Memes s tematikou „chce sa mi skapať“ tvoria celkom populárny žáner. Vtipy o depresii a samovražde považujú mladí za niečo normálne, u starších generácií sa ale môžu stretnúť s nepochopením. Svoje o tom vie aj Celeste Araslanian zo San Diega, ktorá takéto obrázky používa ako spôsob vyrovnávania sa so svojimi psychickými problémami. Spolu s kamarátmi z terapie má dievča vo zvyku vymieňať si skutočne čierne vtipy.
Humor vždy predstavoval skvelý spôsob, ako otvárať nepríjemné témy a vyrovnávať sa s nimi. Psík, ktorý má v papuľke slučku a sprevádza ho text „som pripravený k*rva zomrieť“ sa Celeste zdal ako skvelý kúsok hodný zdieľania s depkárskymi kamarátmi. Čo čert nechcel, meme neskončilo v skupinovom čete, ktorý mala Celeste vytvorený s kamošmi, ale v skupine s rodinnými príslušníkmi.
Jej mamka okamžite spanikárila a morbídne meme vzala ako zúfalé volanie o pomoc. Celeste bola vzápätí svojou sestrou dotlačená k návšteve psychiatra. Tam strávila dve hodiny vysvetľovaním toho, čo vlastne memes sú, čo znamenajú a prečo ich kamarátom posiela. Po opakovanom uisťovaní psychiatra a svojich blízkych sa Celeste všetkých podarilo presvedčiť, že zdieľanie meme o samovražde neznamená, že sa človek skutočne chystá zabiť sa.
Návšteva odborníka na mentálne zdravie nemusí byť to najhoršie, čo človeka môže postihnúť pri nerozvážnom zdieľaní memes. Niekde kvôli vtipným obrázkom ľudí zatvárajú za mreže. Ruskými sociálnymi sieťami momentálne rezonuje prípad 23-ročnej ženy, ktorej hrozí šesťročné väzenie za zdieľanie memes.
„Postupujte opatrne! Páchateľ u seba môže mať memes!“
Maria Motuznaja zo sibírskeho mesta Barnaul bola úradmi označená za „extrémistku“ kvôli tomu, že zdieľala niekoľko vtipných obrázkov. Maria je obvinená z „urážania náboženského cítenia“ a „rasovej neznášanlivosti“. Problémy spôsobili asi obrázky, ktoré satirizovali ruskú pravoslávnu cirkev. Memes boli zdieľané na jej osobnom profile na portáli vKontakte, čo je ruská obdoba Facebooku. V máji bol Mariin byt prehľadaný políciou a v súčasnosti sa mladá žena ťahá po súdoch.
Zdá sa, že v meste Barnaul je polícia skutočne akčná. Za memes totiž okrem Marie hrozí väzenie ďalším dvom obyvateľom mesta. Len devätnásťročný Daniil Markin môže skončiť až na päť rokov v chládku kvôli meme, na ktorom je Jon Snow zo seriálu Game of Thrones zobrazený so svätožiarou a prirovnávaný k Ježišovi.
Ďalší prípad sa týka tridsaťosemročného Andreja Šašerina. Andrej urobil chybu, keď si niekoľkými memes uťahoval z patriarchu Kirilla, hlavy ruskej pravoslávnej cirkvi. Medzi inými zdieľal dobre známu fotografiu, z ktorej má Kirill zo zápästia nešikovne odstránené luxusné hodinky. Muž bol dokonca zaradený na zoznam „teroristov a extrémistov“ a za „útok na cirkev“ môže schytať až rok väzenia.
Nepochopenie okolím, prísne pravidlá sociálnych sietí pre nevhodný obsah a priame cenzorské zásahy majú na svedomí, že je stále ťažšie tvoriť humor bez toho, aby sa človek dostal do šlamastiky. Viaceré krajiny a rovnako aj mnohé sociálne siete zavádzajú precitlivené opatrenia, ktorých cieľom je zabrániť urážkam. Pravidlá, ktoré majú na prvý pohľad pomôcť predísť vulgarizmom a extrémizmu, spôsobujú obrovský úpadok humoru.
Rowan Atkinson, legendárny komik a predstaviteľ Mr. Beana, trefne poznamenal, že takouto optikou aj „kritika, zosmiešňovanie, sarkazmus, alebo len predloženie iného názoru môže byť vnímané ako urážka.“ Možnosť slobodne žartovať nesmie byť odopieraná žiadnemu človeku a robenie vtipov sa nemôže zmeniť na riskantný šport, pri ktorom sa musí manévrovať tak, aby nikoho city neboli ranené…
Zdroj: unilad.co.uk; themoscowtimes.com