Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

Protesty v Kazachstane si podľa aktualizovaných údajov vyžiadali 225 obetí

Kazašská generálna prokuratúra informovala, že pri masových nepokojoch, ktoré tento mesiac otriasli krajinou, zahynulo 225 ľudí.


Počas násilných demonštrácií, ktoré tento mesiac otriasli Kazachstanom, zomrelo 225 ľudí. Informovala o tom v sobotu kazašská generálna prokuratúra. Jej predstaviteľ Serik Šalabajev uviedol, že medzi mŕtvymi je 19 príslušníkov bezpečnostných zložiek a zranenia celkovo utrpelo vyše 4 300 osôb. Podľa skoršej správy kazašských úradov si nepokoje vyžiadali 164 obetí.

V Kazachstane 2. januára vypukli masové protesty pre prudký rast cien skvapalneného plynu, no zrejme odrážali širšiu nespokojnosť s autoritárskym vedením štátu, a rýchlo ich začalo sprevádzať násilie. Demonštranti vtrhli do vládnych budov a podpálili ich. Na pozvanie kazašského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva do krajiny prišlo vyše 2-tisíc vojakov, ktorých tam vyslala Organizácia dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB). Na čele aliancie šiestich postsovietskych štátov stojí Rusko, ktoré v sobotu oznámilo, že jeho vojaci sa už vrátili domov. Či sa v krajine naďalej zdržujú iní vojaci vyslaní v rámci misie ODKB, nie je jasné.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť