Ráno je začiatok dňa, preto by sme mali pozorne dbať na zvyky, ktoré vtedy opakujeme. Ani netušíš, no možno ťa niektoré z nich negatívne ovplyvňujú. Vplývajú nielen na tvoj deň, ale aj na zvyšok života bez toho, aby si si vôbec niečo všimol. Pozri sa preto, ktoré ranné návyky je dobré udržať si a ktoré by si mal, naopak, vylúčiť zo svojho života.
1. Piješ kávu nalačno
Piť kávu hneď po prebudení nie je úplne najlepšia možnosť. Ľahko si tak spôsobuješ závislosť od kofeínu a okrem toho ti to môže spôsobovať úzkosti a bolesti žalúdka. Odborníci odporúčajú piť prvú rannú kávu približne tri hodiny po tom, ako si sa zobudil.
Ak však potrebuješ kávu hneď ráno, mal by si ju piť s mliekom alebo smotanou do kávy. Takáto káva nedráždi až tak žalúdok a kofeín v nej sa uvoľňuje dlhšie a postupne.
2. Raňajkuješ cereálie
Porcia cereálií zväčša obsahuje štyri polievkové lyžice cukru. Nie je ideálne začínať ráno jedlom, ktoré má vysoký obsah cukru, lebo sa potom krátko po jeho zjedení cítime unavení a letargickí. Ideálne je konzumovať ráno jedlá, ktoré sú bohaté na bielkoviny.
Napríklad nejaký grécky jogurt s ovocím, prípadne vajíčka či cottage cheese. Známa dietologička Chelsey Amer sa vyjadrila, že je zdravšie dať si na raňajky trojuholník pizze ako misku s cereáliami.
3. Nedávaš si ráno sprchu
Sú len dva typy ľudí: tí, čo sa sprchujú ráno, a tí, ktorí sa sprchujú večer. A potom ešte tí, čo sa nesprchujú takmer nikdy, ale o tých teraz pomlčíme.
Podľa vedcov je dobré dávať si sprchu ráno, lebo počas nej si náš mozog oddýchne, stáva sa však potom aktívnejší, a následne je pre nás jednoduchšie riešiť rôzne problémy. Napríklad v práci alebo v škole. Ak ťa preto čaká náročný deň, odporúča sa presunúť sprchu z večera na ráno.
4. Dávaš si horúcu sprchu
Pri sprchovaní na chvíľu ostaneme. Jednou z chýb, ktoré pri sprchovaní ráno robíme, je aj tá, že na seba pustíme teplú vodu. To má za dôsledok, že jediné, čo sa nám chce, je zamotať sa pod perinu. Studená sprcha má hneď niekoľko pozitívnych účinkov.
Okrem toho, že ťa poriadne preberie, stimuluje to aj aktivitu mozgu a pomáha tvojmu imunitnému systému. Taktiež studená voda, na rozdiel od teplej, pokožku nevysušuje a ľudia, ktorí sa sprchujú v studenej vode, aj rýchlejšie chudnú.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane