Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée
Zdroj: ©Shutterstock

Radšej sa ich zbav. 8 ranných zvykov, ktoré ťa negatívne ovplyvňujú

Prečo by si si nemal umývať zuby po jedle a nemal sa sprchovať v teplej vode?

Ráno je začiatok dňa, preto by sme mali pozorne dbať na zvyky, ktoré vtedy opakujeme. Ani netušíš, no možno ťa niektoré z nich negatívne ovplyvňujú. Vplývajú nielen na tvoj deň, ale aj na zvyšok života bez toho, aby si si vôbec niečo všimol. Pozri sa preto, ktoré ranné návyky je dobré udržať si a ktoré by si mal, naopak, vylúčiť zo svojho života. 

1. Piješ kávu nalačno

Piť kávu hneď po prebudení nie je úplne najlepšia možnosť. Ľahko si tak spôsobuješ závislosť od kofeínu a okrem toho ti to môže spôsobovať úzkosti a bolesti žalúdka. Odborníci odporúčajú piť prvú rannú kávu približne tri hodiny po tom, ako si sa zobudil.

Ak však potrebuješ kávu hneď ráno, mal by si ju piť s mliekom alebo smotanou do kávy. Takáto káva nedráždi až tak žalúdok a kofeín v nej sa uvoľňuje dlhšie a postupne.

2. Raňajkuješ cereálie

Porcia cereálií zväčša obsahuje štyri polievkové lyžice cukru. Nie je ideálne začínať ráno jedlom, ktoré má vysoký obsah cukru, lebo sa potom krátko po jeho zjedení cítime unavení a letargickí. Ideálne je konzumovať ráno jedlá, ktoré sú bohaté na bielkoviny.

Napríklad nejaký grécky jogurt s ovocím, prípadne vajíčka či cottage cheese. Známa dietologička Chelsey Amer sa vyjadrila, že je zdravšie dať si na raňajky trojuholník pizze ako misku s cereáliami.

Shutterstock

3. Nedávaš si ráno sprchu

Sú len dva typy ľudí: tí, čo sa sprchujú ráno, a tí, ktorí sa sprchujú večer. A potom ešte tí, čo sa nesprchujú takmer nikdy, ale o tých teraz pomlčíme.

Podľa vedcov je dobré dávať si sprchu ráno, lebo počas nej si náš mozog oddýchne, stáva sa však potom aktívnejší, a následne je pre nás jednoduchšie riešiť rôzne problémy. Napríklad v práci alebo v škole. Ak ťa preto čaká náročný deň, odporúča sa presunúť sprchu z večera na ráno.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ktorí ľudia žijú dlhšie alebo 9 zaujímavých faktov o ľudskom tele a našom zdraví

4. Dávaš si horúcu sprchu

Pri sprchovaní na chvíľu ostaneme. Jednou z chýb, ktoré pri sprchovaní ráno robíme, je aj tá, že na seba pustíme teplú vodu. To má za dôsledok, že jediné, čo sa nám chce, je zamotať sa pod perinu. Studená sprcha má hneď niekoľko pozitívnych účinkov.

Okrem toho, že ťa poriadne preberie, stimuluje to aj aktivitu mozgu a pomáha tvojmu imunitnému systému. Taktiež studená voda, na rozdiel od teplej, pokožku nevysušuje a ľudia, ktorí sa sprchujú v studenej vode, aj rýchlejšie chudnú.

Shutterstock

5. Tráviš príliš veľa času na mobile

Rutina mnohých ľudí – zazvoní budík a hneď po prebratí človek scrolluje sociálne siete. To, ako trávime naše rána, veľmi silno ovplyvňuje naše dni. Netráv čas sledovaním životov cudzích ľudí, rozčuľovaním sa nad komentármi, správami a podobne. To isté platí aj pre pracovné emaily. Radšej si pusti obľúbenú hudbu, urob si dobré raňajky a priprav sa na svoj deň.

Odporúčame prečítať:

Otestuj sa: Uhádneš, z ktorej slovenskej reality šou je táto hláška?

6. Ihneď si ustelieš posteľ

Ak si hneď po tom, ako si vstal, ustelieš posteľ, vytváraš tak dokonalé prostredie pre prachové roztoče. Vlhkosť, ktorú tvoje telo zanecháva na plachtách, sa nemá takto kedy odpariť. Vedci preto odporúčajú periny z postele úplne premiestniť a nechať posteľ doslova dýchať a až potom ju ustlať.

Priscilla Du Preez / Unsplash

7. Dlho si vyberáš, čo si oblečieš

Toto veľmi dobre poznajú hlavne ženy, no určite sa to nevyhlo ani niektorým mužom. Nerozhodne stojíš pred svojím šatníkom, pretože nevieš, čo si obliecť. Ráno býva na všetko málo času, preto by si sa nemal zbytočne zaoberať aj týmto.

Nachystaj si preto svoje oblečenie už večer predtým. Prípadne, ak máš nejaký dresscode, oblečenie, ktoré nosíš do práce, si daj na jednu stranu, aby bolo oddelené od oblečenia, ktoré nosíš mimo práce.

8. Umývaš si zuby po jedle

Kroky niektorých ľudí vedú ráno hneď z postele do kúpeľne, iní smerujú do kuchyne a rannú hygienu vrátane umývania zubov si nechávajú po jedle. Po konzumácii jedla sa však zubná sklovina stáva zraniteľnou. Stačí, že si jedol citrusy, ovocie či pil minerálku.

Tieto požívatiny môžu obsahovať látky, ktoré narúšajú zubnú sklovinu. Preto by si si mal po jedle zuby vypláchnuť vodou a zvyšky jedla spomedzi zubov vyčistiť zubnou niťou.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť