Introverti a hanbliví ľudia majú často problém s nadväzovaním kontaktov. A potom sa v danej spoločnosti či v novom kolektíve cítia nepríjemne a nekomfortne. No v skutočnosti nie je až taká náročná úloha stať sa sympatickým a priateľským pre svoje okolie, len treba vedieť, ako na to. Stačí do toho vložiť trochu úsilia, predstavivosti a improvizácie.
Nasledovné kroky sú jednoduché a nemusia sa ti javiť ako prevratné, no môžu ti pomôcť dostať sa človeku pod kožu a stať sa obľúbenejším. Vďaka týmto radám si môžeš získať ľudí, aj keď si introvertom od kosti.
1) Hovor aj o svojich chybách
Niektorí ľudia sú veľmi podráždení a majú alergiu voči jedincom, ktorí predstierajú, že sú dokonalí. Dokáže to byť fakt otravné. Človek sa aj mnohokrát bojí odkryť svoj nedostatok, pretože dnes je „in“ byť odborníkom na všetko a nedokonalosti sa nenosia. Ak hovoríš aj o svojich chybách a neistotách, stávaš sa pre iných „ľudskejším“.
2) Zapoj sa do jeho rozprávania o sebe
Väčšina ľudí miluje rozprávať o svojom živote, respektíve o tom, čo sa týka ich života. Treba to využiť. Pýtaj sa na ich koníčky, plány na víkend či miesta, ktoré navštívili alebo by chceli navštíviť. Pozor však na príliš osobné otázky, môže to spôsobiť, že sa pred tebou človek uzavrie a bude mu nepríjemne.
3) Zdôrazni podobnosti
Máme sklon prirodzene priťahovať ľudí, s ktorými sme si v niečom podobní, volá sa to „efekt príťažlivosti„. Pokús sa teda nájsť s tou osobou niečo, čo vás spája, a zameraj sa na to. Ak obľubujete nejaký filmový žáner, zavolaj ho do kina alebo, ak obaja radi beháte, navrhni mu, že pôjdete spoločne, alebo mu ukáž nejaké pekné miesto.
4) Chváľ veci, ktoré iní nechvália
Komplimenty môžu vyvolať rôznu škálu pocitov a nie každá pochvala zapôsobí na človeka rovnako účinne. Pochvaly typu „máš krásne oči“ človek s peknými očami asi dostáva často. Skús si všímať veci, ktoré sú preňho dôležitejšie.
Napríklad, keď vidíš, že sa tvoj kolega narobil na nejakom projekte alebo sa v niečom výrazne zlepšil, je dobré to vyzdvihnúť. Nikto iný to zrejme neurobí, lebo ľudia neradi chvália práve takéto veci, radšej dávajú všeobecné komplimenty. No práve takéto osobnejšie pochvaly padnú oveľa lepšie a človek si to viac váži a lepšie si to zapamätá.
5) Reč tela
Možno si ani neuvedomujeme, ale dokážeme toho o sebe mnoho prezradiť aj bez slov. Naša reč tela o nás môže veľa povedať. Pre ľudí, ktorí sú nesmelí a introvertní, je charakteristický postoj prekrížených rúk a nôh, ktorý však naznačuje, že niečo skrývame a nedá sa nám veriť.
Odporúča sa stáť vzpriamene a namiesto zaťatých pästí uvoľniť dlane. Úsmev na tvári spôsobí, že budeme pôsobiť priateľskejšie a otvorenejšie.
6) Vtipkuj
Namiesto toho, aby si čakal na to, že niekto uvoľní napätie v miestnosti, skús byť ty tým, kto urobí prvý krok. Najlepšie je na to použiť nejaký neškodný, vtipný komentár o sebe alebo o situácii, v ktorej sa všetci spoločne nachádzate. Každopádne, najbezpečnejšie je si robiť srandu sám zo seba, pretože máš istotu, že sa nikoho nedotkneš, a pôsobí to sympaticky.
7) Smej sa s ním, nie z neho
Ak niekto v miestnosti povie vtip alebo sa priveľmi snaží uvoľniť atmosféru, no nedarí sa mu v tom, skús mu pomôcť. Namiesto toho, aby si prekrúcal očami, uškŕňal sa alebo bol ticho, smej sa a podpor ho. Dotyčného si tým získaš a nebude sa cítiť tak trápne.
8) Aj keď nie si dobrým rečníkom, buď skvelým poslucháčom
Nie je žiadnou novinkou, že ľudia vo všeobecnosti radšej hovoria ako počúvajú, proste žijeme v dobe egocentrizmu. No každopádne, je blbé, keď ti niekto o niečom hovorí a ty nedávaš pozor. Ľudia si vážia jedincov, ktorí ich počúvajú. Na to, aby si zdôraznil, že dávaš pozor, skús pripojiť reakcie bez toho, aby si človeka prerušil, napríklad prikyvovanie alebo súhlasné výrazy ako „Jasné“ či „Presne“.