Zatiaľ čo liečba zdravotných problémov má dlhú a niekedy až bizarnú históriu, tak lekárska veda napreduje exponenciálne. V súčasnosti sa neustále vyvíjajú nové možnosti liečby a experimentálne lekárske postupy. Výskumníci z celého sveta tak niekedy vykonávajú bizarné štúdie, aby zachránili nespočetné množstvo životov.
Niektoré z nich sú pokrokové a iné, naopak, pritiahnuté za vlasy. Tieto objavy veľmi často zahŕňajú šialené lekárske postupy. Môžu sa zdať bizarné, ale fungujú. Napriek mnohým vedcom, ktorí dopredu tvrdili, že to fungovať nebude.
Zub implantovaný do oka obnovuje zrak
V rámci prvej operácie svojho druhu sa 60-ročnej Sharron Thornton vrátil zrak. Počas operácie jej popredný odborník na rohovku implantoval do oka zub. Môže to znieť ako nočná mora, ale v skutočnosti je to úžasný pokrok v medicíne. Žena bola pred experimentom deväť rokov slepá. Zub jej pomohol liečiť potenciálny život ohrozujúci stav nazývaný Stevens Johnsonov syndróm. Ten ničí bunky.
A ešte jedna maličkosť. Implantovaný zub bol psí.
Lekár psí zub dokonale vytvaroval. Vyvŕtal doň otvor, kam sa dala umiestniť drobná šošovka. Potom celú štruktúru implantoval do ramena pacientky na niekoľko mesiacov, aby sa správne naviazala na šošovku. Po úplnom spojení štruktúry lekár zub vybral z ramena, implantoval do stredu oka a pacientke sa vrátil zrak.
Rozrezanie tela na polovicu
Hemikorporektómia je typ radikálneho chirurgického zákroku, ktorý sa v priebehu lekárskej histórie vykonal iba približne 600-krát. Zriedkavosť techniky priamo súvisí s jej závažnosťou. Postup v krátkosti znamená odstránenie spodnej polovice ľudského tela.
Všetko pod pásom, vrátane nôh, genitálií, konečníka, štruktúry panvy, lekár úplne odstráni. Tento postup sa aplikuje na zastavenie agresívnych druhov rakoviny a iba v prípade, že sa rakovina nerozšírila do panvových kostí a miechy.
Srdce navyše
Obyvateľ San Diega Tyson Smith zúfalo potreboval transplantáciu srdca kvôli progresívnej chorobe, ktorá spôsobila výrazné zväčšenie jeho vlastného srdca. Bohužiaľ, tradičná transplantácia srdca nebola možná kvôli jeho vysokému krvnému tlaku. Navyše mal poškodené pľúca a tie by pravdepodobne každé nové srdce odmietli.
Problém bol vyriešený novým typom operácie. Tá spočívala v pripojení nového srdca k starému, aby ho telo neodmietlo a dokázalo zvládnuť aj náročnosť čerpania krvi. Tento postup bol úspešný a k životu pacienta pridal ďalších 10 rokov.
Špeciálne očné kvapky na nočné videnie
Skupina biohackerov známych ako Science for the Masses sa rozhodla preskúmať a implementovať biometrické vylepšenia ľudského tela. V roku 2015 úspešne vykonali experiment, ktorý umožnil účastníkovi štúdie vidieť v tme. A to pomocou chemickej látky, ktorá sa bežne používa pri liečbe rakoviny.
Vložili chemikáliu chlór e6 priamo do očí Gabriela Licinu. Pacient je po zákroku schopný rozoznať tvary a nájsť predmety v tme. Čo je ešte bláznivejšie, je skutočnosť, že nikto zo skupiny biohackerov ľudí nebol vyštudovaným lekárom.
Liečenie besnoty chemicky vyvolanou kómou
Môžeme tvrdiť, že besnota je liečiteľná? Zatiaľ existuje len jeden jediný akceptovaný spôsob liečby pacienta, ktorý bol nakazený besnotou. Vpichnúť mu niekoľko dávok vakcíny proti besnote krátko po uhryznutí zvieraťom (pred nástupom príznakov). V prípade Jeanny Giese to však nebolo možné. Nedostalo sa jej žiadnej lekárskej pomoci po tom, čo ju uhryzol netopier.
V čase, keď prišla do nemocnice, už tradičná liečba nebola možná. Namiesto toho sa lekári rozhodli použiť úplne nový experimentálny postup – uvedenie pacienta do chemicky vyvolanej kómy a napumpovanie antivírusovými liekmi. Po šiestich dňoch ju prebrali z kómy. Z nemocnice ju prepustili o 31 dní neskôr, pričom sa takmer úplne zotavila. Giese sa tak stala prvým človekom, ktorý sa zotavil z besnoty bez toho, aby dostal vakcínu. Mala iba 15 rokov.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane