Asi každý, kto presedlal z klasických dioptrických okuliarov na kontaktné šošovky sa k okuliarom už nevráti. Možno len na dni strávené doma. Tá voľnosť je nákazlivá. Až po výmene okuliarov za šošovky si človek uvedomí, aký bol v niektorých situáciách obmedzovaný. Pri chôdzi po schodoch v tme je prakticky až 50% šanca rozbitia okuliarov. Prejsť v daždi z bodu A do bodu B je takmer nemožné. Extrémne športy? Nie, to nie je nič pre mňa, ja mám okuliare. Sauna? Len ak ma tam odprevadíš, lebo bez okuliarov som fakt slepý. Alebo vyskúšaš šošovky a už ťa nič na svete nezastaví!
1.) Zahrať si loptovú hru alebo ísť do posilky už nebude život ohrozujúci hazard
Najhoršie je to na základnej škole, keď ťa učiteľka telesnej nemá rada, lebo sa nechceš na jej hodinách hýbať. Ale ty nieže nechceš, ale nemôžeš. No nech si „pančelka“ len skúsi zahrať vybíjanú bez toho, aby si rozbila nové okuliare. Nielenže stáli dobrých 300 eur, ale hlavne si bez nich úplne slepý. Takže nechať si ich pred telesnou v šatni neprichádza do úvahy. Športovať s kontaktnými šošovkami ťa však vráti späť do čias, keď si bol malý s ešte dokonale ostrým zrakom a veselo si si šantieval bez maminej dvojtýždňovej výplaty na nose.
2.) Môžeš nosiť slnečné okuliare normálne
Neviem, ako to riešia ostatní okuliarnici, či si dajú na mieru vyrobiť slnečné okuliare už aj s potrebnými dioptriami, alebo čo, ale väčšina asi slnečné okuliare vôbec nenosí, pred slnkom sa chránia nanajvýš šiltovkou alebo si proste nasadia slnečné okuliare na tie dioptrické. Trápne a nepraktické. So šošovkami ani len nevieš, že máš nejakú poruchu zraku a môžeš si veselo nosiť akýkoľvek typ slnečných okuliarov. Hurá!
3.) Konečne sa odviažeš na diskotéke a na koncertoch
Trsať a skákať na koncertoch je dosť náročné, lebo si neustále musíš dávať pozor, aby do teba niekto nedrgol a aby ti nespadli okuliare. Radšej ostaneš sedieť niekde v kúte a budeš si po zbytok večera sŕkať drink a pozorovať kamošov, ako sa dobre bavia. Veď už pri bežnej rýchlejšej chôdzi sa ti neustále šmýkajú z nosa. S kontaktnými šošovkami však úplne zabudneš na tvoju silnú myopiu.
4.) Nikto si už tvoju tvár nedokáže predstaviť bez okuliarov
Dobre zvolený tvar okuliarov dokáže tvári len a len pridať, ale povedzme si pravdu – niekedy máš proste chuť ukázať svetu tvoju skutočnú tvár. Okuliare pútajú pozornosť na seba a tvoju skvelú očnú linku je ľahké prehliadnuť. So šošovkami je tvoja tvár zrazu ako jedno veľké maliarske plátno bez ozdobného rámu, takže sa všetci sústredia len a len na tvoju tvár (takže je načase si vytrhať to obočie, drahá Frida).
5.) Dekoratívna kozmetika už nebudú len vyhodené peniaze
Tento bod tak trochu súvisí s predchádzajúcim. Všetky dievčatá s okuliarmi dobre vedia, že pod okuliare treba silnejšiu vrstvu mejkapu, ale aj tá niekedy zostane nepovšimnutá. S kontaktnými šošovkami budeš musieť ubrať zo zvyčajnej dávky maľovátok, stačí ti aj jedna vrstva tieňov a zopár ťahov maskarou, inak budeš vyzerať ako „sociálna pracovníčka“.
6.) Už neprídeš ani o jeden vlas zaseknutý v ráme okuliarov
Vlasy sa najradšej zasekávajú okolo tých vecí, ktoré držia okuliare na nose a okolo tej kovovej časti, kde sa ohýbajú rúčky okuliarov. Nielenže to sakramentsky bolí, keď ti tvoje okuliare nasilu vytrhnú niekoľko vlasov, ale ty o desiatky vlasov prichádzaš aj pri každom česaní a umývaní vlasov. Ak to takto pôjde aj naďalej, čo nevidieť budeš úplne holohlavá!
7.) Veta „Nemám čo na seba“ sa stane s výraznými okuliarmi skutočným problémom
Ani so šošovkami si nemáš nikdy čo na seba obliecť. S okuliarmi je to ešte horšie. Nielenže musíš myslieť na to, že úzke svetríky si obliekaš predtým než si na nos nasadíš okuliare a naopak, že pred vyzliekaním idú dole najprv okuliare a až potom oblečenie z vrchnej časti trupu. Ale nesmieš zabudnúť ani na to, že ak si vyberieš parádny farebný rám okuliarov, budeš k nim musieť zladiť aj každý tvoj outfit. Mysli na to, keď sa nabudúce budeš rozhodovať, že či trochu nezaexperimentuješ a kúpiš si žiarivo oranžový rám okuliarov.
8.) Kontaktné šošovky ti len tak z oka nevypadnú
Never všetkému, čo nám tvrdia v amerických filmoch. Stará otrepaná hláška „vypadla mi kontaktná šošovka, pomôž mi ju prosím ťa nájsť“ je úplná hovadina. A navyše si ju v tých amerických filmoch vrazia hneď naspäť do oka. Len tak, špinavú zo zeme, od prachu a bohvie od čoho ešte a bez zrkadla. Nič také sa ti stať nemôže. Kontaktné šošovky držia pevne na oku. Naopak, okuliare, obzvlášť ak bez nich vidíš okolo seba len rozmazané machule, musíš nosiť každý deň a všade a riziko, že sa stratia alebo rozbijú je oveľa vyššie.
9.) Kontaktné šošovky treba pravidelne meniť, kupovať čistiace roztoky, mať prístup k tečúcej vode…
Starostlivosť o okuliare začína a končí pri ich utretí lemom trička. Kontaktné šošovky si vyžadujú viac trpezlivosti. A aj financií. Za rám okuliarov aj s novými sklami dáš priemerne dve stovky a v najlepšom prípade to boli posledné peniaze, ktoré si za ne minul do konca života. Šošovky treba meniť. Existujú denné, mesačné aj polročné, ale po určitej dobe ich v záujme tvojho zdravia musíš vymeniť. Navyše ich treba každý večer (alebo aspoň občas) vyčistiť špeciálnym roztokom, dať ich do špeciálneho púzdra a opäť ich zaliať roztokom. A šošoviek sa dotýkaš len rukami čistejšími než chirurg pred transplantáciou, takže na stanovačku v horách bez čistej vody si radšej zober predsa len okuliare.
10.) Romantická prechádzka v letnom daždi s okuliarmi? Hmm, nie, ďakujem.
Okuliare v daždi sú ako čelné sklo auta bez stieračov. A aj zima vie štvorokých „potešiť“. Vonku je -15 stupňov a vo vnútri +20, takže tvoje okuliare sa na dobrú polhodinku zahmlia a ty nič neuvidíš. A čo plávanie v lete? Ľudia s okuliarmi si ich nechajú na sebe alebo si pôjdu zaplávať v štýle „na slepú babu“. Šošovky majú len jeden jediný nedostatok. Nesmieš sa v nich potápať a otvárať oči pod hladinou, inak o ne naozaj prídeš.
Titulná fotka: shutterstock.com