Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk

Prvý oscarový animák pochádza z roku 1932. Dnešní diváci sú ohromení jeho kvalitou

Odkaz na film nájdeš nižšie v článku.


Poznáš prvý animovaný film, ktorý získal Oscara? Úplne prvým oceneným celovečerákom bol film Shrek v roku 2001, keď sa zaviedla kategória najlepší animovaný film. To ale neznamená, že akademici animákom pozornosť nevenovali už predtým.

Ako píše aj portál Unilad, väčšinou tak robili prostredníctvom špeciálnych Oscarov, prípadne oceňovali animované krátke filmy. Tomuto účelu slúžila kategória najlepší krátky film (animovaný).

Ocenenie v tejto kategórii sa prvýkrát odovzdávalo v roku 1932 a zlatú sošku si odniesla originálna snímka Flowers and Trees. Film režíroval Burt Gillett pod hlavičkou štúdia Walt Disney a ide o vôbec prvý animovaný film v histórii, ktorý bol ocenený Oscarom.

Vyslúžil si za to aj zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Okrem toho išlo aj o prvý Disneyho animovaný film, ktorý bol farebný. Príbeh 8-minútovej snímky sa odohráva v lese, kde sa stromy tešia z prichádzajúcej jari. Mrzutý dub však túto pohodu naruší, keď založí požiar a ohrozí tak celý les.

Film je rozhodne pôsobivý a aj dnes dokáže uchvátiť. Pravdou však je, že ho poznali skôr filmoví znalci a historici a väčšinovému divákovi nebol až taký známy. Vďaka internetu sa však snímka Flowers and Trees dostala do väčšej pozornosti a diváci boli ohromení kvalitou jej animácie.

„Ručne kreslený film z roku 1932 a je úplne parádny. Predstavte si, čo by Walt Disney dokázal s dnešnou technológiou,“ napísal jeden z nich. „Skvelý animák. Keď ho ľudia sledovali v roku 1932, muselo ich to ohromiť.“ Ako sa tento animovaný kúsok páčil tebe?


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.