Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 20.5.2025
sk
Bernard
cz
Zbyšek

Ráchel Karnižová, Pufflick aj Stanka z Ruže pre nevestu. Známi influenceri odkývli na čínsku propagandu

Video, v ktorom influenceri nevedomky schvaľujú čínsku propagandu, sa stalo virálnym.


Čína v posledných rokoch neváha míňať obrovské peniaze na to, aby svetu ukázala, akou úžasnou krajinou je. Problém je, že realita sa od ich marketingových brožúr dosť zásadne líši. A v snahe vyčistiť si imidž siaha aj po influenceroch, ktorí majú ukázať krajinu v tom peknom svetle.

Zdá sa, že niektorí za výlet zadarmo a peniaze navyše nemajú problém prikývnuť aj na čínsku propagandu a hovoriť a ukazovať iba to, čo sa im povie. Za celou akciou stála fiktívna firma Chinaseeing, ktorú v skutočnosti vytvoril známy český youtuber Martin Mikyska alias Mikýř.

Oslovili 40 známych influencerov a tváre z reality šou, z ktorých sa 7 dostavilo na osobné stretnutie alebo sa pripojilo online. Mnohí z nich majú stovky tisíc followerov. Prišli mená ako Bára Mlejnková (Survivor 2023), Stanka Lučková (Ruže pre nevestu), Táňa Bystroňová, Natálie Smutná, Lada Kašparová, Pavel Mareš alias Pufflick spolu s Ráchel Karnižovou.

Stretnutie prebehlo vo výnimočne „čínsky“ naladenej miestnosti, kde nechýbali čínske dekorácie a ani skryté kamery. Influencerom bol predstavený itinerár výletu do Číny, kde mali vytvárať pozitívny obsah — samozrejme, až po schválení.

Zakázané veci a radosť z Komunistickej strany Číny

Zástupcovia falošnej firmy im rovno vysvetlili, že sú témy, o ktorých sa nehovorí. Napríklad medvedík Pú – ten má v Číne ban, lebo ľudia tvrdia, že sa podobá na prezidenta Si Ťin-pchinga, a robili si z toho žarty. Nikomu z prítomných to však neprišlo zvláštne. Influencerom predložili 12-stranovú zmluvu v češtine aj čínštine. Niektorí si ju ani neprečítali celú a rovno podpísali. Rachel sa zaujímala, či dostanú kompenzáciu za ušlý zisk. Keď sa dozvedela, že 500 € denne, zahlásila: „Výborne, deal.“

Profimedia

Pufflick, ktorý predtým kritizoval Honziho Michálka (český influencer, ktorý išiel na takýto výlet do Číny a podporoval tamojšiu propagandu, bola z toho veľká kauza), ako sa uvádza vo videu, sa síce zaujímal o to, že nemôžu povedať, že ide o spoluprácu – ale zmluvu aj tak podpísal. Ráchel mu ešte do toho skočila, že by to neriešila, keď to druhá strana tak chce.

Keď influencerom pustili napríklad video s páriacimi sa pandami a povedali im, že je zvykom pri tom tlieskať, bez váhania to urobili. Potom dostali scenár, kde mali prejavovať radosť z víťazstva Komunistickej strany Číny, ktorá v krajine vládne sama a jediná desiatky rokov. A aj tu — žiadne pohoršenie, len úsmevy do kamery.

Táto „skrytá kamera“ od Mikýřa jasne ukazuje, ako ľahko sa môže niekto nevedome stať súčasťou propagandy. Stačí trocha peňazí, pár milých slov a z influencerov sa môžu stať nástroje na šírenie propagandy.

AI influencerky sú nezvyčajným fenoménom doby. Firmy na nich vo veľkom profitujú, ľudia ich nevedia rozoznať od skutočných žien

Mohlo by ťa zaujímať:

AI influencerky sú nezvyčajným fenoménom doby. Firmy na nich vo veľkom profitujú, ľudia ich nevedia rozoznať od skutočných žien


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.