Aj keď sa pri dnešnom životnom štýle môže zdať, že národným slovenským jedlom je skôr kebab, čínske rezance alebo mrazená pizza z Tesca, ktoré furt tlačíme do hlavy, mali by sme si svoje tradičné jedlá chrániť. Skvelý nápad dostal Chorvát Matija Babić s jeho web encyklopédiou národných jedál po celom svete, na ktorom pracoval posledné tri roky.
TasteAtlas funguje len od mája, no obsahuje už viac ako 10-tisíc jedál! Jeho cieľom je uchovávať domáce recepty našich starých mám a šíriť povedomie o nich ďalej. Vďaka nemu teraz aj ľudia z Paraguaja môžu vedieť, čo je to ten náš divný syr z ovce na voľajakých zemiakových šúľkoch, či čo.
Ale pozor! Okrem toho, že je to dobrý a užitočný nápad, táto stránka môže byť naozaj zradná, pretože ponúka oveľa vyšší level prokrastinácie, ako čumenie na bielu stenu popri učení. Takže ak máš skúšky, štátnice alebo proste robotu, ktorú musíš robiť, tento web neotváraj. Pristihol by si sa totižto po dvoch hodinách ako prechádzaš jedlo po jedle a smeješ sa na ghánskych jedlách zvané Kokonte či Plakali.
Pri cestovaní ochutnaj tradičnú kuchyňu, nie fastfoodové shity
Pizzérie, vietnamské reštiky a fastfoody sú už dnes too mainstream. Hipsterskí cestovatelia už nemajú záujem jesť v takých typoch reštaurácií, v ktorých sa môžeme napchávať všade po svete. A tak 50 ľudí dennodenne cestuje, ochutnáva a otravuje profesionálnych kritikov, miestnych odborníkov a kuchárov, aby zhromaždili čo najviac jedál na jedno miesto. Ľudia tak ľahko môžu zistiť, čo im daná krajina ponúka. Okrem názvu a fotografie jedla sa môžeme dozvedieť aj recept a recenziu. Pokrmy môžeme filtrovať aj na dezerty či syry.
Konečne neodignorovali ani Slovensko
Výhodou je, že všetky jedlá sú označené originálnym názvom v danom jazyku, takže si nemusíme škriabať oči mixérom pri názvoch ako steamed sweet dumplings, potato pancakes či blood sausage, označujúci jaternice. Konečne nezabudli ani na to naše krpaté Slovensko a na mape nájdeme veľa jedál. Bryndzové pirohy, lokše, parenica, skalický trdelník, spišské párky, tekovský syr, bratislavské rožky, dokonca demikát či medvedie labky.
Zábavka na tri hoďky
Ako sme už spomínali, mapa neslúži len cestovateľom či blogerom, ktorí sa chcú informovať o miestnej kuchyni, ale aj ľuďom, ktorí radi na internete strácajú čas. Počas toho, ako sme strácali čas my, sme našli niekoľko zaujímavých názvov jedál. Kokonte je niečo ako guláš, ale namiesto mäsa sa varí rastlina maniok. V Ghane je považovaný za jedlo chudobných, lebo je varený z lacných surovín. Ghánske jedlá vynikajú v dobrých názvoch, pri jedení Plakali by sme možno naozaj plakali, pretože sa pod týmto názvom skrýva polievka z koreňov manioku, ktorá je charakteristická výraznou kyslou chuťou. Pod názvom Chalupa sa skrýva chrumkavá tortila z Mexika s mletým mäsom alebo kúskami kuraciny, syrom či zeleninou na vrchu. A že Kurnik je u nás tak akurát len nadávka alebo spálňa pre sliepky? V Rusku sa týmto označuje piroh zo slaného cesta v tvare poloblúku, plnený vrstvami mäsa, vajec, ryže húb a iných ingrediencií. Fainá zas označuje zrejme fajný, plochý argentínsky chleba z cíceru. Zaujímavý názov má aj tradičný švédsky mliečny výrobok s čokoládovou príchuťou – Pucko. Čo by ste si predstavili pod názvom Kokoda? Určite nie kúsky surovej rybky z Fidži s citrusmi a kokosovou vodou, alebo áno? Jeon alebo neje on? Jeon sú kórejské pikantné placky s hydinovým mäsom alebo morskými plodmi. Nakoniec nášho wishlistu okulahodiacich jedál by sme radi položili otázku – kto si tipne, v ktorej krajine je jedno z národných jedál mäsko z Emu? Mňam mňam.
Zdroj: tasteatlas.com
Titulná fotka: TasteAtlas