Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka
Zdroj: ©Twentieth Century Fox / MovieStillsDB

Ray Foster vlastne neexistoval. Aké nepresnosti sme videli vo filme Bohemian Rhapsody?

134 minút niekedy nestačí, a preto museli tvorcovia filmu Bohemian Rhapsody mnoho vecí pozmeniť, zamlčať a niektoré si dokonca úplne vymyslieť.

Bohemian Rhapsody je bezpochyby úžasný film. Prinúti ťa spievať, radovať sa aj plakať, a to všetko stíhaš v priebehu 134 minút, ktoré sú nabité nevídaným impulzom. V skutočnosti väčšina toho, čo sa deje v tomto životopisnom filme Freddieho Mercuryho z roku 2018, bola zmanipulovaná tak, aby predstavovala viac mainstreamový filmový formát pre široké publikum.

Nepresnosti filmu Bohemian Rhapsody existujú z niekoľkých dôvodov. Niektoré nepravdivé fakty vytvárajú viac naratívneho napätia, zatiaľ čo iné predstavujú vyčistenú verziu osobného života Freddieho Mercuryho. Navyše existuje niekoľko veci, o ktorých si členovia skupiny Queen nepriali verejne prehovoriť.

Bohemian Rhapsody je sotva prvým nepresným životopisným filmom, ktorý vyšiel z Hollywoodu, a film plní svoj účel poskytnúť príbeh pre nostalgických fanúšikov, ale spolu s tým je tu aj niekoľko problémov. Najkontroverznejšou otázkou je, že život skupiny sa pre neznalého diváka zjednodušil do ľahko stráviteľnej verzie príbehu. História Queen je rovnako chaotická, ako aj fascinujúca, ale ak by sa natočil naozaj pravdivý príbeh, dostal by rating PG-13.

Ray Foster neexistoval

Vo filme Bohemian Rhapsody kapela nahráva v stodole na anglickom vidieku. Virtuozita skupiny je na scéne naplno viditeľná, ale keď konečne zahrajú pieseň pre svojho šéfa z vydavateľstva EMI Raya Fostera, vydesí sa a povie im, že to nikdy nebude mať úspech. Ale Ray Foster v skutočnosti neexistoval.

Postava je pravdepodobne založená na Royovi Featherstonovi, ktorý miloval Queen, ale tvrdil, že „Bohemian Rhapsody“ by nemal byť singel, pretože mal viac ako šesť minút a vydanie takého dlhého singlu nebolo v tom čase pre kapely bežné.

Kedy Freddie Mercury spoznal budúcich členov skupiny Queen

Hanblivý Freddie Mercury sa vo filme približuje k Brianovi Mayovi a Rogerovi Taylorovi v momente, keď Tim Staffell, spevák a basgitarista skupiny Smile, nečakane odíde z kapely. Mercury na nich zapôsobí svojím hlasom natoľko, že súhlasia s tým, že zoberú tohto tajomného človeka do svojej kapely. Je to ale pravda?

Mercury bol v skutočnosti ešte pred rozpadom Smile priateľom so všetkými v kapele, vrátane Staffella. Mercury pôsobil aj v skupine Ibex, ktorá niekedy hrala so skupinou Smile, a Mercury, May a Taylor spolu hudobne žili nejaký čas predtým, ako založili Queen.

Celá časová os HIV je pozmenená

Vo filme sa Freddie Mercury dozvedá o svojej pozitívnej diagnóze HIV pred vystúpením kapely Live Aid v roku 1985 a je to jeden z dôvodov, prečo sa skupina konečne dala dokopy. V skutočnosti Mercury pravdepodobne nevedel o tejto chorobe až do roku 1987, teda dva roky po Live Aid. Roger Taylor povedal, že on a zvyšok kapely o tom nevedeli až do roku 1989.

Mercury to povedal zvyšku sveta až v roku 1991, iba deň predtým, ako zomrel.

Nikto v kapele Queen nebol naštvaný na sólový album Freddieho Mercuryho

Vo filme Freddie Mercury podpíše sólovú zmluvu s CBS v hodnote 4 milióny dolárov a zvyšok kapely na tento krok reaguje frustráciou a hnevom, čo spôsobí dočasné rozkoly. Pravda je však oveľa menej dramatická.

Mercuryho prvý sólový album Mr. Bad Guy vyšiel v roku 1985 – celé štyri roky po sólovom albume Rogera Taylora Fun in Space. Mercuryho sólová kariéra bola kapelou prijatá veľmi dobre a dôkazom bolo aj to, že Taylor a May vystúpili v hite „Love Kills“.

5 otravných vecí, ktoré ľudia robia so svojimi mobilmi. Robíš ich aj ty?

Odporúčame prečítať:

5 otravných vecí, ktoré ľudia robia so svojimi mobilmi. Robíš ich aj ty?

Freddie Mercury spoznal Mary Austin cez Briana Maya

Vo filme sa Freddie Mercury stretáva so svojou dlhoročnou partnerkou Mary Austin v tú istú noc, keď sa stretáva s kapelou. Freddie vojde do zákulisia a povie Mary, že sa mu páči jej kabát. Ona ho odmietne, ale on ju nájde v butiku, kde pracuje, a tak začne ich vzťah.

V skutočnosti sa Freddie stretol s Mary v roku 1969, rok predtým, ako sa pripojil ku kapele Queen. V tom čase totiž chodila s Brianom Mayom. Freddie dokonca požiadal Briana o povolenie pozvať ju na rande.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológii, botanike, histórii, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.