Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor

Nebudeme si klamať – aj ty prokrastinuješ, a to od rána do večera. Ešte v posteli posú­vaš budík, na záchode otvá­raš Face­book či Instagram, v škole alebo v práci prelustruješ všetky novinky a nepríjemné povinnosti si nechá­vaš rad­šej na večer alebo tesne pred dead­li­nom.

Je to tak. Hneď, ako treba uro­biť niečo nudné, nezau­jí­mavé, na čo je treba veľa času, pri­ro­dzená reak­cia je pre­su­núť to na neskôr, aby sme mohli robiť niečo zábavnejšie. Mohol by si začať maľovať obraz. No teraz nemôžeš, pretože kontroluješ statusy na Facebooku. Mohol by si dokončiť ten projekt, ktorý treba odovzdať. Momentálne ale pozeráš veľmi zábavné video. Čo teraz robí človek, z ktorého by mohol byť moderný Leonardo Da Vinci? Prokrastinuje.

Občasná prokrastinácia sama o sebe nie je zlá. Problémom ale je, že neustálym odsúvaním povinností vzniká stres a pocit viny. Keď sa tie vystupňujú na maximum, donútia ťa konečne sa do niečoho pustiť. Ale potom zistíš, koľko toho je, prepadne ťa zúfalstvo, tvoja pozornosť letí von oknom a pekne krásne začneš znovu prokrastinovať, lebo „to sa už aj tak nestíha“.

Možno si hovoríš, že ti to takto vyhovuje, lebo pod tlakom podávaš lepšie výkony. Ok. Ako povieš. Ale ten infarkt v štyridsiatke ti až tak vyhovovať nebude, že? Čo teda robiť, aby si s prokrastináciou konečne zamával?

Treba hlavne začať

Skrátka začni, sprav prvý krok a tým prelomíš počiatočnú bariéru, čo je väčšinou to najťažšie. Napíš prvú vetu projektu, zavolaj prvému človeku zo zoznamu a pod.

Just Do It Nike GIF - Find & Share on GIPHY

Somariny na stole

Každý chce mať super office či stôl ako z Pinterestu, ale pre­pl­nené pra­covné plochy bohužiaľ ponúkajú veľa možností na tvoje rozp­tý­le­nie. Ak to teda s pora­ze­ním prok­ras­ti­ná­cie mys­líš vážne, musíš si vytvo­riť pro­stre­die bez týchto ruši­vých ele­men­tov.

Stanov si priority

Poznáš to – na celý deň si si naplánoval 5 úloh a splnil si všetky okrem tej najdôležitejšej. Je to normálne, človek si prirodzene vyberá ľahšiu cestu. Ale ak zvykneš mať rozrobených viac činností naraz, odnauč sa to. Často tak neurobíš poriadne ani jednu a dokonca ti to zaberie oveľa viac času, než keby si veci robil jednu po druhej.

Multitasking GIF - Find & Share on GIPHY

Potrebuješ parťáka

Nie vždy máš nad sebou dozor, ktorý ťa bude tlačiť do dokončenia vecí. Možno máš partnera či kamaráta, ktorý má tiež problém s večným odkladaním povinností, tak mu navrhni, že sa budete navzájom kontrolovať a ťahať. (Ale posielanie si motivačných citátikov sa ako ťahanie neráta, jasné?)

Holiday laziness

Zaslúžená odmena

Fajn spôsob, ako vypadnúť zo začarovaného kruhu prokrastinácie je odmeniť sa. (To znie fajn, však?) Ale až po splnení úlohy (To už je menej fajn). Keď si hneď na začiatku povieš: „Kávu si dám, až keď dopíšem prvú stranu práce“, vytvoríš si tak motiváciu, ktorá ťa poženie vpred.

Ann H / pexels.com (https://www.pexels.com/photo/carrot-and-stick-motivation-motivation-needed-reward-1802136/)

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Zuz

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť