Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Psy môžu v ľuďoch prehlbovať depresie či úzkosti. Tvrdia to vedci v novej štúdii

Psíky na nás nemusia vplývať len pozitívne.


Nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepší priateľ človeka. Jeho prítomnosť dokáže pôsobiť na ľudí blahodarne a zlepšovať ich psychický stav. Nie je preto prekvapivé, že psy sa používajú aj pri rôznych terapiách. Ako ale píše portál PsyPost, nie vždy musia na človeka pôsobiť pozitívne. Podľa štúdie britských vedcov totiž môžu práve psy spôsobovať depresie či úzkosti.

„V spoločnosti a v médiách panuje názor, že psy sú jednoznačne dobré pre naše duševné zdravie,“ uviedla Carri Westgarth, ktorá za štúdiou stojí. „Ako niekto, kto vlastní niekoľko psov, môžem povedať, že do môjho života priniesli radosť, ale aj stres a úzkosť. Realita je teda oveľa komplexnejšia.“

pes, zvieratá, psy, duševné zdravie, zdravie, psychika, depresia, úzkosť, veda, vedecká štúdia
Shutterstock

Podľa Westgarth sa predchádzajúce výskumy na účinky zvierat na duševné zdravie zameriavali hlavne na pomoc psov v terapeutickom či pracovnom prostredí. Výsledky tak neboli objektívne, keďže v nich absentovali skúsenosti bežných majiteľov. Westgarth sa preto zamerala práve na túto oblasť.

Stres a úzkosť

Ona a jej tím skúmali viac ako 1700 ľudí, ktorí majú psa. Výsledky ukázali, že majitelia, ktorí majú so svojím štvornohým chlpáčom pevný vzťah, prežívajú prevažne pozitívne emócie. Lenže je tu aj druhá strana mince. Objavili sa totiž aj tvrdenia o tom, že život so psíkom môže niekedy prehĺbiť depresie či úzkosti.

Starostlivosť oňho je skrátka pre veľa ľudí až príliš vyčerpávajúca. „Mať psa môže priniesť mnoho dobrého, napríklad motiváciu cvičiť, zábavu a priateľstvo, spájajú sa s tým ale aj výzvy,“ podotkla Westgarth.Nie je to riešenie pre tých, ktorí trpia depresiou či úzkosťou. V skutočnosti to môže tieto choroby za určitých podmienok zhoršiť.“

pes, zvieratá, psy, duševné zdravie, zdravie, psychika, depresia, úzkosť, veda, vedecká štúdia
Shutterstock

Dodala tiež, že hoci mnohí majitelia uviedli, že život so psom im psychicky pomohol, zabezpečenie všetkých jeho potrieb ich často vyčerpávalo. Hoci štúdia naznačuje, že vzťahy medzi ľuďmi a psíkmi sú komplexnejšie, bude potrebný ešte ďalší výskum.

„Nedostatok štúdie spočíva v tom, že sme ju robili behom jedného konkrétneho obdobia, takže nevieme, či depresie a úzkosti človeku spôsobuje fakt, že má k psovi hlbší vzťah, alebo či si silné puto vytvára práve preto, že trpí úzkosťou a depresiou,“ vysvetlila Westgarth s tým, že do úvahy prichádzajú obe možnosti.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.