Elvis Presley s chobotom
Najznámejším a najvýnosnejším slonom v Kerale je Thechikottukavu Ramachandran. Takmer šesťdesiatnik Raman vzbudzuje obdiv, strach aj súcit. Je titulovaný najvyšším slonom v zajatí. Jeho 3,2-metrová majestátna, impozantná postava prevyšuje všetkých jeho kolegov.
„Je najvyšší a najkrajší zo slonov. Je úžasné vidieť ho z bezprostrednej blízkosti. Ale jeho majestátny vzhľad sa stal jeho prekliatím,“ hovorí Sreedevi Kartha, ktorá spolupracuje s organizáciou pre ochranu zvierat People for Animals.
Raman má tisíce obdivovateľov a dokonca stránku na Facebooku, ktorá pravidelne zverejňuje fotografie a aktualizácie.
Povestný nie je len pre korpus, ale i prejavmi údajného násilia. Podľa zverejnených informácií za posledné roky zabil 13 ľudí a dvoch slonov. Predstavitelia jeho domovského chrámu však tvrdia, že Raman nebol priamou príčinou. K úmrtiam došlo v dôsledku tlačeníc, ktoré vypukli po tom, čo sa vystrašil z hlasných zvukov a petárd na masových podujatiach.
Okresná správa mu zakázala účasť na najväčšom chrámovom festivale Thrissur Pooram, ktorý každý rok symbolicky otvára. Ale po proteste organizátorov, mahútov a fanúšikov boli nútení zákaz zrušiť. Pre jeho zhoršený zdravotný stav výbor rozhodol, že môže vystupovať len dvakrát do mesiaca. Neskoršie vládne nariadenie mu povolilo účasť na prehliadkach dvakrát týždenne.
Raman je dlhodobo slepý na ľavé oko, ale s pribúdajúcim vekom stráca zrak úplne.
Každoročný festival nablýskaných slonov
Festivalu Thrissur Pooram, ktorého headlinerom sú slony, sa zúčastňujú tisíce ľudí a hudobníkov. Zvieratá pokryté zlatými ozdobami a girlandami sa predierajú jasajúcim davom. Pod trblietavou parádou majú jazvy po ostnatých reťaziach, bodcoch a putách. Na chrbtoch nesú mohutnú modlu božstva spolu s tromi až štyrmi mužmi. Celkovo 300 až 400 kíl. Následne sú nútené viackrát krúžiť okolo chrámov za sprievodu hlučnej hudby, bubnov a petárd, ktoré sú pre ich citlivý sluch kalváriou.
Existuje záchrana?
Už dlhé roky sa organizácie po celom svete snažia skončiť utrpenie slonov v zajatí. Je to však sizyfovský boj. Existuje malý, ale rastúci počet miest, kde sú držané v humánnejších podmienkach. Hovoria si záchranné strediská alebo útočiská.
Takmer dve stovky cestovných kancelárií stiahli z ponuky lístky alebo prestali propagovať miesta, ktoré ponúkajú jazdy na slonoch a podobné atrakcie. V roku 2016 TripAdvisor oznámil, že končí s predajom vstupeniek na zážitky z divokej prírody, kde turisti prichádzajú do priameho kontaktu so zvieratami.
V Indii existuje organizácia Wildlife SOS, ktorá robí významný pokrok v boji za zdravie, pohodu a slobodu ázijských slonov. Prevádzkujú viacero programov od záchrany, rehabilitácie a vzdelávania v oblasti voľne žijúcich živočíchov až po zmierňovanie konfliktov medzi ľuďmi a divoko žijúcimi zvieratami. Pracujú aj s miestnymi kmeňovými komunitami na identifikácii a podpore nových príležitostí živobytia, ktoré nezahŕňa zneužívanie zvierat. Spolupracujú aj s indickou vládou, ministerstvom lesného hospodárstva a orgánmi činnými v trestnom konaní v snahe zlepšiť podmienky a starostlivosť o slony. Je to však len kvapka v mori.
Peanut, ktorá sa dostala pod ich ochranu
Jednou zo zachránených sloníc Wildlife SOS je Peanut. Keď sa k ním mladá slonica dostala, neustále kývala hlavou, keď čakala na jedlo. Je to zvyk v dôsledku trestov a stresu, ktoré zažívala v cirkuse. Zajali ju už ako mláďa, takže to bol jediný život, ktorý poznala. Dnes je z nej šťastná a zdravá dáma s rodinným stádom, najlepším kamarátom Coconutom, bezhraničnou energiou a záľubou v šibalstvách. Pre zamestnancov organizácie je to pokladík, ktorému sa snažia poskytnúť ten najlepší život.
Iné týmto slonom nezostáva. Ak by zvieratá chované v zajatí vypustili do voľnej prírody, neprežijú. Majú len dve možnosti. Buď ich niekto zachráni a do konca života sa o ne bude starať (mizivé percento), alebo rýchlo zomrú. Inak celý život, rovnajúci sa dĺžke nášho, prežijú pod najhoršími metódami spôsobovania utrpenia.