Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Progresívne Slovensko do parlamentu predkladá návrh vyhlásenia klimatickej núdze

Podľa Bihariovej intenzívne pracujú na získavaní jeho podpory.


Hnutie Progresívne Slovensko (PS) predkladá do parlamentu návrh vyhlásenia klimatickej núdze. Podľa predsedníčky hnutia Ireny Bihariovej intenzívne pracujú na získavaní jeho podpory. Informovali o tom predstavitelia hnutia PS na tlačovej konferencii.

Zelený pilier bol a vždy bude jeden z našich najsenilnejšie artikulovaných tém, pretože celkom prirodzene patrí k progresívnym silám, aby upozorňovali na sily, na ktorých je závislá naša existencia,“ uviedla Bihariová s tým, že stav životného prostredia a jeho ohrozenie tejto oblasti, ktorej čelíme, je natoľko vážne, že ho celkom legitímne a celkom vážne možno brať ako skutočne chlebovú tému.

🌍 Do parlamentu predkladáme návrh na vyhlásenie klimatickej núdze. Zelené témy sú pre PS kľúčové, a ak chceme ako…

Posted by Progresívne Slovensko on Friday, February 18, 2022

Europoslanec Martin Hojsík varuje, že toto desaťročie je posledné, počas ktorého môžeme zabrániť nekontrolovateľnému otepľovaniu planéty. „Klimatická kríza, pred ktorou varovali vedci, je tu. Záplavy, lesné požiare, extrémne búrky a víchrice sú čoraz častejšie a silnejšie. Veď len minuloročné európske záplavy si vyžiadali vyše 150 ľudských životov a spôsobili škody za vyše 40 miliárd eur. Riešenie klimatickej krízy je investíciou do prežitia. Aj preto je na čase, aby Národná rada SR vyhlásila stav klimatickej núdze a zaviazala vládu ku konkrétnym krokom,“ povedal Hojsík.

Podľa Michala Saba by vyhlásenie klimatickej núdze zo strany parlamentu bolo jasným signálom, že si uvedomuje, o aký závažný problém ide. „Ak však vyhlásenie nemá zostať len znôškou pekných slov a sľubov, musí obsahovať konkrétne ciele a dátumy, dokedy budú realizované. Zabezpečiť, aby opatrenia boli spravodlivé k ľuďom, nielen rozdávali peniaze firmám. Parlament by mal tiež zaviazať vládu, aby odteraz dôsledne posudzovala vplyv všetkých zákonov na klímu a reformovala všetky existujúce protichodné politiky,” vysvetlil.

Tomáš Valášek uviedol, že predkladaný zákon je jedným z najdôležitejších zákonov, aké kedy v Národnej rade boli. „Mal som niekoľko rozhovorov s premiérom Hegerom, kolegovia komunikovali s ministrom životného prostredia Budajom, rokovali sme so stranou SaS a plánujeme sa rozprávať s viacerými poslancami v OĽaNO či Za ľudí,” uzavrel poslanec.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť