Možno to poznáš ešte z „predkoronavírusových“ čias. Celý týždeň sa tešíš na piatok a víkend – pustíš všetko z hlavy a oddýchneš si. Sobotu a nedeľu si dokonale naplánuješ, pretože, samozrejme, nerátaš s tým (aj keď tušíš), že v piatok skončíš zle-nedobre a opiješ sa ako také prasa. V sobotu sa teda prebudíš ako dolámaný, v hlave ti duní a posledné, čo túžiš robiť, je produktívna činnosť.
Včera síce nebol piatok, ale Veľkonočný pondelok, a tak je možné, že mnohí z vás zostali počas karantény verní veľkonočným tradíciám, ktoré zahŕňajú aj nejaký ten štamprlík.
„Poalkoholické“ stavy nie sú ničím príjemným a jediné, čo v takú chvíľu chceš, je, aby sa ti uľavilo. Dôležité je si ale uvedomiť, že za to všetko môže dehydratácia, ktorú si požitím nadmerného množstva alkoholu svojmu telu spôsobil. Ten totiž odvodňuje, a práve preto sa odporúča vypiť za každým pohárikom alkoholického nápoja pohár čistej vody.
Zaručený recept a liek neexistuje, no tu sú tipy, čo by ti mohlo na druhý deň pomôcť zlepšiť „tvoj stav“:
Veľa tekutín. Treba piť veľa vody, odporúča sa hlavne čistá. Pokiaľ máš podráždený žalúdok, radšej nepi veľmi perlivé minerálky, mohlo by to tvoj stav iba zhoršiť. Po prežúrovanej noci dobre padne aj kokosová voda, taktiež čerstvé ovocné alebo zeleninové šťavy, ako napríklad paradajková a pomarančová. Môže ťa „vzpružiť“ aj iontový nápoj, magnézium alebo sladké nápoje.
Spánok. Ak máš deň voľna, tak je to veľmi prijateľná možnosť. A niekomu naozaj nepomáha nič iné, iba sa z opice skrátka vyspať, hlavne ak predchádzajúcu noc prebdel. Telo potrebuje načerpať nové sily a energiu. Čiže, zatiahni rolety a po každom prebudení sa napi.
Osvedčená rada je vypiť čo najviac vody pred spaním, ideálne pol litra. To by malo predísť dehydratácii, čiže ti po prebudení nebude tak príšerne.
Banány. Po opici potrebuješ doplniť draslík, a ten obsahujú banány alebo špenát. Pomôže ti to rýchlejšie sa dať do poriadku.
Kofola. Zvýši hladinu cukru v krvi a kofeín ťa povzbudí…
Hroznový cukor, med. Možno tvoj problém nie je to, že by ťa bolela hlava alebo žalúdok, len si bez energie a nič proste nevládzeš. Vtedy je dobré konzumovať cukor, najlepšie v prírodnej forme, napríklad hrozno alebo jablko. Dodá ti to energiu. Ale aj lyžička medu či cmúľanie hroznového cukru ti môžu byť nápomocné.
Bylinkový čaj. Napríklad mätový. Urýchli proces detoxikácie, upokojí žalúdok a zmierni nadúvanie.
Kyslík. Zakaždým, keď ti je zle alebo cítiš nevoľnosť, je dobré vyjsť na vzduch. Takisto aj po opici ti prechádzka na čerstvom vzduchu alebo aspoň poriadne prevetranie miestnosti určite pomôže. Kyslík je totiž nápomocný pri vyháňaní toxínov z tela.
Vajíčka. Ak máš hlad, je fajn si dať na raňajky vajíčka. Bielkoviny obsahujú aminokyseliny a tie pomáhajú neutralizovať účinky alkoholu.
https://www.instagram.com/p/BxeTP_wi9d1/
Beh alebo prechádzka. Pre niekoho je pohyb a fyzická záťaž ten najefektívnejší spôsob, ako sa zbaviť opice.
Slepačia polievka. Osvedčený recept. Upokojí ti to žalúdok, dodá vitamíny a cukry. Budeš sa cítiť lepšie. Ako alternatíva môže poslúžiť aj zeleninový či hovädzí vývar.
https://www.instagram.com/p/B6BEYOqpkU4/
Pivo. Odborníci a samozvaní experti na „pijatiku“ neodporúčajú piť na druhý deň alkohol, ani len pivo. V skutočnosti to vraj len odďaľuje stav, ktorý ešte len príde. No niekomu to pomáha cítiť sa lepšie a navyše, kvalitné pivko nikdy neuškodí. Je však dobrý nápad vypiť jedno a nie desať, lebo budeš zase tam, kde si teraz.
Striedať studenú a teplú sprchu. Striedanie teplôt pri sprchovaní má pre naše telo skvelý regeneračný účinok. A regenerácia je presne to, čo teraz potrebuješ.
Kyslé uhorky. Tie sú bohaté na živiny a vitamíny. Možno by ti nenapadlo po nich siahnuť, ale skús to, môže ti to pomôcť. Niekomu pomáha aj vypiť kyslý nálev z nich.
https://www.instagram.com/p/B6tnT6yA_yt/
A na záver – zázvor. Ten pomáha pri trávení a nevoľnostiach. Môžeš si ho ochutiť aj citrónom a medom, ktoré sa na opicu taktiež odporúčajú.