Piatok 7.10.2022
sk
Eliška
, Elisa
cz
Justýna
, Justina, Justin

Putin sa v liste Kimovi zaviazal k rozšíreniu vzťahov so Severnou Kóreou

Ruský prezident sa podľa severokórejskej štátnej agentúry KCNA ďalej vyjadril, že rozšírené bilaterálne vzťahy „budú vyhovovať záujmom“ oboch krajín.


Rusko sa zaviazalo, že „rozšíri svoje všeobecné a konštruktívne bilaterálne vzťahy“ so Severnou Kóreou. Konštatoval to ruský prezident Vladimir Putin v liste adresovanom severokórejskému vodcovi pri príležitosti kórejského Dňa oslobodenia, informuje spravodajský portál BBC.

Kim Čong-un zase uviedol, že priateľstvo medzi ich národmi vzniklo víťazstvom nad Japonskom v druhej svetovej vojne a dodal, že ich „súdružské priateľstvo“ bude ešte silnejšie. Putin sa podľa severokórejskej štátnej agentúry KCNA ďalej vyjadril, že rozšírené bilaterálne vzťahy „budú vyhovovať záujmom“ oboch krajín.

Rusko-severokórejské priateľstvo podľa Kima „upevňovali a rozvíjali storočie za storočím“. „Strategická a taktická spolupráca, podpora a solidarita“ medzi dvomi krajinami „sa dostali do nových výšok spoločným postojom na potlačenie vojenského ohrozenia a provokácie zo strany nepriateľských síl“, napísal Kim vo svojom liste.

Pchjongjang síce neuviedol, kto by mali byť tieto nepriateľské sily, no tento termín zvykne Severná Kórea používať na označenie Spojených štátov a ich spojencov, pripomína BBC.

Sovietsky zväz bol kedysi významným spojencom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) a krajine poskytoval ekonomickú spoluprácu, kultúrne výmeny a pomoc. Ich vzťahy trpeli po páde Železnej opony, no postupne sa začali zlepšovať, keď sa Rusko začalo začiatkom 21. storočia postupne odcudzovať Západu.

Severná Kórea sa v júli stala jednou z mála krajín, ktoré oficiálne uznali dve Ruskom podporované separatistické republiky na východe Ukrajiny. Ukrajina, ktorá bojuje proti ruskej invázii, v reakcii prerušila všetky diplomatické styky s Pchjongjangom.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť