Kuko
„Tajomstvo aj prekvapenie, občas malé poučenie, smiech a dobrú náladu, všetkým dobrú zábavu,“ znie známe intro programu Od Kuka do Kuka. Jeho hlavným hrdinom bol strapatý Kuko, ktorý dokázal vyčarovať rozprávky pre detských divákov. Predtým, ako sa predstavila relácia Od Kuka do Kuka, sa samotný Kuko objavoval v programe Poďte s nami, kde bol jeho predchodcom tvor zvaný Dancul. Neskôr sa Kuko dočkal brata Puka.
Kuko fungoval ako čiernodivadelná bábka – na to, aby vznikla perfektná ilúzia, ho museli ovládať bábkoherci v čiernom odeve, ktorí splývali s čiernym pozadím. Bábku, ktorú vytvorila Anna Cigánová, k životu priviedla trojica Gréta Nosáľová – ovládajúca ruky, Dušan Štauder – ovládajúci hlavu a trup a Anna Okapcová, ktorá Kukovi požičala svoj hlas.
Po boku Kuka sa vystriedali viacerí moderátori, verejnosti najviac v pamäti utkvela Patrícia Jariabková. Jej prejav smerom k divákom pred obrazovkami a vzájomné interakcie s Kukom pôsobili nesmierne prirodzene a aj vďaka jej talentu pôsobil Kuko o niečo živšie.
Pani Jariabková v relácii Boli sme pri tom prezradila, že napriek vyhláseniam niektorých pamätníkov relácie sa „nikdy v živote“ nestretla tým, že by sa deti Kuka báli. Naopak, deti podľa nej Kuka brali ako jedného z nich, niekoho, koho môžu požiadať o radu. Do relácie detskí fanúšikovia zasielali množstvo listov, ktoré dokázali dať dokopy, aj keď im písanie ešte robilo problémy. Tí, ktorí písať nevedeli, poslali Kukovi aspoň obrázok.
Hoci Kuko vo svojich reláciách na rozdiel od Drobčeka neniesol žiadne ideologické posolstvo, aj on slúžil ako nástroj štátnej moci na kontrolu obyvateľstva. Patrícia Jariabková uviedla, že televízne programy atraktívne pre detského diváka boli cielene vysielané v nedeľu ráno, aby deti nechceli ísť do kostola. Komunistická strana tak oslabovala vplyv náboženstva, ktoré považovala za svojho ideologického protivníka.
Každá bábka sa pri používaní opotrebuje, a tento osud neobišiel ani Kuka. Rovnako ako Drobček, aj Kuko mal vytvorených niekoľko náhradníkov, ktorých presný počet asi nikto nepozná. Jeden Kuko je vystavený v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň.
V roku 2005 sa Kuko dočkal krutej rany. Na Slovensku bola odvysielaná kontroverzná reklama na Playstation 2, ktorá symbolicky poslala Kuka do minulosti a vyhlásila tak novú éru domácej zábavy. Z nejakého dôvodu znie v reklame zvučka z Matelka a z kontajnera trčí bábka Kuka, o ktorého v modernej dobe už nikto nemá záujem…
Detských hrdinov sa podarilo zachovať
Zábery na Kuka v kontajneri mnohým lámu srdce. Hoci ide len o reklamu, môžeme si byť istí, že aspoň zopár obľúbených bábok z televízie stihol podobný osud. Žiaľ, veľakrát sa stalo, že po ukončení programu sa rekvizity len povaľovali niekde v sklade, až pokiaľ ich niekto nezobral domov alebo nevyhodil. Mnohé bábky, ktoré by si zaslúžili miesto v múzeu, sú určite doteraz schované v archívoch.
V roku 2013 Plus jeden deň písal o mužovi, ktorý údajne v areáli RTVS našiel odpadkový kontajner, v ktorom bolo vyhodených niekoľko postavičiek zo Slniečka, ako napríklad Prasiatko či Ruky Rukaté. RTVS to označilo za „naaranžovanú provokáciu“. Muž tvrdil, že nález si vzal domov, avšak nie je známe, čo bolo s bábkami ďalej.
Tomu, aby sa podobné prípady opakovali, sa snaží zabrániť Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň. Už od roku 1996 múzeum dokumentuje a chráni bohaté dejiny bábkarstva na území Slovenska.
Medzi všeobecne najznámejšie vystavené kúsky múzea patrí nepochybne trojica pánov, ktorých sme si predstavili v článku – Drobček, Kuko a Raťafák Plachta. Pre mnohých návštevníkov predstavujú hlavný dôvod, prečo múzeum vôbec navštíviť.
Múzeum bábkarských kultúr a hračiek neustále pripravuje atraktívne podujatia pre verejnosť. Deti tak majú možnosť naučiť sa, ako si vyrobiť vlastné hračky či zabaviť sa pri rozmanitých vystúpeniach. Z času na čas sa prevetrajú aj bábky patriace k najobľúbenejším exponátom.