Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta
Zdroj: ©Shutterstock

Radšej pošli správu, prosím. Prečo introverti neznášajú telefonovanie?

Telefonické rozhovory sú pre introvertov fakt nepríjemné.

Niekto vybaví počas dňa aj päť-šesť telefonátov a ani sa nad tým príliš nepozastaví. Pre introvertov však zvoniaci mobil predstavuje nočnú moru. Možno to veľmi dobre poznáš z vlastného života a telefonátom sa snažíš vyhýbať. Prečo to tak ale je? Dôvodov je viacero, niektoré z nich si predstavíme práve v tomto článku.

Podľa autorky kníh o introvertoch Sophie Dembling sú introverti často veľmi introspektívni a zahĺbení do vlastných myšlienok. Radi si tiež deň plánujú podľa vlastných predstáv. Zazvonenie mobilu je pre nich nepríjemný a nečakaný prvok. Vytrhne ich z premýšľania a sústredenia. Odrazu sa musia venovať niečomu inému (telefonátu), hoci nechcú.

Telefonát ako veľká neznáma

Ďalším významným faktorom je, že introverti nenávidia small talk. Len také nezáväzné kecanie o ničom im pripadá ako plytké mrhanie časom. Uprednostňujú totiž konverzáciu, ktorá má nejaký zmysel a oni sami hovoria väčšinou len vtedy, ak majú čo povedať. Nájdeme medzi nimi tiež ľudí, ktorí nad svojimi odpoveďami dôkladne premýšľajú, čo sa väčšinou nezhoduje s rýchlym tempom telefonických hovorov.

Rolu iste hrá aj mnoho neznámych premenných. Keď mobil zazvoní, v prvej chvíli ani netušíme, kto nám volá, a aj keď sa to dozvieme, tak nevieme, čo vlastne chce a ako dlho bude telefonát trvať. To všetko môže spôsobiť úzkosť a nutkanie telefón ignorovať. Platí tiež, že ak už introverti majú viesť nejaký rozhovor, preferujú stretnutie tvárou v tvár (hoci aj tým sa mnohí z nich snažia skôr vyhýbať, obzvlášť, ak sa majú stretnúť s niekým, koho nepoznajú).

Rôzne formy neverbálnej komunikácie sú pre nich totiž podstatné. Z reči tela či výrazu tváre vedia vyčítať mnohé informácie, ktoré im v rozhovore pomáhajú. Toto všetko, prirodzene, v prípade telefonátov odpadá.

Shutterstock

Videohovory? Ešte horšie

Niekto by mohol podotknúť, že by problémy introvertov dokázali vyriešiť videohovory. Áno, na prvý pohľad sa zdá, že tento spôsob je pre nich ako stvorený. Z pohodlia domova môžu konverzovať s inými ľuďmi a zároveň ich vidia pred sebou. Faktom ale ostáva, že ide o mylnú predstavu.

Ako uvádza ďalšia autorka knihy o introvertoch Thea Orozco, „videohovory môžu byť pre introvertov ešte vyčerpávajúcejšie než osobné interakcie“. Podľa nej je to z toho dôvodu, že pri nich sa musí mozog viac namáhať, aby rozšifroval reč tela, tón hlasu či výrazy tváre. A to, pravdaže, stojí veľké množstvo energie. V mnohých prípadoch navyše nevidia celého človeka, len jeho tvár, takže reč tela (mimo tváre) nedokážu adekvátne odčítať.

Dalo by sa namietnuť, že zmienené veci platia len pre nečakané telefonáty, na ktoré nie sme my, introverti, pripravení. Pravdou ale je, že aj keď sa s niekým na telefonickom rozhovore dohodneme vopred na určitý termín, príliš veľa pokoja nemáme. Neustále na to totiž myslíme, snažíme sa tomu celý svoj deň prispôsobiť a adekvátne sa na rozhovor pripraviť.

Shutterstock

Pravdou však je, že naplánované telefonáty sú predsa len menej vyrušujúce ako tie neohlásené, čisto preto, lebo vieme, že nám dotyčný zavolá. Iste, stále to nie je úplne príjemná činnosť, ale je to určite lepšie, akoby nás vyzváňajúci mobil mal vyrušiť neočakávane.

Platí ale, že aj introverti majú ľudí, s ktorými im telefonická konverzácia neprekáža. Sem môžeme zarátať rodinných príbuzných či blízkych priateľov. Vo všeobecnosti je ale faktom, že pokiaľ môžu, tak radšej volia písanie správ, než vyčerpávajúce a otravné telefonovanie. Nehnevajte sa teda na nich, ak vám na prvýkrát nezdvihnú.

Telefonická fóbia?

Stojí ale za zmienku, že extrémny strach z telefonovania môže mať charakter skutočnej fóbie. Tá sa nazýva telefonická fóbia a je charakterizovaná neochotou či strachom konverzovať cez telefón. Podľa odborníkov ide o typ sociálnej fóbie či sociálnej úzkosti. Keďže sociálnou fóbiou trpia väčšinou práve introverti, neprekvapí, že práve medzi nimi je telefonická fóbia najrozšírenejšia.

Shutterstock

Môže mať rôznu intenzitu a podľa vedeckých výskumov nejde vôbec o ojedinelý fenomén. Štatistiky, ktoré sa zaoberali vzťahom k telefonovaniu v prípade britských kancelárskych pracovníkov, uvádzajú, že z generácie mileniálov vo Veľkej Británii pociťuje pri zvonení mobilu nepríjemné úzkostné pocity až 76 percent ľudí!

Ich strach pramení z rôznych obáv. Boja sa, napríklad, že nebudú vedieť, ako daný problém po telefóne riešiť, že nebudú vedieť adekvátne komunikovať, že budú znieť zvláštne či neprirodzene, prípadne že na volajúceho zanechajú zlý dojem.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.