Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Pútavé (nielen) historické fakty o mužských bradách, ktoré ťa prekvapia

Vedel si, že za bradu musel muž kedysi platiť daň?


Možno si žil v mylnej domnienke, že ochlpenie na mužskej tvári nie je práve najzáživnejšou témou na svete a v spojitosti s ním ťa už naozaj nemá čo prekvapiť. Dnes ťa vyvedieme z omylu. Pripravili sme si pre teba niekoľko zaujímavých faktov o bradách, ktoré ťa nielen šokujú, ale aj pobavia či vydesia. Tak sa teda poďme na to pozrieť.

1. Brady sa kedysi danili

Píše sa úplný koniec 17. storočia a bývalý ruský imperátor Peter Veľký sa rozhodol podmaniť svoje obyvateľstvo ideálom krásy rozšíreným na západe. Dlhá brada medzi nimi rozhodne nebola. Miestni muži z toho neboli veľmi nadšení. Keďže ruská ortodoxná cirkev označovala holenie ochlpenia na tvári ako rúhanie, nosiť bradu považovali za svoju náboženskú povinnosť a do jej odstraňovania sa práve dvakrát nehrnuli.

Tak sa ju Peter Veľký rozhodol zdaniť. Tí, ktorí ju dobrovoľne zaplatili, dostali malý strieborný alebo medený žetón s obráteným orlom na jednej a nosom, fúzmi a ústami vygravírovanými na druhej strane. Vďaka nemu vedela polícia jednoducho vyselektovať tých, ktorí nezaplatili… a potom im násilne oholiť bradu rovno na verejnosti.

Wikipédia

2. V stredoveku sa cudzie brady nechytali

Rovnako ako dnes, aj v stredoveku bola brada symbolom mužnosti, a rovnako ako dnes, ani vtedy muži neskákali dva metre do výšky, keď sa im ju snažil chytať niekto cudzí. Na rozdiel od súčasnosti, keď môžeš tak maximálne dostať po paprči, to niekoľko stoviek rokov dozadu mohlo mať podstatne horšie následky. Pri troche (ne)šťastia aj fatálne.

Na svoju bradu si potrpeli najmä rytieri. Tak dramaticky, ako to len znie, chlpy na tvári boli zhmotnením ich rytierskej cti a ruky iného muža na nej nemali čo robiť. Ak sa tak stalo, väčšinou to skončilo duelom.

Wikipédia
Ako si Slováci vychutnávajú tresku? Ukázali nám to v tejto kreatívnej výzve

Mohlo by ťa zaujímať:

Ako si Slováci vychutnávajú tresku? Ukázali nám to v tejto kreatívnej výzve

3. Brada rastie rýchlejšie v lete

Testosterón je najdôležitejší mužský hormón, ktorý má okrem iného na svedomí aj rast telesného ochlpenia. Brada nie je výnimkou. Hoci si vedci doposiaľ nie sú presne istí prečo, v chladných mesiacoch jeho tvorba rapídne klesá a platí to aj naopak – v lete ho telo produkuje najviac. Táto skutočnosť v kombinácii s dostatočným prísunom vitamínu D zo slnka zapríčiňuje, že z celého roka rastie brada najrýchlejšie práve v lete.

Shutterstock

4. Najdlhšia brada v histórii ľudstva mala viac ako päť metrov

Okrem ďalších 145 miliónov artefaktov (áno, čítaš správne, miliónov) sa v sklade washingtonského Národného prírodovedného múzea nachádza aj päťmetrový pozostatok Hansa Langsetha. Muž sa narodil v roku 1846 v Nórsku, počas života sa však presťahoval do Spojených štátov, kde v roku 1927 aj zomrel. Na sklonku svojho života mal len jediné želanie.

Langseth túžil po tom, aby mu po rozlúčke nad otvorenou rakvou dlhočiznú bradu odstrihli a uchovali ju na bezpečnom mieste pre budúce generácie. Pestovať ju začal v devätnástich rokoch. Vtedy sa chcel zúčastniť miestnej súťaže o najdlhšiu bradu (ktorú s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhral), po jej skončení sa s ňou však akosi nevedel rozlúčiť. Práve vďaka tejto skutočnosti sa dnes jeho meno vyníma v Guinnessovej knihe rekordov.

Profimedia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť