Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.12.2023
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Často sa stretávame s ľuďmi, ktorí majú sebavedomie v nebeských výškach. Čo ale s tými, ktorých presvedčenie v samých seba je na bode mrazu? Aj o tom sme sa porozprávali so Slovenkou Janette Horstmann, ktorá je kouč v oblasti osobného rozvoja a spoluzakladateľkou Podnikavcov Novohradu.

Pocit nie je faktom

Ak sa vám aj zdá, že vaša sebaistota je príliš nízka, opak môže byť pravdou. Treba si len nájsť čas na uvedomenie samého seba ako celku, a taktiež skúsiť malú zmenu. Nie je žiadnym tajomstvom, že najmä mladí ľudia strácajú sebavedomie pri konverzáciách alebo diskusiách pred väčšou skupinou ľudí, nehovoriac pred tými, ktorých dostatočne nepoznáme.

Nízke sebavedomie však nie je doživotný trest. Ani jeden človek sa istým nenarodil. Je to proces, ktorý si počas života osvojíte len vtedy, ak chcete a máte vôľu napredovať.

Shutterstock

Sebavedomie – čo to vlastne je?

Dá sa to pomenovať rôznymi spôsobmi. Je to poznanie svojej hodnoty. To znamená, že viete, akú vysokú cenu máte, a neponižujete sa, nejdete pod svoju úroveň. Taktiež by sa to dalo nazvať, že je to schopnosť presadiť sa, „predať sa“.

Ako spoznať, či je človek dostatočne sebavedomý?

Jednoznačne treba sledovať ľudské nevynútené činnosti, akými sú napríklad postoj, vyjadrovanie, istota, tón hlasu, ale aj iné prvky neverbálnej komunikácie, ako pohyby tváre, rúk a nôh. Na takomto indivíduu spozorujete upravený zovňajšok, sprevádzaný odvahou komunikovať a výraznou rečou tela.

Od človeka s vyšším sebavedomím sa očakáva viac, je to tak preto, lebo ak si vás už ľudia „zaškatuľkujú“, je ťažšie sa vymotať z pavučín očakávaní. Na to by sme vám radi uviedli príklad: učiteľka sa opýta otázku. Celá trieda zmĺkne a nikto sa neprihlási. Myšlienkový pochod učiteľky je vo väčšine prípadov taký, že cielene vyvolá práve toho žiaka, od ktorého očakáva, že sa nebojí prehovoriť pred triedou.

Shutterstock

Obdivujte sa

Nie je nič zlé na tom, keď sa postavíte pred zrkadlo a poviete si, že vyzeráte dobre. Je to vec, ktorou sami seba potešíte aj v tých najhorších hodinách. Povedzte si, že to dáte. Idete na skúšky, „hecnite sa“, máte na to. Je však veľmi dôležité byť si plne vedomý svojich nedostatkov, ale aj pozitívnych vlastností. Win-win situácia je tá, keď budete vedieť svoje najväčšie negatíva a buď ich úplne obmedzíte, alebo sa budete sústrediť len na tie lepšie vlastnosti, ktoré upravíte tak, aby sa otočili do tých pozitívnych.

Vaše ja určujú aspekty ako sebaúcta, vyrovnanosť, charizma, sebapoznanie, sebahodnotenie a sebauvedomenie. Treba si však pamätať to, že s týmito vlastnosťami sa nenarodíte. Naopak, nadobudnete ich počas života. Niekto viac, no a niekto zase menej. Stále platí pravidlo, že tréning je viac ako talent bez cvičenia.

Shutterstock

Zistite, ktoré sú vaše silné, ale aj slabšie stránky

Na papier si nakreslite kruh, ktorý rozdelíte na osem rovnakých častí (klasická pizza). Predstavte si, že ste už takí sebavedomí, ako by ste chceli. To značí vaše vlastnosti, ktoré považujete za najdôležitejšie. Do jednotlivých trojuholníkov v kruhu napíšte to, ako sa to prejavuje (napr. vyrovnanosť), kto si všimne, že ste sebavedomejší (napr. priatelia), ako sa tam cítite (napr. úspešne). Na záver, v akých situáciách ste sebavedomejší (napr. pri prezentáciách).

Teraz sa pozrite na svoj kruh, je to akýmsi vaším zrkadlom. To však nie je koniec. Do každého trojuholníka napíšte číslo od jedna do 10 (kde je jednotka najmenej a 10 najviac), ako sa pri jednotlivých trojuholníkoch cítite práve teraz. Tam, kde vám vyjde najmenšie číslo v prítomnosti, práve na túto vlastnosť alebo vec by ste sa mali zamerať najviac a pomaly, malými krôčikmi to vylepšovať, aby ste dostali čo najvyššie číslo v konkrétnom trojuholníku.

Shutterstock

Akčný krok

Nájdite svoje slabiny a malými krokmi ich vylepšujte. Na akej vlastnosti zapracovať tak, aby ma to v živote posunulo vpred, s čo najmenšou námahou? Položte si tiež otázku: Čo som schopný obetovať a kedy s tým začnem?

Porovnávať sa?

Nie. Nerobte to. Každý človek na svete je výnimočný. Aj keby to mali byť len zanedbateľné odlišnosti, tak každý z nás je výnimočným. Vy ste vy, a preto by ste to nemali meniť. Stačí sa len zlepšovať a nehovoriť si, že keď má váš sused naleštený Mercedes, tak ho musíte mať tiež. Vylepšujte sa a raz možno budete mať Bentley. Ďalšia vec, ktorá stojí za zmienku, je tá, že by ste si nemali brať názory druhých ľudí k srdcu.

Shutterstock

Pocit viny a strach sú najväčšími nepriateľmi našej psychiky. Treba si nájsť kúsok času a využívať ho čo najefektívnejšie. Všetko však robte malými krokmi, preskakovanie hlbokých priepastí je veľmi riskantné. Môžete padnúť ešte hlbšie. Aj slona vieme zjesť len po malých kúskoch. Šťastnú cestu za sebavedomím.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.