Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Prvý ruský cár bol krutý tyran. Fakty o Ivanovi Hroznom, z ktorých ti naskočia zimomriavky

Muž, ktorý dokázal Moskovské veľkokniežatstvo zmeniť na obrovskú ríšu.


Ivan Hrozný. Toto meno vyvoláva nepríjemné asociácie aj niekomu, kto sa s dejepisom veľmi nekamarátil. Bol prvý ruský cár naozaj výnimočne krutý, alebo jeho pracovné metódy zodpovedali drsnej dobe a drsnej krajine, v ktorej žil?

Ivan počas svojej vlády (1547 – 1575) dokázal zlomiť moc chanátov a rovnováhu síl vo východnej Európe naklonil v prospech slovanských kniežat. Vojenské úspechy otvorili Rusom cestu na Sibír a premenili ich krajinu na jednu z najväčších ríš sveta. Okrem toho zreformoval štátnu správu, rozšíril obchod a zaviedol nové technológie ako kníhtlač.

Jeho vládu zároveň sprevádzalo politické prenasledovanie oponentov, nekontrolovateľná paranoja a zločiny proti ľudskosti. Ruský cár nepohrdol brutálnym mučením a nerobilo mu problémy nechať vyvraždiť celé mestá. Hovorí sa, že alkohol a týranie zvierat mu boli blízke už od detského veku. Ivan Hrozný tiež voviedol Rusko do 24 rokov trvajúcej vojny so Švédskom a Poľskom, ktorá bola pre jeho krajinu devastujúca.

Profimedia

Ivan IV. Vasiljevič z rodu Rurikovcov získal počas svojho panovania titul „Hrozný“ (v ruštine groznyj). Vzhľadom na kruté metódy vlády sa môže zdať jednoduché odvodiť si, ako túto prezývku získal. Niektorí historici spochybňujú, že by prívlastok bezprostredne odrážal Ivanovu brutalitu. Podľa niektorých názorov skôr vyjadruje niečo ako „ten, kto vzbudzuje rešpekt“, v podstate pozitívnu vlastnosť pre vládcu.

• Prvý ruský cár sa dlhé roky pokúšal oslabiť moc šľachty. Na tento cieľ využíval systém opričnina. Podstatou opričniny bolo rozdelenie správy štátu na dve časti – jednu polovicu by ovládala šľachta a druhú sám cár. Vymáhaniu nového stavu sa venovali takzvaní opričniki. Tí predstavovali cárovu tajnú políciu/osobnú armádu, ktorej úlohou bola likvidácia skutočných aj domnelých odporcov cára.

Profimedia

• Ivan Hrozný uspel v ťaženiach proti Tatárom. V roku 1552 dobyl Kazaň a väčšinu jej obyvateľstva nechal brutálne zmasakrovať. O štyri roky neskôr padol Astrachánsky chanát. Svoje víťazstvo cár oslávil výstavbou mnohých chrámov, z ktorých najznámejší je Chrám Vasilija Blaženého na moskovskom Červenom námestí. Ivan údajne nariadil ako znak triumfu na nových chrámoch umiestňovať polmesiac – symbol islamu – pod kresťanský kríž.

Ľudia po štyridsiatke sa podelili o múdre rady do života

Odporúčame prečítať:

Spokojní ľudia po štyridsiatke prezradili, čo by odkázali mladším generáciám

• Dôležitým faktorom, ktorý rozhodol vojny v prospech Rusov, bola stála armáda – takzvaní strelci. Strelci nosili zväčša dlhé červené kabáty a ako hlavnú zbraň používali arkebúzu či mušketu. Strelcov založil sám Ivan Hrozný a neskôr sa z nich vyvinula špecifická spoločenská vrstva – služba v streleckom vojsku bola doživotná a dedičná.

Profimedia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť