Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Problémy s nedostatkom potravín by mohli podľa vedcov vyriešiť 3D tlačiarne

Prvé pokusy dopadli povzbudivo.


Problémy s potravinami by v budúcnosti mohli vyriešiť 3D tlačiarne. Portál Unilad píše, že tím vedcov zo Singapuru skúma možnosti, ako v budúcnosti zabrániť nedostatku jedla. Podľa nich by sa mohlo jednoducho vytlačiť na 3D tlačiarni. Pokiaľ by to fungovalo, výrazne by sa tým obmedzil vznik hladomorov či problémov s výpadkami potravín, aké zažívame dnes v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

V niektorých častiach sveta ľudia kvôli nedostatku potravín konzumujú riasy či chrobáky. Práve na ne sa vedci nateraz zamerali. Skombinovali ich totiž s bežnou zeleninou (konkrétne mrkvou), aby zmenili ich chuť. Podľa profesora Chua Chee Kaia zo Singapurskej univerzity sa prvé pokusy ukázali ako veľmi sľubné.

3D tlačiarne, potraviny, jedlo, nedostatok jedla, technológie
Profimedia

„Vzhľad a chuť takýchto alternatívnych proteínov môže byť pre mnohých znepokojivá,“ uviedol. „3D tlačiarne predstavujú výzvu, pretože môžu zmeniť spôsob, akým sú potraviny prezentované a ako prekonať zábrany spotrebiteľov.“ Profesor Yi Zhang zase dodal, že v budúcnosti sa práve podobné alternatívne zdroje môžu pre nás stať základným zdrojom proteínov.

„Dúfame, že naša práca povzbudí spotrebiteľov, aby jedli viac týchto neznámych, ale udržateľných potravín,“ dodal. Odborníci sa domnievajú, že v budúcnosti by sa mohli za pomoci týchto tlačiarní vyrábať aj iné komplexné a viaczložkové potraviny.

3D tlačiarne, potraviny, jedlo, nedostatok jedla, technológie
Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť