Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých
Zdroj: ©Shutterstock

Psychologické triky, vďaka ktorým vykľučkuješ z nepríjemných situácií

Tieto finty ťa naučia používať psychológiu vo svoj prospech.

Každý z nás je občas vystavený situáciám, ktorým by sa najradšej vyhol. Znalosť niektorých psychologických trikov ti môže pomôcť poradiť si s nepriaznivými okolnosťami. Niektoré z nich ti pomôžu čítať atmosféru lepšie ako ostatným ľuďom a uniknúť z nepríjemnej situácie najlepším možným spôsobom.

Niekto priveľa rozpráva

Sú ľudia, ktorí z ničoho nič spustia nikdy nekončiaci sa monológ, a ty by si bol najradšej, keby mali na čele umiestnené veľké červené tlačidlo OFF. Dokáže byť nepríjemné, keď ťa niekto zdržiava rečami o veciach, ktoré ťa nezaujímajú, a „nepozná konca“. V tom prípade ti môže pomôcť takáto malá psychologická finta.

Hoď niečo na zem alebo pusti čokoľvek, čo máš v ruke. Znie to možno pomerne zvláštne, no tým, že ho niečo preruší, môže nastať na jeho strane uvedomenie, že skutočne už rozpráva pridlho. Ak človeka niečo v monológu stopne a vynúti, aby s ním prestal, už nebude mať taký plynulý sled myšlienok. Tým pádom ťa čoskoro opustí a ty si vydýchneš.

Dookola si pospevuješ to isté

Možno poznáš ten pocit, keď si dookola pospevuješ tú istú pesničku a nevieš ju pustiť z hlavy. A už je to otravné, ako pre teba, tak aj pre tvoje okolie. Väčšinou si totiž opakujeme iba jednu časť a pri tom texte sa aj zasekneme.

V tomto prípade sa odporúča ju celú dospievať až do konca, pokiaľ nevieš celý text, nájdi si ho. Tým, že sa dostaneš až na koniec, nastane ukončenie aj v tvojom vnímaní. Prestaneš mať potrebu si slová opakovať dookola, pretože si tvoj mozog uvedomí, že už neexistuje pokračovanie.

Shutterstock

Očakávaš konflikt

Keď na teba niekto kričí, nerozmýšľaj nad argumentmi, ktorými ho môžeš adekvátne „zničiť“, ale nastav svoju myseľ tak, aby si dokázal zachovať pokoj.

Ak ti dá priestor, hovor pokojne, nezvyšuj hlas. Je dosť možné, že tvoj prístup ho natoľko „stimuluje“, že prestane kričať aj on. Naopak, keby si po ňom začal vrieskať, viedlo by to k zbytočnému konfliktu.

John George Haigh bohatí sérioví vrahovia

Odporúčame prečítať:

Zbohatli vďaka vraždám a médiám. Toto je 8 najbohatších sériových vrahov histórie

V miestnosti je trápna atmosféra

Občas sa trapasom nevyhneš, patria k nášmu životu. Sú to ale chvíle, keď by si sa najradšej prepadol pod zem, hlavne ak sa ti stane nejaký trapas v práci alebo niekde, kde túžiš po rešpekte. Netreba to však brať až tak tragicky.

Niekedy je ale najlepšie, keď na chybičku sám upozorníš, uznáš trápnosť situácie a zasmeješ sa na tom s ostatnými. Uvoľníš tak atmosféru, získaš si sympatie a ľudia na to aj rýchlejšie zabudnú.

Shutterstock

Prvé rande

Tie zvyknú byť také trápne ako máločo, hlavne ak ste obaja hanblivky. Ak nemáte pevne stanovené plány a iba idete „pokecať“, väčšinou to skončí tak, že toho veľa tak či tak nenahovoríte. Pravdepodobne budete bojovať s trápnym tichom a toto rande bude vaším prvým, no aj posledným.

Preto je v takom prípade niekedy lepšie skúsiť na prvom stretnutí niečo vzrušujúce, nejakú zaujímavú a adrenalínovú aktivitu. Psychologická finta spočíva v tom, že možno sa toho o sebe pri tejto činnosti veľa nedozviete, ale tým, že tá druhá osoba s tebou zažije niečo pútavé, bude aj rande považovať za zaujímavejšie.

Celé stretnutie si tak zapamätá ako čas, ktorý si užila. Čiže si ho bude chcieť zopakovať, prelomia sa medzi vami ľady a nabudúce už budete mať aj spoločnú tému, s ktorou budete môcť začať rozhovor.

Shutterstock

Nedostaneš odpoveď na svoju otázku

Po položení otázky môže niekomu trvať dlhšie, kým nám poskytne informáciu, na ktorú čakáme. Možno sa tomu zámerne vyhýba a dúfa, že to nejak zakecá. Mohlo by pomôcť, keď sa budeš s dotyčným snažiť udržať očný kontakt. Dôjde mu, že si nezabudol na svoju otázku, a skôr sa dočkáš odpovede.

Potrebuješ argumentovať

Ak musíš s niekým vyjednávať a tušíš, že to nebude také jednoduché, dobrý psychologický trik je prisadnúť si do jeho blízkosti, najlepšie hneď vedľa neho. Človek nadobudne pocit, že ste na „rovnakej strane“. Taktiež je nepríjemné zvyšovať hlas na niekoho, kto sedí tak blízko, čiže sa tak dá vyhnúť aj možnému konfliktu.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.