Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Od včerajšieho dňa si môžeš v našich kinách zájsť na pozoruhodný psychotriler Posledná noc v Soho od talentovaného Edgara Wrighta. Snímka v traileroch lákala na štýlový vizuál, temnú atmosféru a takmer hororový nádych. Podarilo sa jej naplniť vysoké očakávania?

Minulosť skrýva temné tajomstvá

Príbeh sa točí okolo mladej a introvertnej Ellie (Thomasin McKenzie), ktorá prichádza z anglického vidieka študovať módu do rušného Londýna. Zapadnúť medzi spolužiakov sa jej príliš nedarí, z internátu veľmi rýchlo odíde a nájde si radšej podnájom.

Hneď počas prvej noci v ňom sa jej začnú snívať nesmierne živé sny. V nich sa vracia do Londýna 60. rokov a sleduje príťažlivú speváčku Sandie (Anya Taylor-Joy), ktorá sa snaží presadiť. Jej príbeh ale začína naberať na temnote a postupne presahuje aj do Ellienho života.

CinemArt SK

Audiovizuálna a herecká pecka

Režisér Edgar Wright si urobil v Hollywoode solídne meno kvalitnými komédiami Súmrak mŕtvych, Jednotka príliš rýchleho nasadenia či hudobnou kriminálkou Baby Driver. Predstavil sa v nich ako technicky zručný autor, ktorého filmom nechýbala dynamika, originálne nápady a nákazlivá energia.

Posledná noc v Soho je jeho prvou snímkou, v ktorej nenájdeme žiadny humor. Ide o stopercentne vážny psychotriler s hororovými tónmi a Wright v ňom ukazuje ohromný cit pre filmové remeslo.

Posledná noc v Soho je nádherne natočená, má famóznu kameru a parádny výber klasických songov. Londýn 60. rokov vyzerá nesmierne podmanivo, nechýba mu istá prízračnosť a magickosť, ale aj tušenie temnej odvrátenej strany.

CinemArt SK

Po audiovizuálnej stránke skrátka filmu nie je čo vytknúť. Svojou štylizáciou odkazuje na klasické giallo horory, ale aj rôzne iné kultovky hororového žánru, takže čím viac ich máš napozerané, tým lepšie (hoci film si bez problémov užijú aj žánroví neznalci). Wrightova hra so zrkadlami a plynulou premenou dvoch hrdiniek je fascinujúca a hypnotická.

Čo sa týka hereckých výkonov, tiež nemáme žiadne námietky. Príbeh ťahá hlavne vynikajúca Thomasin McKenzie, ktorá ťa svojou charizmou absolútne dostane a budeš jej držať palce až do konca. Anya Taylor-Joy má trochu menšiu úlohu, ale ako zvodná femme fatale je dokonalá.

Obe dámy potvrdzujú, že patria medzi najlepšie mladé herečky súčasného Hollywoodu. Okrem nich zaujme aj mrazivý Matt Smith či v menších úlohách Terence Stamp a Diana Rigg.

Štýlový psychotriler, ktorý sa oplatí vidieť

Čo ale samotný príbeh a scenár? Treba povedať, že v tomto ohľade Wrightova novinka nepôsobí tak isto. V prvom rade je zrejmé, že režisér príliš nezvláda vykreslenie psychologického stavu svojich postáv (našťastie, vďaka hercom sa to darí čiastočne maskovať) a niekedy sa uchyľuje k až príliš jednoduchým a pohodlným riešeniam.

Zamrzí tiež, že divákovi často viaceré veci polopatisticky vysvetľuje namiesto toho, aby mu nechal priestor na vlastné interpretácie. Samotný príbeh tvorcovia rozohrali zaujímavo, hoci viacero nadhodených motívov sa režisérovi nepodarilo dostatočne zúročiť, čo je trochu škoda.

Po ich zapojení by film vyznel ešte silnejšie. V každom prípade však ide o veľmi zaujímavú žánrovku, ktorá si ťa podmaní estetickým retro vizuálnym kabátikom, výbornými hereckými výkonmi a miestami príjemne mrazivou atmosférou.

Posledná noc v Soho síce má nejaké tie chybičky krásy, ale za návštevu kina jednoznačne stojí. Myslíme si, že štýlovejšiu žánrovku tento rok asi neuvidíš. Takže rozhodne neváhaj!

CinemArt SK

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.