Nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepší priateľ človeka. Jeho prítomnosť dokáže pôsobiť na ľudí blahodarne a zlepšovať ich psychický stav. Nie je preto prekvapivé, že psy sa používajú aj pri rôznych terapiách. Ako ale píše portál PsyPost, nie vždy musia na človeka pôsobiť pozitívne. Podľa štúdie britských vedcov totiž môžu práve psy spôsobovať depresie či úzkosti.
„V spoločnosti a v médiách panuje názor, že psy sú jednoznačne dobré pre naše duševné zdravie,“ uviedla Carri Westgarth, ktorá za štúdiou stojí. „Ako niekto, kto vlastní niekoľko psov, môžem povedať, že do môjho života priniesli radosť, ale aj stres a úzkosť. Realita je teda oveľa komplexnejšia.“
Podľa Westgarth sa predchádzajúce výskumy na účinky zvierat na duševné zdravie zameriavali hlavne na pomoc psov v terapeutickom či pracovnom prostredí. Výsledky tak neboli objektívne, keďže v nich absentovali skúsenosti bežných majiteľov. Westgarth sa preto zamerala práve na túto oblasť.
Stres a úzkosť
Ona a jej tím skúmali viac ako 1700 ľudí, ktorí majú psa. Výsledky ukázali, že majitelia, ktorí majú so svojím štvornohým chlpáčom pevný vzťah, prežívajú prevažne pozitívne emócie. Lenže je tu aj druhá strana mince. Objavili sa totiž aj tvrdenia o tom, že život so psíkom môže niekedy prehĺbiť depresie či úzkosti.
Starostlivosť oňho je skrátka pre veľa ľudí až príliš vyčerpávajúca. „Mať psa môže priniesť mnoho dobrého, napríklad motiváciu cvičiť, zábavu a priateľstvo, spájajú sa s tým ale aj výzvy,“ podotkla Westgarth. „Nie je to riešenie pre tých, ktorí trpia depresiou či úzkosťou. V skutočnosti to môže tieto choroby za určitých podmienok zhoršiť.“
Dodala tiež, že hoci mnohí majitelia uviedli, že život so psom im psychicky pomohol, zabezpečenie všetkých jeho potrieb ich často vyčerpávalo. Hoci štúdia naznačuje, že vzťahy medzi ľuďmi a psíkmi sú komplexnejšie, bude potrebný ešte ďalší výskum.
„Nedostatok štúdie spočíva v tom, že sme ju robili behom jedného konkrétneho obdobia, takže nevieme, či depresie a úzkosti človeku spôsobuje fakt, že má k psovi hlbší vzťah, alebo či si silné puto vytvára práve preto, že trpí úzkosťou a depresiou,“ vysvetlila Westgarth s tým, že do úvahy prichádzajú obe možnosti.