Projekt Hľadá sa auto krádeže automobilov, v skratke HAKA, fungoval viac ako 7 rokov, pričom počas svojej existencie pomohol nespočetnému množstvu ľudí nájsť kradnuté auto. Pomáhal s pátraním po osobách, ale taktiež aj pri dolapení rôznych zlodejov či iných kriminálnikov. Ako informuje zakladateľ projektu Štefan Farkaš, po dlhých rokoch projekt HAKA končí.
Celú situáciu vysvetlil v príspevku vo facebookovej skupine, ktorú spravuje. Ako uvádza, dôvodov je hneď niekoľko. Azda najpodstatnejšie je to, že už na projekt nemá osobné kapacity. Počas toho, ako projekt viedol, neraz bojoval s nepríjemnosťami, keď sa mu ľudia vyhrážali, riskoval svoj život a zároveň aj majetok, a to celé zadarmo. Bez toho, aby z projektu zarábal, jeho cieľom bolo nezištne pomáhať spoluobčanom. Projekt nepoberal ani žiadne dotácie.
Takáto je budúcnosť projektu HAKA
Ako vysvetľuje, projekt nechcel dávať do rúk nikomu ďalšiemu preto, lebo nepraje nikomu, aby si zažíval to, čo on. V hlavnej facebookovej skupine sa momentálne nachádza takmer 300-tisíc ľudí.
„V tejto práci by nikto nepokračoval. Keby áno, chcel by som vidieť blázna, ktorý by kvôli pomoci iným chodil na políciu, aby vysvetľoval všetko, za čo podvodníci podávajú trestné oznámenia, alebo kto by riskoval svoj život alebo majetok. Táto skupina je dosť nebezpečná pre bežného občana, ktorý by takto chcel ľuďom pomáhať. Toto riskovať nebudem,“ vysvetľuje Farkaš.
Postupne začal niektoré projekty už rušiť. Pred rokom zmazal skupinu Pátranie po osobách. V súčasnosti ešte existuje skupina, ktorá sa venuje pátraniu po kradnutých bicykloch a autách, avšak tá bude končiť tiež na konci tohto roka.
„Neodvažujem sa nikomu skupinu podarovať. Nie je to sranda pokračovať v tejto robote. Verte, že je to o držku, ako právne, tak aj psychicky. Nehľadiac na to, že udržať všetko stojí brutál veľa času a aj peňazí. HAKA mala vždy cieľ robiť zadarmo a slúžiť občanom. To sme urobili. Prosím, nechcite odo mňa, aby som projekt len tak niekomu odovzdal a niekto si urobil z toho dojnú kravu. Pokiaľ niekto chce pokračovať, môže, vie ako a môže začať,“ dodáva.
Hovorí, že to nie je koniec sveta
Okrem toho, že ide o nebezpečný projekt, ďalšími dôvodmi jeho ukončenia sú aj rodina a skutočnosť, že chce žiť normálny žiť. Ľuďom však vysvetľuje, že sa nemusia báť a koniec projektu neznamená koniec sveta. Poznamenal, že HAKA vždy len pomáhala a nenahrádzala štátne zložky, na ktoré sa môžu občania obrátiť.
Na záver dodal, že aplikácia HAKA bude naďalej fungovať, čiže aj napriek tomu, že projekt HAKA ako taký skončí, kontrola a nahlasovanie automobilov či iných vozidiel polícii bude stále dostupné.