Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 15.6.2024
sk
Vít
cz
Vít
, Vítek

Nazrieť na známe a kultové filmové a seriálové postavy zo psychologickej stránky je vždy zaujímavé. Na EMEFKA sme ti už, koniec-koncov, priniesli dva články, v ktorých sme sa pozreli na psychiku slávnych záporákov (prvý nájdeš tu, druhý tu).

V tomto článku ti prinášame prehľad 8 známych seriálových a filmových postáv, ktoré rozobrala ruská psychologička. Tá spravuje instagramový účet Art for Introvert, v ktorom na známe filmy a postavy nazerá z rôznych zaujímavých hľadísk.

1. Daenerys Targaryen (Game of Thrones)

Daenerys je skutočne pozoruhodná postava, ktorú v úspešnom fantasy seriáli Game of Thrones výborne stvárnila Emilia Clarke. Podľa psychologičky sa v nej objavujú tri charakteristické osobnostné rysy. Je jednak obeťou, záchrancom a agresorom. Zároveň je hnaná túžbou po moci. Všetky tieto charakteristiky pravdepodobne získala kvôli svojmu nešťastnému a tvrdému detstvu.

HBO

2. Carrie Bradshaw (Sex v meste)

Carrie Bradshaw v podaní Sarah Jessicy Parker je populárnou postavou z nemenej populárneho komediálneho seriálu. Podľa psychologičky je Carrie pomerne infantilná. Aj vo svojich tridsiatich rokoch sa stále necháva unášať nerealistickými romantickými snami a túžbou po vyvolenom princovi. Je idealistická a zdanlivo túži po skutočnej láske. Lenže podvedome môže ísť aj o snahu vyhnúť sa skutočnému vzťahu. Ten by totiž vyžadoval väčšiu zodpovednosť, ktorú Carrie nemá.

HBO

3. Gregory House (Dr. House)

Dr. House, ktorého si zahral Hugh Laurie v rovnomennom lekárskom seriáli, je známym cynikom, sarkastikom a na prvý pohľad prejavuje len málo empatie. Nemá rád autority, pravidlá a mnoho postáv ho považuje za sociopata. Ako však poukazuje psychologička, v tomto prípade to je prehnané označenie.

House totiž v mnohých prípadoch prejavuje empatiu a snahu o porozumenie, len tieto svoje vlastnosti skrýva. V skutočnosti mu ale na ľuďoch záleží, a preto im aj pomáha.

HBO

4. Cersei Lannister (Game of Thrones)

Cersei Lannister je ďalšou známou postavou z Game of Thrones. V seriáli si ju zahrala Lena Headey. Podľa psychologičky v prípade tejto postavy môžeme pozorovať silné sklony k manipulácii, snahu získať moc a výrazný nedostatok empatie. Ide teda o postavu, ktorá vykazuje výrazné znaky narcistickej poruchy osobnosti.

HBO

5. Monica Geller (Priatelia)

Kto by nepoznal Monicu v podaní Courteney Cox zo sitcomu Priatelia? V seriáli je predstavená ako perfekcionistka, ktorá má rada všetko pod kontrolou. Psychologička u nej ale detegovala aj isté sklony k narcizmu. Tie majú podľa nej korene v jej detstve, keď žila v tieni svojho úspešnejšieho a obľúbenejšieho brata Rossa (David Schwimmer) a tiež trpela nadváhou.

Vo svojej dospelosti sa tak snaží byť vo všetkom najlepšia a vždy vyhrávať. Ako však psychologička zdôrazňuje, v prípade Monicy ide o pozitívny prejav narcizmu.

NBC

6. Samantha Jones (Sex v meste)

Postavu Samanthy Jones si zahrala Kim Cattrall a mohli sme sa s ňou stretnúť v úspešnom seriáli Sex v meste. Ide o veľmi nezávislú ženu, ktorá to má v hlave usporiadané a veľmi dobre vie, čo chce. Príliš tiež neprikladá váhu názorom iných ľudí. Hoci partnerské vzťahy jej nie sú cudzie, zdá sa, že najlepšie jej je osamote.

Rovnako sa tiež nechce viazať a mať deti. Psychologička ale uvažuje, či jej chlad a odstup nie sú spôsobené tým, že Samantha si proste nedokáže udržať dlhodobý vzťah.

HBO

7. Susan Mayer (Zúfalé manželky)

Susan Mayer stvárnila výborná Teri Hatcher v dramédii Zúfalé manželky. Psychologička u nej vidí prvky charakteristické pre obete. Susan pôsobí dojmom, že je závislá od svojho okolia. Sama potrebuje často pomoc svojej rodiny a priateľov. Vyhýba sa riešeniu problémov a robí len veľmi málo pre to, aby svoj život nejako zmenila k lepšiemu. Má veľmi nízke sebavedomie a uvažuje pesimisticky.

ABC

8. Miranda Priestley (Diabol nosí Pradu)

Miranda Priestley v podaní Meryl Streep z komédie Diabol nosí Pradu je typicky chladnou šéfkou. Na jednej strane je vysoko profesionálna, ale jej perfekcionizmus a prísnosť z nej robia náročného partnera. Nie je totiž možné dočkať sa od nej pochvaly, neakceptuje názory ostatných.

V pracovnej sfére sa jej darí výborne, ale napriek tomu tu sú podľa psychologičky náznaky, že v živote nie je spokojná. Jej životná frustrácia môže byť spôsobená práve pracovným úspechom, ktorému obetovala všetko, vrátane potešení bežného života.

20th Century Fox

Akými psychologickými poruchami trpeli slávni filmoví záporáci sa dozvieš tu

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.