Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

R. Mikulec ostáva vo funkcii ministra vnútra, poslanci ho neodvolali

Za návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi bolo len 46 poslancov zo 102 prítomných.


Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) ostáva vo funkcii. Poslanci Národnej rady (NR) SR ho v stredajšom hlasovaní neodvolali. Za návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi bolo len 46 poslancov zo 102 prítomných. Proti hlasovalo 51 poslancov, 48 boli neprítomní.

Na hlasovanie neprišli poslanci za Sme rodina, za odvolanie Mikulca hlasovali opoziční poslanci, proti boli poslanci koalície, pričom niektorí členovia klubu SaS sa zdržali.

Mimoriadnu schôdzu inicioval Smer-SD. Podľa opozície minister nezvláda riadenie utečeneckej krízy vyvolanej vojnou na Ukrajine a zveril ho menším súkromným firmám.

Opozícia argumentovala, že Mikulec sa zbavuje zodpovednosti za krízu, hoci mal dostatočný čas na prípravu a koordináciu s ostatnými členmi vlády či samosprávami. Zazmluvnenie súkromných firiem na koordináciu aktivít na hraniciach považuje za pochybné, keďže spoločnosti získali štátne zákazky priamym zadaním bez transparentného verejného obstarávania.

„Je neprijateľné, aby migračné toky a pomoc utečencom poskytovali súkromné spoločnosti namiesto toho, aby to zabezpečovalo ministerstvo vnútra,“ konštatovala po odvolávaní Mikulca nezaradená poslankyňa NR SR a exministerka vnútra Denisa Saková. Pokračovala, že vládna koalícia tým, že podporila zotrvanie Mikulca vo funkcii, otvorene preukázala, že sa nevie postaviť čelom tejto kríze. Koalícia podľa nej potvrdila, že prevzala zodpovednosť za všetky skutky, za ktoré bol Mikulec ako minister vnútra odvolávaný a za ktoré je zodpovedný.

Mikulec sa poďakoval poslancom za podporu. Trvá na tom, že štát neodovzdal riadenie krízy súkromným firmám, ale s nimi spolupracoval. Ospravedlnil sa, že nie všetko fungovalo ideálne od začiatku. Myslí si však, že zamestnanci rezortu vnútra konali najlepšie ako vedeli. Poukázal na zanedbanú prípravu štátu na obdobné krízy, na zlepšení podľa neho budú pracovať. Kritizoval opozíciu, že situáciu zneužíva na získavanie politických bodov. Vzhľadom na výsledky hlasovania v pléne dodal, že sebareflexia je normálna. Na otázku o potrebe zlepšenia komunikácie reagoval tým, že každý má svoj štýl. Deklaroval snahu o zlepšenie.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) poznamenal, že sekciu krízového riadenia v rezorte vnútra vnímal aj pri pandémii nového koronavírusu. Očakával, že prevezme riadenie, no necítil to od nej. „Myslím si, že minister Mikulec mohol týchto ľudí prečistiť od tých, ktorým sa robiť nechce, omnoho skôr ako až teraz. Možno by sme tomuto problému neboli vystavení,“ dodal Matovič.

Zdroj: TASR


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť