Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 12.4.2024
sk
Estera
cz
Julius
, Július, Julian

V prípade, že patríš medzi čitateľov, ktorí obľubujú trilery, budeš určite súhlasiť s tvrdením, že veľké množstvo vrážd sa v knihách opisuje vcelku brutálne, miestami až nechutne. Občas sa ti možno aj zdalo, akoby sa autori medzi sebou nepriamo pretekali, kto napíše väčšiu nechutnosť.

A potom sa na knižnom trhu objavili knihy s krimi tematikou od autoriek, ktoré vniesli do príbehu trocha jemnosti, a zároveň aj ženskú prefíkanosť. Dnes už nie je žiadnou novinkou, že si môžeš prečítať triler, v ktorom nenájdeš ani kvapku krvi, ale mraziť ťa z neho bude ešte nejakú chvíľu po dočítaní.

Takou autorkou je aj Austrálčanka Jane Harper, ktorej po úspešnom bestselleri Stratený muž vychádza vo Vydavateľstve Tatran ďalšia novinka – inteligentný psychologický triler Zradný príliv, v ktorom dokonale prepája atmosféru a stupňujúce sa napätie v mestečku s búrlivou silou oceánu.

Ria Veresová / EMEFKA

Kto je Jane Harper?

Jane Harper je austrálska spisovateľka. Narodila sa a vyštudovala v Anglicku a po ukončení štúdia odišla ako novinárka do Austrálie, kde sa usadila. Po trinástich rokoch pôsobenia v printových médiách napísala v roku 2016 svoj prvý román The Dry (Sucho), po jeho úspechu nasledovali tituly Force of Nature (Sila prírody) a Stratený muž, ktorý vyšiel aj v slovenskom preklade vo Vydavateľstve Tatran.

Autorkine knihy vychádzajú v štyridsiatich krajinách a podľa románu The Dry bol nakrútený celovečerný film. Autorka získala mnohé významné ocenenia vrátane Australian Book Industry Awards Book of the Year, CWA Gold Dagger Award v kategórii najlepší kriminálny román a British Book Awards Crime and Thriller Book of the Year.

Profimedia

Tvorba Jane Harper

Jane Harper píše detektívky, aj keď sama tvrdí, že nechce byť zaškatuľkovaná ako autorka jedného žánru. Aj napriek tomu, že sa v jej knihách vždy objaví záhadná smrť niektorej z postáv, nevyžíva sa v strašných až desivých scénach, skôr ju zaujímajú medziľudské vzťahy, ktoré sú podľa nej kľúčové pre dej dobre napísaného príbehu.

Je presvedčená, že spôsob, akým sa k sebe postavy správajú a ako uvažujú o svojich minulých činoch a rozhodnutiach, pomáha posúvať dej príbehu a vytvára napínavú zápletku.

Vydavateľstvo Tatran
Stratený muž

Traja bratia, jeden nebožtík, žiadne odpovede… Nathan a Bub Brightovci hospodária ako rančeri v juhozápadnej časti Queenslandu, kde sa od horizontu po horizont rozprestiera pustatina, buš, kamenné a piesočné púšte. Jedného dňa sa bratia stretnú na odľahlom mieste pri plote oddeľujúcom ich hospodárstva s dobytkom.

Tretí brat Cameron bol nezvestný a teraz im leží mŕtvy pri nohách, pričom podľa všetkého umrel od smädu a horúčavy. V izolovanom austrálskom vnútrozemí sú bratia najbližšími susedmi, ich domy sú od seba vzdialené tri hodiny cesty autom, takže sa začnú vynárať podozrenia a postupne vychádzajú na povrch vnútorné konflikty postáv.

Príbeh je plný úžasných opisov austrálskej prírody a všetko spolu vedie nielen k šokujúcemu rozlúšteniu záhady mysterióznej smrti Camerona Brighta, ale otvára aj nové cesty a perspektívy pre zvyšok rodiny.

Zradný príliv

Potopený vrak, nezvestné dievča a otázky, ktoré more nikdy nezmylo… Pokojné pobrežné mestečko Evelyn Bay v Tasmánii zažilo v minulosti obrovskú tragédiu, ktorá natrvalo poznamenala život mnohých obyvateľov. Pred dvanástimi rokmi zahynuli na mori v ničivej búrke dvaja muži a zároveň záhadne zmizlo mladé dievča.

Teraz sa po mnohých rokoch vracia do rodného mestečka tridsaťročný Kieran s priateľkou Miou a malou dcérkou. Práve Kieran nesie v očiach všetkých najväčší podiel viny na dávnej tragédii, s ktorou sa ešte stále poriadne nevyrovnal. Jeho prítomnosť vyvoláva nevôľu obyvateľov a dokonca aj starí priatelia sa k nemu správajú odmerane.

Na druhý deň po jeho príchode sa na pláži objaví mŕtve telo mladej ženy. Vražda študentky naštrbí pocit bezpečia prímorského mestečka a vytiahne na povrch pochované tajomstvá, lži, vinu, krivdu a smútok, čo zanechala veľká búrka, ktorá dodnes traumatizuje mnohých obyvateľov.

Podozrenia, domnienky a prejavy nevraživosti v úzkej komunite ľudí, ktorí sa veľmi dobre poznajú, dokážu eskalovať a podobne ako prírodné živly napáchať nenávratné škody.

Vydavateľstvo Tatran

Prečo sa oplatí siahnuť po novinke Zradný príliv?

1. Prostredie

V prípade, že si čítal knihu Stratený muž, vieš, že má autorka nadprirodzený talent opisovať prostredie. V knihe Zradný príliv to nie je inak a už po prvých stranách sa prenesieš do odľahlého mestečka na pobreží Tasmánie. Z riadkov priam až presakuje „holiday feeling“ – slnkom zaliata pláž, piesok, šum mora… a, samozrejme, aj vševidiace oči hŕstky miestnych obyvateľov.

2. Psychologický triler bez potreby nechutných scén

Ak patríš k milovníkom trilerov, pravdepodobne si si už zvykol na obrovské množstvo krvi a brutality, ktoré sú často opisované pri vraždách. Jane Harper však vo svojej novinke prináša príbeh, ktorý ulahodí aj citlivejším čitateľom – namiesto brutality ťa zaujme inteligentné prepojenie udalostí z minulosti s prítomnosťou.

3. Zápletka

Ako autorka prezradila na svoju osobu – skôr než desivé scény ju zaujímajú medziľudské vzťahy, čo nám dokazuje aj v tejto knihe. Dokonalé prepojenie tragédie z minulosti s vraždou v súčasnosti sa ti v príbehu odhalí postupne, a veľakrát úplne náhodou. Na konci ale všetko do seba dokonale zapadne.

Knižnú novinku Zradný príliv si môžeš objednať tu
Ria Veresová / EMEFKA

Ako sa o knihe vyjadrili zahraničné média?

„Je nepochybné, že Harper má úžasný talent… každá kniha je zasadená do jedinečného prostredia, ktoré vďaka autorkinej zázračnej schopnosti vdýchnuť krajine život zohráva v deji kľúčovú úlohu.“ (Daily Telegraph)

„Dômyselná zápletka, nádherná drobnokresba postáv a krásne opisy drsnej prímorskej prírody.“ (Vogue.com.au)

„Na pozadí fascinujúcej prímorskej scenérie Jane Harper elegantne spriada záhadnú pavučinu z pochovaných tajomstiev, pripravených vyjsť na svetlo.“ (New York Times Book Review)

„Zradný príliv je zručne napísaný, dobre gradovaný a úžasnou atmosférou nabitý triler od spisovateľky, ktorá každou novou knihou nastavuje svojmu umeniu latku vyššie a vyššie.“ (Booktopia)

„Ďalší napínavý triler… odkrývanie temných tajomstiev, roky utajovaná vina a bublajúce napätie v mestečku, kde každý každého pozná.“ (Herald Sun)

Vydavateľstvo Tatran

Dúfame, že ťa tento inteligentne napísaný psychologický triler zaujal, a keďže začína obdobie sychravých večerov, novinku Zradný príliv jednoznačne odporúčame ako ideálneho spoločníka k šálke čaju. Prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Vydavateľstvo TATRAN spol. s.r.o.


Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.