Psychologické triky, ktoré pravdepodobne vyskúšate na prvej osobe, ktorú stretnete

Nikdy nevieš, kedy sa ti bude niektorý z nich hodiť.

Ak tu hľadáte tip na úspech, zrejme vás sklameme. To, aký budete mať život, závisí len a len od vás. Existuje však niekoľko trikov a tipov, ako si život zjednodušiť.

Niekedy si stačí všimnúť reč tela, inokedy zase skúsiť niekoľko slov a uvidíte, že niektoré situácie budete mať ihneď pod kontrolou. Neveríte? Tu je niekoľko tipov.

Nauč sa nové veci s ľahkosťou

opacity / FLickr. com (https://www.flickr.com/photos/opacity/3416227046/)

Najlepší spôsob, ako sa niečo nové naučiť a hlavne si to zapamätať, je skúsiť to naučiť aj niekoho iného. Práve vtedy, keď začneme niekomu vysvetľovať určité veci, pokúšame sa mu to vysvetliť čo najjednoduchšie. Sústredíme sa na najdôležitejšie informácie, a tým si ich osvojujeme aj my.

Zisti, kto ťa sleduje

larkery / Flickr. com ( https://www.flickr.com/photos/larkery/2236783437/)

Poznáte ten pocit, keď cítite, že vás niekto dlhodobo pozoruje, no nie ste si až tak celkom istí? Máme pre vás skvelý trik, ktorý dotyčného poriadne zaskočí. Skúste si zívnuť. Ak si človek, ktorý vás sleduje, zívne tiež, tak je to úplne jasné. Niekedy je naozaj dobré, že je zívnutie také nákazlivé.

Urob si malý experiment

Quinn Dombrowski / Flickr. com (https://www.flickr.com/photos/quinnanya/6195183744/)

Tento trik je celkom zábavný a hlavne vás utvrdí v tom, že niekedy sa dá človek veľmi jednoducho zmanipulovať. Keď sa začnete s niekým rozprávať, vyberte si jedno slovo, ktoré ten človek povie.

Zakaždým, keď ho zopakuje (alebo nejaké iné slovo, ktoré je mu veľmi podobné), kývnite, alebo potvrďte, že má pravdu. A potom sledujte, ako človek, s ktorým komunikujete, začína hovoriť dané slovo po celú dobu vášho rozhovoru.

Smiech vie prezradiť veľa

Quasimime / Flickr. com (https://www.flickr.com/photos/quasimime/93183775/)

Keď sa smejeme v skupine, zvykneme sa pozerať na osobu, s ktorou si najviac rozumieme a ktorá nám je najbližšia. Je to perfektný spôsob, ako odhalíte romániky, a to nielen na pracovisku.

Opakovanie mien

Mike Goren/ Flickr. com (https://www.flickr.com/photos/celebdu/313735448/)

Ak počas konverzácie chcete na niekoho urobiť dojem alebo ho očariť, skúste jeho meno párkrát počas rozhovoru zopakovať. Je úplne normálne, že ak nás niekto osloví menom, zdá sa nám oveľa viac priateľskejší, spozornieme, a máme pocit, že nás počúva a berie vážne. Treba však dávať pozor, aby ste to s vyslovovaním jeho mena neprehnali. Vtedy je to trošku strašidelné.

Získaj informáciu, ktorú potrebuješ

guido.menato/ Flickr. com ( https://www.flickr.com/photos/guidomenato/21225319508/)

Už sa vám stalo, že ste potrebovali niečo zistiť, no človek, ktorého ste sa pýtali vám toho veľa nenarozprával? Aj na toto existuje jeden trik. Položte otázku. Ak vám niekto odpovie len veľmi stroho, ostaňte ticho, no aj naďalej s ním udržujte očný kontakt. Niektorí ľudia sa naozaj rozrečnia. Iní vaše správanie však nemusia pochopiť.

Prestaň sa zbytočne stresovať

Cal Evans / Flickr. com (https://www.flickr.com/photos/calevans/3803727388/ )

Ak pociťujete stres a nervozitu pred každou udalosťou, skúškou, či akciou, skúste namiesto ohrýzania nechtov a fajčením jednej cigarety od druhej, začať robiť iný „zlozvyk“. Upokojiť by vás vraj mala žuvačka. Keď začnete žuť, je to akoby ste jedli. Váš mozog dostane signál a spojí sa s tým, že keď jete, veríte, že ste v bezpečí.

Keď ti v hlave uviazne melódia

Mingo Hagen/ Flickr. com ( https://www.flickr.com/photos/mjhagen/4915452875/)

Koľkokrát za týždeň sa vám stane, že vám počas dňa v hlave uviazne nejaká pieseň a vy sa jej potom nemôžete zbaviť? Stále si ju pospevujete, až vám začne totálne liezť na nervy, no nie a nie ju z tej hlavy dostať. Zeigarnikov efekt hovorí, že stačí, keď si nebudete pohmkávať začiatok, či stred piesne, ale jej koniec. A presne vďaka tomu sa jej zbavíte.

Všímaj si nohy

Olivia Notter/ Flickr.com (https://www.flickr.com/photos/olivianotter/3442131306/)

Reč tela je tiež dôležitým komunikačným prostriedkom, ktorý nám vie o človeku veľa prezradiť. Ak sa ocitnete v spoločnosti viacerých ľudí a niekto z nich nebude stáť oboma nohami smerom k vám, ale jednu nohu prekríži na opačný smer, je to znak toho, že by radšej odišiel.

Nauč svoje deti jesť zeleninu

Paul Waldo / Flickr.com (https://www.flickr.com/photos/geekneck/3382372088/)

Táto psychologická rada sa týka predovšetkým rodičov, ktorým sa nedarí naučiť svoje deti jesť akúkoľvek zeleninu. Ak sa ich spýtate, či by si k obedu dali aj zeleninu, skúste sa radšej spýtať konkrétnu otázku, ktorá znie: „Dáš si dva kúsky zeleniny, alebo viac?“ Deti tak nadobudnú pocit, že sa musia rozhodnúť (tak ako to bežne robíme my, dospelí) a vyberú si jednu možnosť – menej alebo viac.

Takýmto spôsobom ich ľahko oblafnete a zároveň ich aj naučíte, že zelenina je taktiež dôležitá stravovacia zložka, aj napriek tomu, že mnohé deti ju automaticky odmietajú. No a vy? Konečne vyhráte.

Veľa informácií, žiaden súvis

jpellgen /Flickr.com (https://www.flickr.com/photos/jpellgen/3065762161/)

Najmä študentom sa občas stáva, že sa toho majú príliš veľa naučiť. Dostanú niekoľko desiatok strán informácií, ktoré vidia prvýkrát a nevedia si s nimi na jedno sedenie poradiť a zapamätať si ich. Aj pre tieto situácie existuje jeden zlepšovák.

Aby ste sa s témou omnoho viac oboznámili, a nemuseli sa bifliť zložité informácie, skúste si vyhľadať dve alebo tri podobné témy, ktoré s celou problematikou súvisia. Uvidíte, že keď sa vrátite k pôvodnému textu, oveľa lepšie si ho osvojíte a porozumiete mu.

Prejdite rušnými ulicami oveľa jednoduchšie

Emmanuel Fromm/ Flickr.com (https://www.flickr.com/photos/isobrown/20859328121/)

Vo veľkých mestách väčšina z nás nemá rada davovú paniku, ktorá prebieha hlavne v rušných uliciach. Cez tú ulicu však musíme prejsť a najlepšie, čím skôr. Aby ste sa vyhli predieraniu sa davom, stačí, keď sa budete pozerať smerom, kam sa chcete dostať. Ľudia majú v preplnených uliciach tiež tendenciu sledovať oči ľudí, idúcich oproti, čo im uľahčí napredovať v ich ceste opačným smerom.

Kameň, papier, nožnice

Aaron Henson/Marines.mil (https://www.mcasiwakuni.marines.mil/News/News-Stories/News-Article-Display/Article/739132/rice-pounding-so-mochi-fun/)

Aj vy vždy prehráte v hre kameň, papier, nožnice a musíte tak niečo splniť? Už to tak byť nemusí. Jednoduchý trik spočíva v tom, že pred začiatkom hry položíte nejakú otázku. Váš súper odpovie a vy hneď nato poviete kameň, papier, nožnice.

A viete, čo si vyberie súper? Najväčšia pravdepodobnosť je tá, že to budú nožnice. Vy s týmto krokom musíte počítať a tak zvolíte kameň. Dobrá rada. Najmä vtedy, ak túto hru hráte so súrodencom o to, kto pôjde vyhodiť smeti.

Takto to robí môj otec

goodharbor/ Flickr. com ( https://www.flickr.com/photos/goodharbor/41090508500/)

Ak chcete, aby vás ľudia brali vážne, keď im dáte nejakú radu, povedzte im, že vás to naučil váš otec. Ľudia majú tendenciu veriť vzorom a tými otcovia, bezpochyby, sú.

Dôležité je nebyť v strede

Marcos Ojeda/ Flickr.com (https://www.flickr.com/photos/subliminal/4634960735/)

Tento trik vám pomôže v mnohých veciach. Hovorí sa, že ľudia si väčšinou pamätajú to, čo sa stane na začiatku a na konci. Ak chcete zanechať dojem, napríklad na pohovore, skúste byť človekom, ktorý do kancelárie príde prvý alebo úplne posledný.

To platí aj pri rôznych iných udalostiach vášho života. Je pravda, že je náročné a omnoho viac stresujúce, keď ste to práve vy, kto nevie, do čoho ide, no určite máte spomedzi ostatných najväčšiu šancu, urobiť na niekoho dojem.

Klasická hudba

Olaf Gradin / Flickr. com ( https://www.flickr.com/photos/gradin/466737794/)

O tom, že hudba pri učení dokáže výrazne pomôcť, všetci dobre vieme. Toto tvrdenie však neplatí, ak počúvate rap alebo čokoľvek rušivé. Podľa jednej štúdie by to mala byť práve klasická hudba bez textov, ktorá nám vytvorí dobré prostredie na učenie sa. Koniec koncov, hudba nás má upokojiť a nie rušiť.

Očný kontakt

Brian W. Tobin/ Flickr. com ( https://www.flickr.com/photos/btobin/29025929/)

Mnohí z nás, vrátane mňa, majú problém pozerať sa ľuďom do očí, čo spôsobí, že sa pre nich stanete príliš nezaujímavým a len ťažko si vás niekde všimnú. Ak je to pre vás naozaj náročné, skúste si medzi jeho očami nájsť nejaký bod a pozerať sa naň. Dotyčný to nespozná, a ak k tomu pridáte úsmev, určite si vás zapamätá a stanete sa pre neho oveľa viac sympatickejším a priateľskejším.

 Uľahčite si život

IFPRI-Images / Flickr. com ( https://www.flickr.com/photos/ifpri/6880755986/)

Ak máte pocit, že ste urobili nejakú chybu v práci a váš šéf vám na najbližšej porade pred všetkými poriadne vynadá, sadnite si vedľa neho. Bude pre neho omnoho ťažšie hovoriť na vás niečo zlé, či byť trošku agresívnejší a tvrdší, keď bude sedieť hneď vedľa vás.

Prokrastinácia

Timothy Krause/ Flickr. com (https://www.flickr.com/photos/timothykrause/6040624392/)

Ak sa neviete dokopať k dôležitým úlohám, ktoré musíte urobiť a ostáva vám stále menej a menej času, skúste na tie povinnosti myslieť pred spaním. Váš mozog začne premýšľať a kresliť rôzne cesty ako dokončiť úlohu. Jednoducho povedané – predtým, než urobíte úlohu v reálnom svete, urobte ju najskôr vo svojej hlave. Keď sa k nej konečne dostanete, mozog už bude pripravený a pôjde vám to omnoho lepšie.

Zdroj: boredpanda.com
Titulná fotka: adespresso.com

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
20
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Jedlá, za ktoré by niektorí dali nemožné a iným sa pri nich obracia žalúdok

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME