Vymazanie imunitného systému človeka na liečbu SM
Veľa pokročilého medicínskeho výskumu sa zameriava na liečbu a vyliečenie sklerózy multiplex. Jedným z experimentálnych postupov je transplantácia krvotvorných kmeňových buniek. Táto liečba je dostupná len v niektorých krajinách, a to práve kvôli jej neortodoxnému charakteru.
Novozélanďan Royce Brewer odcestoval v roku 2016 do Ruska, aby absolvoval transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek. Liečba zahŕňala úplné zničenie jeho imunitného systému chemoterapiou a následnú implantáciu kmeňových buniek späť do tela. Operácia bola zdanlivo úspešná a priviedla jeho SM do remisie. Môže to skutočne fungovať?
Odstránenie polovice mozgu
Jessie Hallová mala šesť rokov, keď jej diagnostikovali Rasmussenovu encefalitídu, teda zápal mozgu, ktorý vedie k rôznym závažným symptómom. Mladé dievča často dostávalo záchvaty, prestávalo používať ľavú ruku, hovorilo nezmysly a v najhorších prípadoch dokonca strácalo zrak.
Po rozsiahlom testovaní a liečení odborníci nakoniec dospeli k záveru, že jediný spôsob, ako vyriešiť problém, bolo vykonať hemisférektómiu, teda odstránenie celej pravej strany mozgu. Keď sa operácia vykoná správne, zanechá pacientovu osobnosť, spomienky a motorické schopnosti nedotknuté. Operácia bola úspešná a Jessie sa úplne zotavila.
Operácia 22-týždňového plodu v maternici
Aká je jedna z najhorších vecí, ktorú môže každý začínajúci rodič zistiť? Napríklad to, že nenarodené dieťa má problém už priamo v maternici. Operovať plod v maternici je totiž neskutočne náročné a každý takýto zákrok by mohol výrazne ohroziť aj matku.
To však neodradilo chirurgov v Austrálii. Operovali Leah Bowlenovú, keď bola jej matka len v 22. týždni tehotenstva, aby jej zachránili nohy pred amputáciou. Pomocou 2 mm operačného teleskopu a laseru sa im podarilo prerezať amniotické pásy, ktoré zužovali jej končatiny, a úspešne zabrániť trvalému poškodeniu nôh.
Palec z nohy na ruke
Palec je najdôležitejším prstom, ktorý ľudia majú, pretože nám umožňuje zbierať predmety a používať nástroje. Takže keď si James Byrne z Bristolu v Anglicku odrezal ľavý palec pri pílení dreva, jeho živobytie a práca pokladača boli ohrozené. Chirurgovia nemohli prst znova pripojiť, pretože bol príliš vážne poškodený.
To prinútilo chirurga Umraza Khana použiť experimentálny postup. Amputáciu palca na Byrnovej ľavej nohe a jeho transplantáciu do ruky. Pacient sa musel naučiť udržiavať rovnováhu pri chôdzi, ale lekári si boli istí, že sa bude môcť plne prispôsobiť svojmu novému „palcu“ dodatočnou operáciou a fyzikálnou terapiou. A mali nakoniec pravdu.
Záchrana ruky jej naočkovaním na nohu
Keď traktor zrazil 9-ročnú Ming Li z Číny, úplne jej odrezal ruku a poškodil rameno. Ruka sa už nedala pripevniť ku zvyšku tela. Bez akýchkoľvek iných možností, ako udržať ruku pri živote, zvolili nekonvenčnú akciu – naštepiť ju na jej nohu.
Drastický postup zafungoval a po úplnom zahojení ramena bolo možné ruku znova pripojiť. Chirurgovia predpokladajú, že Ming opäť naplno využije ruku pomocou fyzioterapie.