Jediná žena v miestnosti (Marie Benedict)
Jediná žena v miestnosti je do veľkej miery príbeh spojený s vojnou a nacizmom, zároveň však ide o biografiu zakomponovanú do románu. Nesmierne pútavý príbeh, ktorý rozpráva samotná hlavná hrdinka, vedkyňa a vynálezkyňa židovského pôvodu Hedwig Kieslerová, pre verejnosť známa skôr ako mladá talentovaná herečka Hedy Lamarrová.
Nakoľko Hedy pochádzala z bohatšej rodiny, tak jej príbeh má horkosladkú príchuť a dokazuje, že peniaze jej síce pomohli „vykúpiť sa“ z pekla, ale nezabránili jej v tom, aby si časť z neho niesla navždy všade so sebou. Bola to nielen krásna žena, ale aj obdivuhodná a šikovná vedkyňa. Pohľad na Rakúsko a nacistov, ktorí ho chceli dostať pod nekompromisné chápadlá Nemeckej ríše, ti ponúka cez rolu manželky bohatého a veľmi vplyvného rakúskeho obchodníka so zbraňami Friedricha Mandla.
A ak si myslíš, že teba sa príbeh Hedy netýka, tak sa zrejme mýliš. Si majiteľom mobilného telefónu? Práve mobil obsahuje časť Hedinho vynálezu, ktorý americké námorníctvo odmietlo použiť a zabezpečiť si tak výhodu vo vojne, len preto, lebo za ním stála žena.
Tetovač z Auschwitzu (Heather Morris)
Román vychádzajúci zo skutočného príbehu Laleho a Gity Sokolovovcov, dvoch slovenských židov, ktorí prežili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau a po vojne si našli nový domov v Austrálii, je prvý diel z dvoch. Ide o rozprávanie Laleho, ktorý v tábore dostal prácu tetovača. Jeho povinnosťou bolo číslovať väzňov, ktorých nacisti po selekcii nechali nažive. Musel im vpichávať do predlaktí čísla s neodstrániteľným atramentom – jeden z najsilnejších symbolov holokaustu.
Čím je táto kniha výnimočná? Hoci ide niekedy o smiech cez slzy, Laleho životný elán je nákazlivý a ty sa budeš usmievať. Vedel, aký osud nacisti chystajú jemu aj ostatným väzňom, napriek tomu sa rozhodol nepoddať sa neľudskosti tábora, zachovať si dôstojnosť, osobnú integritu a žiť naplno, čo najviac sa dá. Drsný príbeh plný nádeje, odvahy, a áno, aj veľkej lásky.
Papierové dievča z Paríža (Jordyn Taylor)
Ak si trúfaš na akékoľvek príbehy, ktoré nemusia sršať sarkazmom a dokážu sa priblížiť aj mladšiemu čitateľovi, Jordyn Taylor ti priblíži príbeh o nacistami okupovanom Paríži, dvoch sestrách a temnom rodinnom tajomstve.
Keď sa niekedy dopočujem o krutostiach, ktoré sa páchajú, mám pocit, že sa musia odohrávať v inom svete. No dejú sa tu, v Paríži. Viacerí tvrdia, že situácia sa ešte zhorší. Dnes som v metre sedela vedľa dvoch vystrašených židoviek. Začula som, ako si zašepkali: „Teraz pôjdu po francúzskych občanoch.“ Dala by som čokoľvek za to, aby sa toto šialenstvo skončilo.
Medzi vášnivou, impulzívnou Chloe a jej odvážnou staršou sestrou Adalyn je silné sesterské puto, až kým do Francúzska v roku 1940 nevtrhnú nacisti. O viac ako polstoročie neskôr šestnásťročná Chloina vnučka, Američanka Alice, znenazdajky zdedí spustnutý byt v Paríži, ktorý vyvoláva množstvo otázok… Prečo jej babka nikdy nerozprávala o svojom detstve? Kto je to druhé dievča na fotografiách nájdených v tajomnom byte? A prečo sa doň babkina rodina po vojne nevrátila?
Celá rodina trpí úmrtím babičky a zároveň sa spamätáva zo záhadného dedičstva, no jediný, kto v sebe nachádza silu pátrať po pravde, je Alice. To, čo nakoniec zistí, šokuje celú rodinu, no zároveň aj zacelí jej rany.
Hovorí sa, že jedna kniha ti dokáže zmeniť celý život, len nikdy nevieš dopredu, ktorá to bude. Prajeme šťastnú ruku pri výbere a príjemné čítanie.
Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu