Prokrastinácia. Poznáme ju všetci, robíme ju všetci. Ale dá sa vôbec poraziť?

Ako sa konečne odlepiť od Facebooku a začať makať.

Zdroj: Unsplash

Nebudeme si klamať – aj ty prokrastinuješ, a to od rána do večera. Ešte v posteli posú­vaš budík, na záchode otvá­raš Face­book či Instagram, v škole alebo v práci prelustruješ všetky novinky a nepríjemné povinnosti si nechá­vaš rad­šej na večer alebo tesne pred dead­li­nom.

Je to tak. Hneď, ako treba uro­biť niečo nudné, nezau­jí­mavé, na čo je treba veľa času, pri­ro­dzená reak­cia je pre­su­núť to na neskôr, aby sme mohli robiť niečo zábavnejšie. Mohol by si začať maľovať obraz. No teraz nemôžeš, pretože kontroluješ statusy na Facebooku. Mohol by si dokončiť ten projekt, ktorý treba odovzdať. Momentálne ale pozeráš veľmi zábavné video. Čo teraz robí človek, z ktorého by mohol byť moderný Leonardo Da Vinci? Prokrastinuje.

Občasná prokrastinácia sama o sebe nie je zlá. Problémom ale je, že neustálym odsúvaním povinností vzniká stres a pocit viny. Keď sa tie vystupňujú na maximum, donútia ťa konečne sa do niečoho pustiť. Ale potom zistíš, koľko toho je, prepadne ťa zúfalstvo, tvoja pozornosť letí von oknom a pekne krásne začneš znovu prokrastinovať, lebo „to sa už aj tak nestíha“.

Možno si hovoríš, že ti to takto vyhovuje, lebo pod tlakom podávaš lepšie výkony. Ok. Ako povieš. Ale ten infarkt v štyridsiatke ti až tak vyhovovať nebude, že? Čo teda robiť, aby si s prokrastináciou konečne zamával?

Treba hlavne začať

Skrátka začni, sprav prvý krok a tým prelomíš počiatočnú bariéru, čo je väčšinou to najťažšie. Napíš prvú vetu projektu, zavolaj prvému človeku zo zoznamu a pod.

Just Do It Nike GIF - Find & Share on GIPHY

Somariny na stole

Každý chce mať super office či stôl ako z Pinterestu, ale pre­pl­nené pra­covné plochy bohužiaľ ponúkajú veľa možností na tvoje rozp­tý­le­nie. Ak to teda s pora­ze­ním prok­ras­ti­ná­cie mys­líš vážne, musíš si vytvo­riť pro­stre­die bez týchto ruši­vých ele­men­tov.

Stanov si priority

Poznáš to – na celý deň si si naplánoval 5 úloh a splnil si všetky okrem tej najdôležitejšej. Je to normálne, človek si prirodzene vyberá ľahšiu cestu. Ale ak zvykneš mať rozrobených viac činností naraz, odnauč sa to. Často tak neurobíš poriadne ani jednu a dokonca ti to zaberie oveľa viac času, než keby si veci robil jednu po druhej.

Multitasking GIF - Find & Share on GIPHY

Potrebuješ parťáka

Nie vždy máš nad sebou dozor, ktorý ťa bude tlačiť do dokončenia vecí. Možno máš partnera či kamaráta, ktorý má tiež problém s večným odkladaním povinností, tak mu navrhni, že sa budete navzájom kontrolovať a ťahať. (Ale posielanie si motivačných citátikov sa ako ťahanie neráta, jasné?)

Holiday laziness

Zaslúžená odmena

Fajn spôsob, ako vypadnúť zo začarovaného kruhu prokrastinácie je odmeniť sa. (To znie fajn, však?) Ale až po splnení úlohy (To už je menej fajn). Keď si hneď na začiatku povieš: „Kávu si dám, až keď dopíšem prvú stranu práce“, vytvoríš si tak motiváciu, ktorá ťa poženie vpred.

Ann H / pexels.com (https://www.pexels.com/photo/carrot-and-stick-motivation-motivation-needed-reward-1802136/)

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 2

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
BACK TO THE MEMES: Veľké zhrnutie mesiaca apríl

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME