Kapela Queen nemala prestávku pred Live Aid
Film Bohemian Rhapsody vrcholí nezabudnuteľným vystúpením na koncerte Live Aid. Film premieňa tento koncert na akýsi comebackový príbeh po rokoch nevraživosti v kapele. Súhlasia, že vystúpia, ale takmer sa rozpadnú pod tlakom počas prípravy na najväčšiu hudobnú udalosť desaťročia.
Hoci príbeh o „comebacku“ pridáva do finále filmu príjemný nádych, je úplne vymyslený. Skupina bola v skutočnosti na turné The Works v Austrálii a Japonsku na jar 1985, takže o nejakom veľkolepom návrate nemohla byť ani reč.
Pieseň „Fat Bottomed Girls“ hrá v nesprávnom čase
Osobné vzťahy skupiny Queen neboli jedinými nepresnosťami vo filme – aj diskografia kapely bola všadeprítomná a opečiatkovaná rokmi. Pieseň „Fat Bottomed Girls“ napríklad hrá v zostrihu prvého turné Queen v USA, ktoré sa konalo v roku 1974.
V roku 1974 však Queen koncertovali na podporu albumu Queen II. Boli to štyri roky pred vydaním albumu Jazz, na ktorom boli piesne ako „Bicycle Race“ a „Don’t Stop Me“ spolu so spomínanou „Fat Bottomed Girls“.
John Deacon nebol súčasťou Queen počas ich prvého koncertu
Filmová interpretácia prvého vystúpenia skupiny Queen je fakticky nepresná, ale určite obsahuje niekoľko základných skutočností. Nepopierateľnú prítomnosť Freddieho Mercuryho na pódiu, prácu na gitare Briana Maya a nezabudnuteľného Rogera Taylora.
Jednou z výrazných zmien však je, že basgitarista John Deacon nebol oficiálne súčasťou kapely v čase jej prvého pódiového vystúpenia. Skupina skúšala troch ďalších basgitaristov, kým našla Deacona, ktorý, mimochodom, napísal významné piesne vrátane „You’re My Best Friend“ a „Another One Bites The Dust“.
Mary Austin a Freddie Mercury k sebe mali vždy blízko
Bohemian Rhapsody dekonštruuje vzťah Freddieho Mercuryho s jeho dlhoročnou priateľkou Mary Austin. Vo filme ju doslova odstrčí na druhú koľaj a venuje sa vlastnej sláve.
V skutočnosti boli títo dvaja bývalí milenci priateľmi až do konca. Austin cestovala s Queen počas 70. rokov a v 80. rokoch spolupracovala s Mercuryho manažérskou spoločnosťou. Mercury zanechal Mary Austin veľkú časť svojho majetku vrátane londýnskeho sídla. Zveril jej aj svoj popol, ktorý bol rozprášený na tajnom mieste.
Skladba „We Will Rock You“ vyšla v roku 1977, a nie v roku 1980
Pri klasickej štadiónovej hymne „We Will Rock You“ nastáva zvláštna situácia. Film ukazuje, že pieseň sa nahrávala v roku 1980, a to všetko preto, že Freddie Mercury mešká na stretnutie kapely, na ktorej Brian May dostane nápad, ako do koncertu zapojiť fanúšikov v obecenstve.
Hoci príbeh za nahrávaním „We Will Rock You“ je z väčšiny pravdivý, pieseň bola v skutočnosti vydaná v roku 1977 na albume News of the World, spolu s piesňou „We Are The Champions“.
Prvý koncert kapely dopadol celkom dobre
Vo filme sme svedkami okamihu, keď sa Freddie Mercury pripojí ku skupine Smile a spoločne odohrajú nie príliš vydarený koncert. Mercury je mimo tempa, rozbije svoj stojan na mikrofón a skupina pôsobí akosi amatérskym dojmom.
V skutočnosti bol Mercury pri prvom vystúpení kapely už dávno zocelený, pretože trávil čas vystupovaním a koncertovaním so svojou skupinou Ibex. Scéna, kde Mercury vystupuje s rozbitým mikrofónovým stojanom, je niečo, čo urobil ešte v skupine Ibex. Pri prvom koncerte v skupine Smile bol Mercury veľmi sebavedomý a presne vedel, čo urobiť, aby bolo publikum v tranze.
Freddie Mercury a Jim Hutton sa stretli v klube
V druhom dejstve filmu sa Freddie Mercury zoznámi s čašníkom Jimom Huttonom. Títo dvaja sa po zvyšok noci rozprávajú a Mercury sa niekoľko nasledujúcich rokov márne snaží nájsť tohto jediného muža, vďaka ktorému sa cítil ako skutočný človek.
Mercury sa ale stretol s kaderníkom Huttonom v klube v roku 1983 a o dva roky neskôr sa dali dokopy. Hutton zostal s Mercurym až do svojej smrti v roku 1991. Film však veľmi verne zobrazuje Huttona na vystúpení Live Aid, čo bolo prvýkrát, čo Hutton videl Queen hrať naživo.
A na záver jedna malinká nepresnosť, ktorá sa týka aj skupiny U2, ktorá rovnako ako Queen vystupovala na koncerte Live Aid. Pamätáš si, ako sa Freddie rozcvičuje pred koncertom a vyskakuje s rozpaženými rukami? Všimni si malý detail v podobe kapely U2, ktorá schádza dole z pódia. Freddie sa dotkne, alebo skôr pohladí po tvári speváka Bona.
Vystúpenie Queen začalo presne v čase 18:41, ale skupina U2 skončila svoje vystúpenie v čase 18:00. Medzi týmito dvoma kapelami bola zaradená kapela Dire Straits, ktorá odohrala okrem iného aj svoj svetový hit „Sultans of Swing“. Nie je teda možné, aby si Freddie vymenil pódium s Bonom, tak ako to vidíme vo filme.