Sú filmy, pri ktorých je ľahké žasnúť nad ich autenticitou a vystihnutím reality, ale tak či onak, film a skutočnosť sú dve veľmi rozdielne veci. Sú momenty, ktoré nemôže dôkladne vystihnúť prakticky žiaden film, teda snáď okrem dokumentov, ale na druhej strane existujú aj zaužívané filmové klišé a skratky, ktoré realitu absolútne míňajú. A vyskytujú sa takmer v každom filme.
1. Jedlo
V každom filme majú postavy bohaté raňajky a na tie kopu času. Akoby scenáristom vôbec nedochádzalo, že v reálnom živote doma s najväčšou pravdepodobnosťou nájdeš len plesnivý chlieb a skvasené párky, takže sa tešíš, keď sa ti podarí uchmatnúť tyčinku v potravinách po ceste. Ak by si bol vo filme, bez ohľadu na stav tvojej domácnosti, by ťa čakal bohato prestretý raňajkový bufet s cereáliami, pomarančovým džúsom, hriankami, palacinkami a dokonca spoluprísediacim. Na druhej strane – nemal by si viac času než na pár zahryznutí, lebo by si sa musel objaviť v nejakej dramatickej scéne, ktorá zmení chod celého filmu. Vtedy by ti bola dobrá aj tá musli tyčinka po ceste.
2. Pracovný život
Filmové postavy sú príliš zamestnané tým, aby boli skutočnými ľuďmi, takže samozrejme nemajú čas chodiť do práce. Iste, môžu ju z času na čas spomenúť, prípadne ich ukázať v kancli, ale popravde tam nič zásadné neurobia, iba ak ide o nejaký žartík alebo je to ideálna scéna pre nejaký vtip. A netreba hovoriť len o Priateľoch a vyše 20-ročnej záhade toho, kedy mali vôbec čas chodiť do práce, keď celé dni presedeli v kaviarni Central Perk. Ani v seriáli pomenovanom vyslovene The Office (Kancl) toho totiž veľa nenapracovali.
3. Oslovovanie ľudí
Nikde inde nepočuť, že by sa toľko používali oslovenia ľudí po mene, ako vo filmoch. Kým v skutočnosti oslovíš dotyčného jej menom možno tak raz, či dvakrát za celú konverzáciu, vo filme je adekvátnejšie jeho meno opakovať ak nie v každej, tak aspoň v každej druhej vete. Aby bolo jasné, Nikola, komu to hovoríš, Nikola, nikdy som ti nechcel ublížiť, Nikola, rozumieš, Nikola, to dieťa nie je moje, Nikola, jasné, Nikola? Okej, Nikola, tak už čau, Nikola.
4. Reakcie na explózie
Kto by to po všetkých tých blockbusteroch nepoznal? Tvrďáci sa nikdy nepozerajú na explózie. Tvrďáci sa im otočia chrbtom, akoby im boli úplne ukradnuté. Nezasiahnu ich žiadne tlakové vlny ani horúčava, ani neupadnú to posttraumatického šoku. Lebo to nie je cool. V skutočnom živote by aj ten najväčší tvrďák chaosil a pobehoval hore-dole zmätený a vydesený ako kura. Pokiaľ by ho tá explózia nezmietla z povrchu zemského.
5. Účesy v akčných filmoch
Každá žena vie, koľko námahy stojí za udržaním si účesu, a to aj v deň, keď sú poveternostné podmienky nie úplne nepriaznivé – lebo otvorene, priaznivé podmienky nie sú nikdy. Heidi Klum sa ti v reklame na lak na vlasy mohla vyškierať koľko chcela, ty vieš o tom svoje. A rovnako ťa nepresvedčí ani dokonalý účes Skajky Johansson a lá Čiernej vdovy či Thora v akýchkoľvek Avengers. Ak im účes takto vydrží aj po hodinách vytrvalého boja s mimozemskými vojskami, to by bolo to, čo by ozaj predávalo ten lak na vlasy.
6. Ženy na opätkoch
Ďalšia kategória určená prevažne ženám. Vo filmoch sa zdá, akoby mali schopnosť cupitať na opätkoch priam vrodenú. Nezáleží na tom, či práve utekajú pred explóziou alebo len sa tak vznášajú nad akýmkoľvek zemským povrchom – vyvolajú v divákovi pocit, že chodiť v opätkoch je strašne ľahké. Keď to nejaká nefilmová ženská pod mylným dojmom skúsi, je možné, že si po piatich metroch vyvrtne oba členky.
7. Klimatizačné šachty
Takmer výlučne mužská záležitosť. Bruce Willis sa síce rád pchal do vetracích šácht, ale v skutočnom svete na to nemáš veľa príležitostí a ako únikovú cestu o dosť ochotnejšie použiješ okno či rovno dvere. Odradiť ťa môže aj skutočnosť (nie film), že cez ozajstnú vetraciu šachtu sa zmestí tak maximálne plnoštíhle batoľa, nie dospelý chlap. Navyše by takú váhu ten plech ani neuniesol.
8. Sledovanie telky
Ak vo filme postavy pozerajú telku, väčšinou sú to len správy, ktoré sa ich tak nejak priamo dotýkajú. Či už oznamujú zombie apokalypsu alebo nejakú inú katastrofu – sotva môžeš čakať, že si pustia telku len tak pre zábavu. Lebo koniec koncov, oni majú tebe poskytovať zábavu… takže ako by to dopadlo, keby si miesto Priateľov pozeral seriál, kde Priatelia pozerajú Priateľov a tí pozerajú v telke tiež Priateľov…? To by predsa hra Sims prišla o svoju klientelu.
9. New York a v podstate akékoľvek iné mesto
Ak by sme sa o USA mali dozvedať len z filmov, ťažko by sme uverili, že tam existujú aj iné mestá ako New York. To ako silný je genius loci tohto miesta dokazuje aj to, že druhým najčastejšie zobrazovaným americkým mestom je Los Angeles, kde sa aj tak prevažne točia filmy v kulisách, ktoré majú predstavovať práve New York. Paradox, ale schválne – koľko iných miest v USA vieš okrem týchto dvoch vymenovať?
10. Objednávanie v bare
Filmové postavy vojdú do baru, požiadajú o pivo a do piatich sekúnd im pristane pred nosom. V reálnom živote sa ťa barman povypytuje, aké chceš, malé, veľké, svetlé, tmavé, filtrované, nefiltrované, IPA, ležiak,… až napokon zmeníš voľbu na víno a s ním sa obmenia aj otázky, ale pointa zostáva rovnaká: biele, červené, rosé, Chardonnay alebo radšej Ryzling? A to si chcel len vojsť do baru, vzbudzovať rešpekt a vyzerať pochmúrne a cool.
11. Škola
Máločo nám môže byť vzdialenejšie ako poňatie školy v amerických tínedžerských komédiách plných protivných roztlieskavačiek a nabúchaných svalovcov, ázijských snaživcov a ďalších stereotypov, nehovoriac o zázračnej premene škaredého káčatka a klimaxu v podobe maturitného večierka, ktorý má však od našich stužkových vcelku ďaleko. Ale aj tu možno predpokladať, že ak by sa ozajstné americké decká flákali tak, ako tie vo filme, len sotva by tú svoju strednú preliezli s čo i len ako-tak slušnými známkami.
Zdroj: rd.com