Psychologička zanalyzovala 8 známych seriálových a filmových postáv

Ruská psychologička sa pozrela do duše známym postavám.

Zdroj: Heel & Toe Films / moviestillsdb.com

Nazrieť na známe a kultové filmové a seriálové postavy zo psychologickej stránky je vždy zaujímavé. Na EMEFKA sme ti už, koniec-koncov, priniesli dva články, v ktorých sme sa pozreli na psychiku slávnych záporákov (prvý nájdeš tu, druhý tu).

V tomto článku ti prinášame prehľad 8 známych seriálových a filmových postáv, ktoré rozobrala ruská psychologička. Tá spravuje instagramový účet Art for Introvert, v ktorom na známe filmy a postavy nazerá z rôznych zaujímavých hľadísk.

1. Daenerys Targaryen (Game of Thrones)

Daenerys je skutočne pozoruhodná postava, ktorú v úspešnom fantasy seriáli Game of Thrones výborne stvárnila Emilia Clarke. Podľa psychologičky sa v nej objavujú tri charakteristické osobnostné rysy. Je jednak obeťou, záchrancom a agresorom. Zároveň je hnaná túžbou po moci. Všetky tieto charakteristiky pravdepodobne získala kvôli svojmu nešťastnému a tvrdému detstvu.

HBO

2. Carrie Bradshaw (Sex v meste)

Carrie Bradshaw v podaní Sarah Jessicy Parker je populárnou postavou z nemenej populárneho komediálneho seriálu. Podľa psychologičky je Carrie pomerne infantilná. Aj vo svojich tridsiatich rokoch sa stále necháva unášať nerealistickými romantickými snami a túžbou po vyvolenom princovi. Je idealistická a zdanlivo túži po skutočnej láske. Lenže podvedome môže ísť aj o snahu vyhnúť sa skutočnému vzťahu. Ten by totiž vyžadoval väčšiu zodpovednosť, ktorú Carrie nemá.

HBO

3. Gregory House (Dr. House)

Dr. House, ktorého si zahral Hugh Laurie v rovnomennom lekárskom seriáli, je známym cynikom, sarkastikom a na prvý pohľad prejavuje len málo empatie. Nemá rád autority, pravidlá a mnoho postáv ho považuje za sociopata. Ako však poukazuje psychologička, v tomto prípade to je prehnané označenie.

House totiž v mnohých prípadoch prejavuje empatiu a snahu o porozumenie, len tieto svoje vlastnosti skrýva. V skutočnosti mu ale na ľuďoch záleží, a preto im aj pomáha.

HBO

4. Cersei Lannister (Game of Thrones)

Cersei Lannister je ďalšou známou postavou z Game of Thrones. V seriáli si ju zahrala Lena Headey. Podľa psychologičky v prípade tejto postavy môžeme pozorovať silné sklony k manipulácii, snahu získať moc a výrazný nedostatok empatie. Ide teda o postavu, ktorá vykazuje výrazné znaky narcistickej poruchy osobnosti.

HBO

5. Monica Geller (Priatelia)

Kto by nepoznal Monicu v podaní Courteney Cox zo sitcomu Priatelia? V seriáli je predstavená ako perfekcionistka, ktorá má rada všetko pod kontrolou. Psychologička u nej ale detegovala aj isté sklony k narcizmu. Tie majú podľa nej korene v jej detstve, keď žila v tieni svojho úspešnejšieho a obľúbenejšieho brata Rossa (David Schwimmer) a tiež trpela nadváhou.

Vo svojej dospelosti sa tak snaží byť vo všetkom najlepšia a vždy vyhrávať. Ako však psychologička zdôrazňuje, v prípade Monicy ide o pozitívny prejav narcizmu.

NBC

6. Samantha Jones (Sex v meste)

Postavu Samanthy Jones si zahrala Kim Cattrall a mohli sme sa s ňou stretnúť v úspešnom seriáli Sex v meste. Ide o veľmi nezávislú ženu, ktorá to má v hlave usporiadané a veľmi dobre vie, čo chce. Príliš tiež neprikladá váhu názorom iných ľudí. Hoci partnerské vzťahy jej nie sú cudzie, zdá sa, že najlepšie jej je osamote.

Rovnako sa tiež nechce viazať a mať deti. Psychologička ale uvažuje, či jej chlad a odstup nie sú spôsobené tým, že Samantha si proste nedokáže udržať dlhodobý vzťah.

HBO

7. Susan Mayer (Zúfalé manželky)

Susan Mayer stvárnila výborná Teri Hatcher v dramédii Zúfalé manželky. Psychologička u nej vidí prvky charakteristické pre obete. Susan pôsobí dojmom, že je závislá od svojho okolia. Sama potrebuje často pomoc svojej rodiny a priateľov. Vyhýba sa riešeniu problémov a robí len veľmi málo pre to, aby svoj život nejako zmenila k lepšiemu. Má veľmi nízke sebavedomie a uvažuje pesimisticky.

ABC

8. Miranda Priestley (Diabol nosí Pradu)

Miranda Priestley v podaní Meryl Streep z komédie Diabol nosí Pradu je typicky chladnou šéfkou. Na jednej strane je vysoko profesionálna, ale jej perfekcionizmus a prísnosť z nej robia náročného partnera. Nie je totiž možné dočkať sa od nej pochvaly, neakceptuje názory ostatných.

V pracovnej sfére sa jej darí výborne, ale napriek tomu tu sú podľa psychologičky náznaky, že v živote nie je spokojná. Jej životná frustrácia môže byť spôsobená práve pracovným úspechom, ktorému obetovala všetko, vrátane potešení bežného života.

20th Century Fox

Akými psychologickými poruchami trpeli slávni filmoví záporáci, sa dozvieš tu

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
7
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Takto sa narodili. 20 ľudí sa podelilo o abnormality na svojom tele

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME