Keď sa povie Vianoce, každý si predstaví rodinnú pohodu, sviatočnú idylku, jedlo, pitie, darčeky – skrátka pokoj a harmóniu. Nie u každého však Vianoce znamenajú tieto veci. Pre niekoho môžu byť Vianoce obdobím, keď sa musí premáhať, aby vyhovel očakávaniam rodiny, hrýzť si do jazyka, aby neprejavil svoj skutočný názor, lebo by z toho bola hádka, možno dokonca niečo horšie. Ako zvládnuť takéto Vianoce?
Stačí, že sa rodinní príslušníci nezhodujú v názore na nejakú malichernosť, a vplyvom predvianočného stresu a napätia z očakávania dokonalých sviatkov vznikne konflikt, ktorý všetkých zraní a neprinesie nič dobré. A niekedy má ďalekosiahle dôsledky.
Existujú nejaký spôsob, ako naozaj prežiť Vianoce v pokoji a harmónii? Ako nevyvolať konflikt, aj keď máme odlišné názory? Ako vydržať neustále otázky o rodine, deťoch či partnerovi? Ako takéto otázky vôbec klásť? Na všetko toto a aj na stratégie prežitia Vianoc sme sa opýtali psychologičky Ivany Čergeťovej.
PhDr. Ivana Čergeťová, PhD., LL.M., MBA, PCIC
psychologička a vzťahová terapeutka
Pracujem ako psychologička, vzťahová terapeutka, NLP koučka a kariérna poradkyňa v jednej osobe. Zároveň som aktívnou akademickou učiteľkou a výskumníčkou v oblasti psychológie a personálneho manažmentu. Snažím sa inšpirovať ľudí v nachádzaní vlastných snov a napĺňaní vlastných potrieb.
Prečo sú Vianoce také stresujúce a rodinné stretnutia počas Vianoc často vedú k napätiu alebo konfliktom?
Vianoce sú ako „emocionálny mixér“ – spájajú vysoké očakávania, nostalgiu a rodinnú dynamiku do jednej sviatočnej misy. Očakávania o „dokonalých sviatkoch“ často narazia na realitu, kde existujú nevyriešené konflikty, odlišné názory či únava z príprav. K tomu pridajte rodinnú históriu, ktorá je ako staré nahrávky – tie isté témy a vzorce sa znova púšťajú dookola. Tlak na perfektné Vianoce môže zhoršovať stres a napätie medzi príbuznými.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Prečo sa nechceme vzdať vzťahov a vecí, ktoré nám nefungujú? Slovenský psychológ objasňuje známy fenomén
- Slovenská párová terapeutka: Mužom väčšinou chýba sex, ženy túžia po vypočutí. Môže spoločné sedenie pomôcť aj párom, ktoré prešli neverou?
- Slovenská psychologička o detských influenceroch: Je to ako dať dieťaťu kľúč od auta, kým ešte nevie, ako ho správne riadiť. Môže sa vydať zlou cestou
Ako vyzerajú varovné signály toho, že sviatky majú na človeka negatívny psychický vplyv, a čo s tým robiť?
Varovné signály sú často fyzické aj emocionálne. Patria medzi ne únava, podráždenosť, problémy so spánkom alebo trávením, pocit úzkosti alebo smútku pred alebo počas rodinných stretnutí, zvýšený pocit tlaku typu „musím to vydržať“. Čo s tým? Skúste mikropauzy – krátke momenty pre seba. Prejdite sa, nadýchnite sa čerstvého vzduchu alebo si dovoľte krátku chvíľku osamote. Vianoce sú ako maratón, nie šprint – dôležité je vedieť si správne rozložiť energiu.
Dá sa nejakým spôsobom pripraviť na rodinné stretnutie, ak viem, že môže prísť k napätiu alebo nezhodám? Existujú napríklad nejaké stratégie na zvládnutie nepríjemných situácií?
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Či sa dá nejako pripraviť na Vianoce, ak sa obávam, že budú napäté
- Ako reagovať na uštipačné či nevhodné otázky o rodine, partnerovi či deťoch
- Ako klásť takéto otázky, ak máme úprimný záujem o odpoveď
- Či existuje „návod“, ako prežiť naozaj pokojné sviatky
- Čo robiť v prípade, že situáciu nezvládame
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom