Prvý gastronomický atlas tradičných jedál odhaľuje aj najobľúbenejšie slovenské pokrmy

Pamätáte si, ako ste hodiny strávili nad Google Earth, keď to bola novinka? TasteAtlas je niečo podobné, len s tvojím naj kamošom – jedlom.

Aj keď sa pri dnešnom životnom štýle môže zdať, že národným slovenským jedlom je skôr kebab, čínske rezance alebo mrazená pizza z Tesca, ktoré furt tlačíme do hlavy, mali by sme si svoje tradičné jedlá chrániť. Skvelý nápad dostal Chorvát Matija Babić s jeho web encyklopédiou národných jedál po celom svete, na ktorom pracoval posledné tri roky.

TasteAtlas funguje len od mája, no obsahuje už viac ako 10-tisíc jedál! Jeho cieľom je uchovávať domáce recepty našich starých mám a šíriť povedomie o nich ďalej. Vďaka nemu teraz aj ľudia z Paraguaja môžu vedieť, čo je to ten náš divný syr z ovce na voľajakých zemiakových šúľkoch, či čo.

tasteatlas.com

Ale pozor! Okrem toho, že je to dobrý a užitočný nápad, táto stránka môže byť naozaj zradná, pretože ponúka oveľa vyšší level prokrastinácie, ako čumenie na bielu stenu popri učení. Takže ak máš skúšky, štátnice alebo proste robotu, ktorú musíš robiť, tento web neotváraj. Pristihol by si sa totižto po dvoch hodinách ako prechádzaš jedlo po jedle a smeješ sa na ghánskych jedlách zvané Kokonte či Plakali.

Pri cestovaní ochutnaj tradičnú kuchyňu, nie fastfoodové shity

Pizzérie, vietnamské reštiky a fastfoody sú už dnes too mainstream. Hipsterskí cestovatelia už nemajú záujem jesť v takých typoch reštaurácií, v ktorých sa môžeme napchávať všade po svete. A tak 50 ľudí dennodenne cestuje, ochutnáva a otravuje profesionálnych kritikov, miestnych odborníkov a kuchárov, aby zhromaždili čo najviac jedál na jedno miesto. Ľudia tak ľahko môžu zistiť, čo im daná krajina ponúka. Okrem názvu a fotografie jedla sa môžeme dozvedieť aj recept a recenziu. Pokrmy môžeme filtrovať aj na dezerty či syry.

tasteatlas.com

Konečne neodignorovali ani Slovensko

Výhodou je, že všetky jedlá sú označené originálnym názvom v danom jazyku, takže si nemusíme škriabať oči mixérom pri názvoch ako steamed sweet dumplings, potato pancakes či blood sausage, označujúci jaternice. Konečne nezabudli ani na to naše krpaté Slovensko a na mape nájdeme veľa jedál. Bryndzové pirohy, lokše, parenica, skalický trdelník, spišské párky, tekovský syr, bratislavské rožky, dokonca demikát či medvedie labky.

tasteatlas.com

Zábavka na tri hoďky

Ako sme už spomínali, mapa neslúži len cestovateľom či blogerom, ktorí sa chcú informovať o miestnej kuchyni, ale aj ľuďom, ktorí radi na internete strácajú čas. Počas toho, ako sme strácali čas my, sme našli niekoľko zaujímavých názvov jedál. Kokonte je niečo ako guláš, ale namiesto mäsa sa varí rastlina maniok. V Ghane je považovaný za jedlo chudobných, lebo je varený z lacných surovín. Ghánske jedlá vynikajú v dobrých názvoch, pri jedení Plakali by sme možno naozaj plakali, pretože sa pod týmto názvom skrýva polievka z koreňov manioku, ktorá je charakteristická výraznou kyslou chuťou. Pod názvom Chalupa sa skrýva chrumkavá tortila z Mexika s mletým mäsom alebo kúskami kuraciny, syrom či zeleninou na vrchu. A že Kurnik je u nás tak akurát len nadávka alebo spálňa pre sliepky? V Rusku sa týmto označuje piroh zo slaného cesta v tvare poloblúku, plnený vrstvami mäsa, vajec, ryže húb a iných ingrediencií. Fainá zas označuje zrejme fajný, plochý argentínsky chleba z cíceru. Zaujímavý názov má aj tradičný švédsky mliečny výrobok s čokoládovou príchuťou – Pucko. Čo by ste si predstavili pod názvom Kokoda? Určite nie kúsky surovej rybky z Fidži s citrusmi a kokosovou vodou, alebo áno? Jeon alebo neje on? Jeon sú kórejské pikantné placky s hydinovým mäsom alebo morskými plodmi. Nakoniec nášho wishlistu okulahodiacich jedál by sme radi položili otázku – kto si tipne, v ktorej krajine je jedno z národných jedál mäsko z Emu? Mňam mňam.

tasteatlas.com

Zdroj: tasteatlas.com
Titulná fotka: TasteAtlas

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
6
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
DEŇ OTCOV: Pripomeň si typické otcovské reči, rady či situácie zo života

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME