Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Predpokladáme, že sa medzi vami nachádza množstvo fanúšikov Harryho Pottera. Niet divu – ide o veľký popkultúrny fenomén, ktorý odštartovala knižná séria z pera J. K. Rowling. Následne sme sa dočkali 8 filmov, divadelnej hry Harry Potter a Prekliate dieťa a dokonca aj filmového prequelu v podobe Fantastických zvierat.

Príbeh o mladom čarodejníkovi s jazvou na čele a jeho kamarátoch Ronovi a Hermione si podmanil milióny čitateľov a stal sa kultom, na ktorý fanúšikovia nedajú dopustiť.

Warner Bros.

Špičkoví vedci sa pozreli na zloženie skutočných fanúšikov Harryho Pottera a vo svojej štúdii prišli s príjemným vyhlásením: Ak sa vám Harry Potter páči, tak ste dobrí ľudia! Podľa psychológov sú milovníci dobrodružstiev z Rokfortu tolerantnejší a netrpia predsudkami (voči sexuálnym menšinám, imigrantom či ľuďom s inou farbou pleti).

Vedci si na fanúšikov Harryho Pottera posvietili hneď v troch výskumoch, kde skúmali emócie čitateľov základných, stredných a vysokých škôl po tom, ako si v knihe prečítali nejaký odstavec, ktorý sa týkal predsudkov (napr. keď Draco Malfloy urážal Hermionu, ktorú nazval „humusáčkou“).

Väčšina čitateľov sa následne v rozhovoroch jasne postavila proti akejkoľvek forme diskriminácie či predsudkov.

Warner Bros.

J. K. Rowling vo svojich románoch vždy kládla do popredia veľkú dôležitosť priateľstva a ochotu pomáhať si navzájom. Koniec-koncov, z ústredného tria hrdinov nie je odlišná len Hermiona.

Ron napríklad pochádza z chudobnej rodiny a Harry sa musí vyrovnávať so životom bez rodičov. Napriek tomu však dokážu držať spolu. Zdá sa, že tieto hodnoty sa Rowling podarilo preniesť aj na svojich čitateľov, čo rozhodne môže považovať za jeden zo svojich najväčších úspechov.

Zdroj: onlinelibrary.wiley.com


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť