Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 8.2.2023
sk
Zoja
cz
Milada

Psychopatický sektár Jim Jones je zodpovedný za najhoršiu masovú samovraždu histórie. Ostalo po nej viac ako 900 mŕtvych

Hlásal, že život je choroba, samého seba považoval za Boha. Činy Jima Jonesa otriasli Amerikou.


18+

POZOR, OBSAH URČENÝ
PRE DOSPELÝCH!

Ak si ešte dieťa, nemôžeš si čítať článok, kde sú nahé tety a ujovia, zbrane,
drogy, násilie či iné veci, ktoré sú NSFW.

Na rukách má krv viac ako 900 ľudí. Náboženský vodca a zakladateľ sekty Chrám ľudu Jim Jones je zodpovedný za najhoršiu masovú samovraždu v histórii. Ako sa z podivína so záujmom o náboženstvo a politiku, ktorý rád pomáhal druhým, stal chladnokrvný psychopat schopný čohokoľvek?

James Warren Jones sa narodil v roku 1931 v mestečku Crete v americkom štáte Indiana. Detstvo nemal príliš šťastné a neskorší bádatelia sa zhodli, že jeho matka k nemu nechovala žiadne vrelé city. Podľa všetkého bol Jones neplánovaným dieťaťom a rodičia ho často zanedbávali. Nehovoriac už o tom, že mali aj vážne finančné problémy. Jones bol samotársky chlapec, ktorý sa už od útleho veku zaujímal o náboženstvo.

Nancy Wong / Wikipedia

Jeho kamaráti ale spomínali na jeho posadnutosť smrťou (prednášal napríklad smútočné prejavy na pohreboch ich zvieracích domácich miláčikov). Väčšina ho však považovala za neškodného podivína, ktorý mal nespochybniteľnú charizmu a dokázal sa veľmi dobre vyjadrovať. Jones bol tiež horlivým čitateľom. Obľúbil si diela Adolfa Hitlera, Karla Marxa, Josefa Stalina či Mao Ce-Tunga.

Charizmatický rečník

Ako tínedžer sa začal viac zaujímať o politiku a sociálne problémy. Pôsobil napríklad ako zástanca práv Afroameričanov. Začiatky sekty Chrám ľudu sa začali písať 4. apríla 1955. Spočiatku však nešlo o sektu, ale o obyčajnú kresťanskú komunitu, ktorá niesla názov Krídla vykúpenia. Neskôr sa však jej charakter začal meniť.

Jones si svojou charizmou dokázal podmaniť mnohých ľudí a vo svojom učení miešal prvky kresťanstva so socializmom a komunizmom (Jones bol aj členom americkej komunistickej strany). Jeho cieľom bolo vytvoriť sebestačnú spoločnosť, ktorá by nebola závislá od oficiálnych inštitúcií.

Noví členovia stále pribúdali a v časoch najväčšej slávy ich údajne bolo až 20-tisíc, hoci je pravdou, že toto číslo sa nepodarilo overiť. Doložených však bolo 3- až 5-tisíc členov. Jonesovi verní navštevovali jeho kázne a robili všetko, čo im prikázal. Získal si ich svojím presvedčivým vystupovaním a darom slova. Keď si on sám uvedomil, akú moc nad ľuďmi má, jeho správanie sa začalo stále viac radikalizovať.

Profimedia

Skupinu svojich najvernejších členov premiestnil na pozemok v Redwood Valley v Kalifornii, kde plánoval vybudovať sebestačnú komunitu. Jeho stúpenci museli tvrdo pracovať, niekedy aj dvadsať hodín denne. Boli vyčerpaní, trpeli nedostatkom spánku, ale Jonesa neobmäkčili. Začal o sebe vyhlasovať, že je vtelením nielen Ježiša Krista, ale napríklad aj Lenina.

Celibát, žiadny majetok a žiadne rodinné vzťahy

Jonesovi nasledovatelia v ňom videli svojho mesiáša, ktorý ich zbaví všetkých strastí. Ten od nich chcel, aby sa vzdali svojho majetku a aby prerušili kontakty s rodinou a priateľmi a oddali sa sekte. Vyžadoval od nich tiež prísny celibát, hoci on sám si intímny styk užíval s viacerými ženami, ale aj s mužmi.

„Ak ma vnímate ako svojho priateľa, budem vaším priateľom, ak ma vidíte ako svojho otca, budem vaším otcom, ak ma vidíte ako svojho spasiteľa, budem vaším spasiteľom. A ak ma vidíte ako svojho Boha, budem vaším Bohom,“ vyhlásil Jones počas jednej kázne. Postupne začal Chrám ľudu odkláňať od tradičnejšie poňatého kresťanstva, dokonca Bibliu kompletne zavrhol. Tvrdil, že skutočným Bohom je len on sám.

Mohlo by ťa zaujímať:

Vraždil upír? Záhadná vražda švédskej prostitútky z roku 1932 dodnes nemá riešenie

Odchod zo Spojených štátov

Jones sa začal angažovať aj v politike a podporoval mnoho poslancov či starostov. Tí ho mali radi, keďže im dokázal zabezpečiť dostatočný počet hlasov. Zároveň sa ale oňho začali zaujímať novinári, ktorí si viac posvietili na jeho praktiky. Vyšlo o ňom niekoľko článkov, v ktorých bol Jones vylíčený ako náboženský fanatik a sektár, ktorý sa na svojich stúpencoch neštítil fyzického, psychického a sexuálneho násilia.

Jones a jeho verní síce proti týmto obvineniam protestovali, ale faktom bolo, že u samozvaného mesiáša sa rozvinula silná paranoja. Obával sa, že ho zatkne FBI, a začal spriadať plány na odchod zo Spojených štátov.

Profimedia

V roku 1974 skúpil pozemky v Guyane a naplánoval na nich stavbu mesta, ktoré neskromne pomenoval Jonestown. Práve ono sa malo stať sídlom sekty. Jones a asi tisíc jeho najvernejších sa do mesta presťahovali v roku 1977. A práve tu sa odohrala tragédia, ktorá stála životy 900 ľudí.

Bitky, ponižovanie a zneužívanie

V Guyane plánoval Jones vytvoriť „socialistický raj“. Ľudia si pestovali vlastné plodiny a od okolia prakticky vôbec neboli závislí. Život tam však ani náhodou nebol rozprávkový. Bývalí členovia sekty popísali, že ich denným chlebom bola tvrdá práca, povinné modlitby a počúvanie Jonesových kázní, ktoré zneli z ampliónov umiestnených po celom mestečku.

Ak sa Jonesovi niekto postavil, prejavil nesúhlas či chcel zo sekty vystúpiť, stal sa terčom ponižovania a šikany. Jones aktívne nabádal ľudí, aby urobili „neposlušným“ zo života peklo. On sám sa dopúšťal sexuálneho násilia často na neplnoletých členoch. Výnimkou neboli ani brutálne bitky, a dokonca sa šepkalo aj o vraždách. Jonesova paranoja nepoľavovala a správal sa stále agresívnejšie.

Profimedia

Prejavovalo sa to už v jeho kázňach, v ktorých označoval život za chorobu. „Hovorím vám, že život je sku*vená choroba, je horší než rakovina. A existuje na ňu len jeden liek. Je to smrť,“ vyhlásil. Aj ďalšie jeho prejavy obsahovali narážky na samovraždu a na to, že smrťou človek „postúpi na vyššiu úroveň bytia“.

Vražda kongresmana

Chrám ľudu sa dostal aj do hľadáčika politikov v USA, keď sa jednej členke kultu podarilo utiecť, popísala im hrozivé podmienky, v ktorých ľudia musia žiť. Vláda sa teda rozhodla, že do Jonestownu pošle delegáciu zákonodarcov na čele s kongresmanom Leom Ryanom, aby tam vykonali inšpekciu.

Leo Ryan a jeho kolegovia dorazili na miesto 17. novembra 1978. Najprv nevideli nič, čo by naznačovalo, že tu dochádza k týraniu či zneužívaniu. Ľudia pôsobili spokojne a šťastne. Lenže potom mu niektorí tajne vložili do ruky lístok, na ktorom stálo: „Pomôžte nám odísť!“ Jim Jones však o tom nechcel ani počuť. Ryanovi povedal: „Nechajte nás na pokoji. Nikomu neubližujeme. Odíďte.“

Wikipedia

Ryan však trval na tom, že so sebou vezme dvadsať ľudí, ktorí sú ochotní vrátiť sa do Spojených štátov. Už pri nastupovaní do auta ale na Ryana nožom zaútočil jeden z členov sekty. Zabiť ani zraniť sa mu ho nepodarilo, avšak delegácia sa rozhodla okamžite utiecť. Jones za nimi vyslal skupinu ozbrojencov, ktorí ich na letisku dobehli a spustili paľbu. Výsledkom bolo šesť mŕtvych (vrátane kongresmana Ryana) a desať ťažko zranených.

Najhoršia masová samovražda

Jones vedel, že nastal jeho koniec a je len otázkou času, kedy do Jonestownu vtrhnú po zuby ozbrojené jednotky. „Myslíte si, že nám to len odpustia?“ pýtal sa svojich nasledovateľov v prejave, ktorý sa nahrával na audiokazety. Tvrdil, že vojaci budú v Jonestowne mučiť a zabíjať ľudí a že jediným spôsobom, ako tomu zabrániť, je zomrieť. Ľuďom následne Jonesovi pomocníci rozdali poháre s nápojom Flavor Aid zmiešaným s kyanidom.

Mohlo by ťa zaujímať:

Brandon Swanson je nezvestný už 14 rokov. Záhadne zmizol priamo počas telefonátu s otcom

Podľa jeho príkazov sa mali najprv otráviť deti. Keď proti tomu viacerí rodičia protestovali, jed bol deťom aplikovaný násilím pomocou injekčných striekačiek. Na celý priebeh dohliadali ozbrojenci. Jones všetkých povzbudzoval. „Zomrite dôstojne!“ kričal. „Nebojte sa smrti! Toto nie je samovražda! Toto je revolučná samovražda na protest proti podmienkam tohto neľudského sveta!“

Profimedia

Ľudia plakali a odmietali sa otráviť, ale Jones trval na svojom. „Prestaňte nariekať!“ okríkol ich. Kto sa pokúsil utiecť, toho zastrelili. Keď väčšina členov zomrela, Jones vytiahol zbraň a vpálil si guľku priamo do hlavy. Zachrániť sa podarilo 85 ľuďom. Niektorí utiekli do džungle ešte pred začiatkom samovraždy, iní sa skryli v domoch. Toho dňa v Jonestowne naposledy vydýchlo 909 ľudí, vrátane 304 detí.

Chrám ľudu vo filmoch a dokumentoch

Hromadná samovražda otriasla celou Amerikou a stala sa predmetom mnohých článkov, analýz a pokusov o vysvetlenie. Jonestownský masaker, ako sa udalosti začalo hovoriť, sa stal námetom pre viacero dokumentov, seriálov a filmov.

Zmieniť môžeme napríklad tituly Jonestown: Paradise Lost (2007), Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple (2006), Guyana Tragedy: The Story of Jim Jones (1980), Guyana: Crime of the Century (1979).

Momentálne sa pripravujú dva biografické filmy. V snímke Jim Jones si šialeného sektára zahrá Leonardo DiCaprio. Vo filme White Night si ho zase strihne Joseph Gordon-Levitt.

CBS / Profimedia

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť