Pravdepodobne všetci sme sa nachádzali v bode, keď sa nám zdalo, že náš vzťah s partnerom už nefunguje. Isté vzorce správania, ktoré sa donedávna javili ako plné lásky a ohľadu, sa teraz menia na nepríjemné poznámky a pocit zväčšujúcej sa vzdialenosti. Efektov nevyrovnaného vzťahu je mnoho, no ako informuje web Unilad, jedným z najvýraznejších je takzvaný „contempt“ mód alebo inak opovrhovanie. Ide o jeden z prvých náznakov rozpadu vzťahu, no zároveň aj o ten najjedovatejší.
O veci sa rozrečnil istý psychológ a manželský poradca z Univerzity vo Washingtone – Dr. John Gottman. Podľa neho ide o „najjedovatejšieho zabijaka vzťahov“. Gottman sa vzťahmi zaoberá posledné 4 dekády a s použitím štyroch jazdcov apokalypsy z Nového zákona zilustroval štyroch nosičov skazy vo vzťahoch: kritika, opovrhovanie, defenzívnosť a „stavanie stien“.
Vo svojich štúdiách hovorí o tom, že jeden z týchto nosičov vzťahovej skazy je tým najspoľahlivejším indikátorom rozkladajúceho sa vzťahu. Áno, človek môže byť skeptický, no zdroj uvádza, že Gottman v štúdii z roku 1992 analyzoval páry ľudí, pričom na 93,6 percenta vedel predpovedať, či spolu zostanú, alebo sa ich vzťah rozpadne – všetko na základe jeho štúdií.
Jedovatý zabijak vzťahov
Gottman v jednej zo štúdií hovorí, že človek si nemôže nevšimnúť to, ako sa opovrhovanie stáva bežnou súčasťou jeho vzťahu. Vysvetľuje: „Pohŕdanie je najjedovatejším zo všetkých zabijakov vzťahov. Nemôžeme to dostatočne zdôrazniť. Pohŕdanie ničí psychické, emocionálne a aj fyzické zdravie.“
Ak náhodou nevieš, čo pohŕdanie presne znamená a ako sa do vzťahu dostane, tak Gottman vysvetľuje aj to. Príklady zahŕňajú „správanie sa k ostatným s neúctou a zosmiešňovanie ich so sarkazmom a blahosklonnosťou“ spolu s „nepriateľským humorom, nadávkami, napodobňovaním a rečou tela, ako je prevracanie očí a úškrny“.
Pohŕdanie sa väčšinou prejaví nenápadne, ako keby sa chcelo skrývať. Nuž, jeho prvé náznaky sa objavujú po tom, ako v sebe človek drží zlé pocity až priveľmi dlho. Je to akoby sa z človeka drali jeho nevyslovené pocity, avšak v deformovanej podobe. Týmto spôsobom nedochádza k žiadnemu návrhu na riešenie ani o pokus k rozprávaniu sa.
„V akejkoľvek forme je pohŕdanie pre vzťah jedovaté, pretože vyjadruje znechutenie a nadradenosť, najmä morálnu, etickú alebo charakterologickú,“ dodáva Gottman. „Je prakticky nemožné vyriešiť problém, keď váš partner dostáva správu, že ste z neho znechutení a že ste povýšenecký a správate sa ako jeho nadriadený.“ Netreba sa ale obávať, ak cítiš prichádzajúcu potrebu pohŕdať svojím partnerom, ešte nenastáva koniec!
Ako sa pohŕdaniu vyhnúť?
Nuž, možno sa pokúsiť popísať svoje pocity svojmu partnerovi. Namiesto neustálych narážok na jeho slabé stránky sa človek môže radšej pokúsiť vysvetliť, čo sa v ňom deje. „Snažte sa vyhnúť používaniu vyhlásení, ktoré môžu spôsobiť, že sa váš partner bude cítiť obviňovaný alebo napadnutý,“ radí Gottman.
A potom nasledujú typické vzťahové riešenia, ako napríklad rozprávanie sa o spoločných zážitkoch, plánovanie budúcnosti, solídne objatie a tak ďalej. Snaha znova vybudovať pocity vzájomnej náklonnosti a rešpektu je základom.
