Možno si žil v mylnej domnienke, že ochlpenie na mužskej tvári nie je práve najzáživnejšou témou na svete a v spojitosti s ním ťa už naozaj nemá čo prekvapiť. Dnes ťa vyvedieme z omylu. Pripravili sme si pre teba niekoľko zaujímavých faktov o bradách, ktoré ťa nielen šokujú, ale aj pobavia či vydesia. Tak sa teda poďme na to pozrieť.
1. Brady sa kedysi danili
Píše sa úplný koniec 17. storočia a bývalý ruský imperátor Peter Veľký sa rozhodol podmaniť svoje obyvateľstvo ideálom krásy rozšíreným na západe. Dlhá brada medzi nimi rozhodne nebola. Miestni muži z toho neboli veľmi nadšení. Keďže ruská ortodoxná cirkev označovala holenie ochlpenia na tvári ako rúhanie, nosiť bradu považovali za svoju náboženskú povinnosť a do jej odstraňovania sa práve dvakrát nehrnuli.
Tak sa ju Peter Veľký rozhodol zdaniť. Tí, ktorí ju dobrovoľne zaplatili, dostali malý strieborný alebo medený žetón s obráteným orlom na jednej a nosom, fúzmi a ústami vygravírovanými na druhej strane. Vďaka nemu vedela polícia jednoducho vyselektovať tých, ktorí nezaplatili… a potom im násilne oholiť bradu rovno na verejnosti.
2. V stredoveku sa cudzie brady nechytali
Rovnako ako dnes, aj v stredoveku bola brada symbolom mužnosti, a rovnako ako dnes, ani vtedy muži neskákali dva metre do výšky, keď sa im ju snažil chytať niekto cudzí. Na rozdiel od súčasnosti, keď môžeš tak maximálne dostať po paprči, to niekoľko stoviek rokov dozadu mohlo mať podstatne horšie následky. Pri troche (ne)šťastia aj fatálne.
Na svoju bradu si potrpeli najmä rytieri. Tak dramaticky, ako to len znie, chlpy na tvári boli zhmotnením ich rytierskej cti a ruky iného muža na nej nemali čo robiť. Ak sa tak stalo, väčšinou to skončilo duelom.
3. Brada rastie rýchlejšie v lete
Testosterón je najdôležitejší mužský hormón, ktorý má okrem iného na svedomí aj rast telesného ochlpenia. Brada nie je výnimkou. Hoci si vedci doposiaľ nie sú presne istí prečo, v chladných mesiacoch jeho tvorba rapídne klesá a platí to aj naopak – v lete ho telo produkuje najviac. Táto skutočnosť v kombinácii s dostatočným prísunom vitamínu D zo slnka zapríčiňuje, že z celého roka rastie brada najrýchlejšie práve v lete.
4. Najdlhšia brada v histórii ľudstva mala viac ako päť metrov
Okrem ďalších 145 miliónov artefaktov (áno, čítaš správne, miliónov) sa v sklade washingtonského Národného prírodovedného múzea nachádza aj päťmetrový pozostatok Hansa Langsetha. Muž sa narodil v roku 1846 v Nórsku, počas života sa však presťahoval do Spojených štátov, kde v roku 1927 aj zomrel. Na sklonku svojho života mal len jediné želanie.
Langseth túžil po tom, aby mu po rozlúčke nad otvorenou rakvou dlhočiznú bradu odstrihli a uchovali ju na bezpečnom mieste pre budúce generácie. Pestovať ju začal v devätnástich rokoch. Vtedy sa chcel zúčastniť miestnej súťaže o najdlhšiu bradu (ktorú s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhral), po jej skončení sa s ňou však akosi nevedel rozlúčiť. Práve vďaka tejto skutočnosti sa dnes jeho meno vyníma v Guinnessovej knihe rekordov.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane