Marianka
V Marianke, jednom z najstarších pútnických miest na Slovensku, sa vždy zhromažďovali tisíce veriacich. Ich púť bola spojená s modlitbami, piesňami a hlbokými úvahami. S miestom sa spája aj legenda, ktorá hovorí o zbojníkovi, ktorému sa prisnila Panna Mária a vďaka tomu sa mu podarilo vyliečiť svoje ťažko postihnuté deti.
V sne ho naviedla na prameň, v ktorom mal vykúpať svoje deti. Ako kopal, okrem prameňa natrafil aj na sochu Madony. Keď deti vykúpal, ako zázrakom sa uzdravili. Tento príbeh pritiahol do lokality mnoho ľudí, vrátane panovníka Ľudovíta I. Veľkého, ktorý podporil výstavbu miestneho kláštora. Toto miesto sa stalo duchovným centrom a jedným z najvýznamnejších pútnických miest v strednej Európe.
Dnes je Marianka jedným z najvyhľadávanejších pútnických miest na Slovensku. Mariánskemu údoliu dominuje Kostol narodenia Panny Márie postavený v roku 1377 v gotickom štýle. Kostol a jeho okolie prešli mnohými zmenami a pribudli k nemu kaplnky, Lurdská jaskyňa a krížová cesta. Mariánska cesta, ktorá vedie k zázračnému prameňu, je hlavnou trasou pre pútnikov, najmä počas sviatku narodenia Panny Márie, ktorý sa slávi 8. septembra.
Vedel si, že…?
Okrem Marianky sa v Bratislavskom kraji nachádzajú aj iné pútnické miesta. V Dúbravke nájdeš Lurdskú jaskyňu, neďaleko ktorej sa pastierovi zjavila Panna Mária. Pútnickými miestami sú tiež Slovenský Grob, Sološnica, hradné nádvorie Červeného Kameňa alebo Dunajská Lužná.
Skalka pri Trenčíne
Pútnické miesto Skalka pri Trenčíne má dve časti. Veľká Skalka je domovom starých ruín benediktínskeho kláštora založeného biskupom Jakubom v roku 1224 a neskôr prestavaného na jezuitský kláštor. V Malej Skalke sa nachádza kostol zasvätený sv. Svoradovi a sv. Benediktovi.
Lokalita je prepojená so životom mnícha Benedikta, ktorý sa stal pustovníkom. Zbojníci ho prepadli v jeho skalnom úkryte a utopili ho v rieke. Jeho telo sa po roku našlo na brehu rieky Váh. Neporušené pozostatky pochovali v Katedrále sv. Emeráma v Nitre a skalka pri Trenčíne sa stala pútnickým miestom.
Dechtice
V Dechticiach, pod úpätím Malých Karpát, sa stali zjavenia, ktoré sa pripisujú svätej Kataríne Alexandrijskej. Podľa legendy sa zjavovala vo františkánskom kostole Katarínka z roku 1918, ktorý bol pomenovaný na jej počesť. Neskôr bol kláštor zrušený a zostal opustený až do roku 1995, keď Katarínku začali obnovovať dobrovoľníci.
Pútnické miesta na Slovensku navštívi niekoľko tisíc ľudí ročne. Či už sa chcú pomodliť, poprosiť o zázrak, uctiť si sväté miesto alebo len chcú premýšľať nad životom. Bez ohľadu na zámer návštevy, existuje veľká pravdepodobnosť, že po odchode z týchto miest sa budeš cítiť vyrovnaný, pokojnejší a duchovne obohatený.
Obsah bol spracovaný z podkladov slovander.sk.