Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 13.6.2024
sk
Anton
cz
Antonín
, Antonin

Pútnické miesta na Slovensku. V ktorom z nich sa zjavila Panna Mária?

7 zaujímavých pútnických miest na Slovensku.

Na Slovensku je mnoho miest, ktoré vás nielen ohúria svojou jedinečnosťou a estetikou, ale aj pohladia na duši. Práve ich posvätný význam ich robí výnimočnými. Okrem toho, že majú jedinečnú atmosféru, často slúžia ako útočisko pre pútnikov hľadajúcich duchovný pokoj.

Odpradávna sa ľudia vydávali na púte, nakoľko hľadali lepší život. Filozofi považovali cestu za symbol životného poslania a putovanie za odchod zo zvyčajného sveta do duchovnej dimenzie. Pútnici sa modlili a verili, často putujúc mesiace, až dorazili k svojmu cieľu.

Púť bola náročná fyzicky aj emocionálne a znamenala obetu. V cieľových bodoch pútnici prosili o milosť pre seba a svojich blízkych a konali obety a pokánie. Pútnické miesta sa nachádzajú po celom svete a výnimkou nie je ani Slovensko.

Mariánska hora

Mariánska hora je jedným z najstarších a najvýznamnejších pútnických miest v Európe. Napriek absencii zázrakov priláka ročne veľké množstvo ľudí. Bazilika navštívenia Panny Márie, stojaca na kopci nad Levočou, je centrom náboženských aktivít. V jej vnútri je socha Panny Márie. Najväčšia púť sa tam koná začiatkom júla, keď sa na Mariánskej hore stretávajú desaťtisíce veriacich. Navštívil ju aj pápež Ján Pavol II.

Stock.adobe

Kohútovo

Neďaleko Novej Bane natrafíš na mariánske pútnické miesto Kohútovo, ktoré sa spája so zázračným objavením prameňa počas obdobia sucha. Stará kronika spomína, že ovce miestneho tesára našli vodu, keď hrabali jamku v zemi. Táto voda sa rýchlo stala známa pre svoje uzdravujúce účinky, čo prilákalo pútnikov z okolia.

Biskup Štefan Moyzes inicioval vyšetrovanie týchto udalostí a po vypočutí dvanástich svedkov, ktorí hovorili o zázrakoch a uzdraveniach, uznal sochu Panny Márie v Kohútove ako zázračnú. Neskôr bola postavená neogotická kaplnka, ktorú zasvätili Panne Márii. Dnes slúži Kohútovo ako miesto pokoja a modlitby pre pútnikov, ktorí sem prichádzajú nielen v nedeľu po 24. máji a 8. septembri, ale aj počas bežných dní.

Vedel si, že…?

Neďaleko kaplnky v Kohútove sa nachádza rozhľadňa Háj. Vedie k nej náučný chodník Zvonička, ktorý je dlhý 6 kilometrov.

Báč

Kostol sv. Antona Paduánskeho v Báči je známy obrazom Panny Márie, ktorý daroval Martin Liszkay. Bol to ťažko chorý muž, ktorý sa akoby zázrakom uzdravil. Podľa svedectiev tento obraz v roku 1715 opakovane vykazoval znaky krvavých sĺz. Potvrdili to rehoľníci aj laici.

Prešetrila to aj komisia ostrihomského arcibiskupa. Obraz následne verejne vystavili na uctievanie. Navštíviť toto pútnické miesto môžeš počas celého roka. Najvýznamnejšie dni na návštevu sú sviatky sv. Antona Paduánskeho 13. júna a Narodenie Panny Márie 8. septembra.

Rozhovor so spisovateľkou Julie Caplin

Odporúčame prečítať:

Rozhovor so spisovateľkou Julie Caplin: Dej najnovšej časti série Romantické úteky sa bude odohrávať v meste, ktoré je bližšie, ako si myslíš

Lurdy na Kysuciach

Na Kysuciach, na vrchu Živčáková, sa v roku 1958 údajne zjavila Panna Mária miestnemu horárovi Matúšovi Lašutovi. V zjavení mala ukázať na mapu sveta, pod ktorou bol text k siedmim výjavom. Po jeho prečítaní mal Matúš spozorovať Pána Ježiša a tri lúče. Jeden z nich ho zasiahol a on spadol na zem. Aj keď nie je isté, či je príbeh pravdivý, pramene, ktoré na vrchu vyvierajú, sa stali pútnickým miestom, nakoľko pomohli niekoľkým ľuďom.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Radka Klemanová
Milovníčka cestovania, spoznávania nových krajín či kultúr. Špeciálne miesto v mojom srdci si vyslúžilo Slovensko a aj preto chcem čitateľov EMEFKA motivovať k jeho spoznávaniu.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.