Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena

Nie je nič krajšie, než keď sa k tebe dostane kniha od autora, od ktorého si ešte nič nečítal, a ohúri ťa. Aj keď – následné zistenie, že daný autor už má na konte viacero kníh, poteší ešte viac. Ako správny začínajúci „maniak“ prelúskaš všetky dostupné knihy, a ani nevieš ako, stane sa z teba závislák, ktorý bude mesiace netrpezlivo čakať na nové knihy, len aby si ich mohol zhltnúť v priebehu zopár hodín.

Ak patríš medzi čitateľov, ktorí prepadli fitzek-mánii, veľmi dobre vieš, čo máme na mysli, a pravdepodobne si pár dní dozadu tiež prežíval podobné stavy. Do kníhkupectiev totiž konečne dorazila vraj najbrutálnejšia kniha od kráľa psychotrilerov – novinka Cesta domov od Sebastiana Fitzeka.

Kto je Sebastian Fitzek?

Sebastian Fitzek je nemecký spisovateľ psychotrilerov, ktorý sa vo svete preslávil v roku 2006 svojím debutom Terapia (Die Therapie), ktorý sa razom stal bestsellerom. Úspech zožali aj jeho ďalšie tituly, ktoré boli medzičasom preložené do dvadsiatich piatich jazykov a mnohé sa stali predlohou filmových a divadelných spracovaní.

Na Slovensku sa prvýkrát objavil v roku 2017, keď vo vydavateľstve Tatran preložili a vydali knihu Balík, čím vyvolali u čitateľov ošiaľ. Nasledovali knihy Terapia, Pasažier 23, Strach z lietania, Pacient, Izolovaní, Darček, Šialená hra, Zlodej duší a najnovšia – Cesta domov.

Fitzekov štýl písania si ľahko zamiluješ – píše pútavo, nepredvídateľne, uveriteľne a navyše sa ľahko vžiješ do deja, keďže autor vo svojich príbehoch rád využíva situácie z každodenného života. Postavy sú vykreslené dôveryhodne, a ak sa zaujímaš o psychológiu, určite si prídeš na svoje.

Profimedia

O čom je kniha Cesta domov?

Kto pozná dátum svojej smrti, už umiera…
Je sobota, krátko po 22. hodine. Jules Tannberg má službu na tiesňovej linke určenej ženám, ktoré v noci cestou domov dostanú strach a potrebujú počuť upokojujúci hlas, ktorý ich bezpečne prevedie cez nástrahy tmy – alebo v prípade núdze zavolá pomoc. Tak ako Klara.

Jules ešte netelefonoval so skutočne ohrozenou ženou. Až dnes s Klarou. Mladá žena je vydesená a domnieva sa, že ju prenasleduje psychopat, ktorý nedávno napísal na stenu krvou dátum: deň jej smrti. A ten deň sa práve začína…

Za bežných okolností by sme ti v tejto časti predstavili dôvody, kvôli ktorým sa oplatí po knihe siahnuť, ale to by sme sa iba opakovali – Fitzek si udržiava obľúbenosť u čitateľov vďaka jeho typickému štýlu, krátkym kapitolám, dokonalému stupňovaniu deja a skvelo vykresleným postavám.

Knihu Cesta domov si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

Namiesto toho ti radšej predstavíme jeho doterajšiu tvorbu, ktorú sme zoradili do rebríčka obľúbenosti na základe hodnotení od čitateľov na stránke kníhkupectva Martinus. Ak rozmýšľaš, po ktorej knihe od obľúbeného autora psychotrilerov najbližšie siahneš, môžeš sa inšpirovať týmto poradím:

9. Darček

Hodnotenie: 4,0 (39x, viac o tejto knihe nájdeš tu)

Milan Berg stojí pred semaforom, keď vedľa neho zastane auto. Na zadnom sedadle sedí vystrašené dievča. Na okno zúfalo pritláča list papiera. Volanie o pomoc? Milan ho však nevie prečítať – lebo je analfabet! Jeden z vyše šiestich miliónov v Nemecku. Cíti však, že dievča je v smrteľnom nebezpečenstve. Napriek svojej nevzdelanosti si zapamätal tvar písmen a presne ich nakreslil svojej priateľke Ambre.

Tá mu len potvrdí, čo tušil – dieťa bolo unesené a prosí o pomoc. Pátranie Milana zavedie na ostrov Rujana a do detských spomienok, ku ktorým sa nikdy nechcel vrátiť. Keď po ňom začne pátrať, začína preňho šialená jazda s ukrutným poznaním na konci: niekedy je pravda príliš strašná na to, aby s ňou človek dokázal ďalej žiť – a nevedomosť je najväčším darom na svete.

Knihu Darček si môžeš objednať tu.

8. Zlodej duší

Hodnotenie: 4,1 (31x, viac o tejto knihe nájdeš tu)

Neboli znásilnené. Neboli mučené. Neboli zabité. Prežili niečo omnoho strašnejšie. Tri pekné mladé ženy plné života zmiznú bez stopy. O týždeň nato sa objavia zúbožené a psychicky zlomené. Padli do rúk psychopata, ktorého prezývajú Zlodej duší.

Pred Vianocami sa Zlodej duší znovu prihlási o slovo. Vyberie si luxusnú psychiatrickú kliniku. Lekári a pacienti sú zdesení, pretože zloduch sa nepozorovane dostal do budovy krátko predtým, ako snehová víchrica odrezala kliniku od okolitého sveta. Vystrašení obyvatelia kliniky sa zúfalo snažia navzájom chrániť – až kým v noci hrôzy, ktorá sa nezadržateľne blíži, nepochopia, že pred Zlodejom duší niet úniku.

Knihu Zlodej duší si môžeš objednať tu.

7. Balík

Hodnotenie: 4,2 (81x, viac o tejto knihe nájdeš tu)

Emma po útoku „Holiča“, chorého vraha, ktorý svojim obetiam oholil hlavu a potom ich znásilnil a zabil, ako jediná vyviazla živá. Páchateľ ju ušetril, no ona si to nevie vysvetliť a v hĺbke duše je presvedčená, že si po ňu príde. Postihnutá paranojou vidí v každom mužovi páchateľa, hoci tomu v tmavej izbe nevidela do tváre.

Uväznená vo svojom malom dome na kraji berlínskej štvrti Grundewald prežíva peklo a nikomu neverí. Vo svojej blízkosti strpí iba svojho muža a verného psa. Jedného dňa ju poštár poprosí, aby prevzala balíček pre suseda, o ktorom nikdy nepočula, hoci všetkých nablízku pozná.

Knihu Balík si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

6. Strach z lietania

Hodnotenie: 4,4 (47x, viac o tejto knihe nájdeš tu)

Predstavte si, že letíte z Buenos Aires do Berlína. Lietadlo, v ktorom cestujete, je luxusný dvojposchodový airbus s vyše 600 pasažiermi na palube. Aj keď máte strach z lietania, očakávate hladký priebeh cesty a bezpečné pristátie v cieľovej destinácii. Presne takto sa začína aj cesta doktora Matsa Krügera. No potom prebieha všetko inak, len nie podľa očakávania.

Matsovi zavolá neznámy vydierač a nalieha naňho, aby podľa presných inštrukcií navodil pád lietadla, inak jeho dcéra Nele, ktorá má každú chvíľu v Berlíne priviesť na svet dieťa, zomrie. Zatiaľ čo Nele unesie šialený ochranca práv zvierat, Mats má 13 hodín času, aby vyvolal vo svojej bývalej pacientke dávno zahojenú traumu, rozjatril staré rany a vyprovokoval ju k tomu, aby zničila lietadlo so 626 cestujúcimi na palube.

Knihu Strach z lietania si môžeš objednať tu.

5. Pasažier 23

Hodnotenie: 4,5 (106x, viac o tejto knihe nájdeš tu)

Policajný psychológ Martin Schwartz prišiel pred piatimi rokmi za mysterióznych okolností o ženu a syna. Stalo sa to počas ich dovolenky na luxusnej zaoceánskej lodi Sultan of the Seas – nikto z posádky mu však nevedel vysvetliť, ako k tomu došlo. Martin je odvtedy psychicky na dne a vrhá sa ako utajený vyšetrovateľ do najnebezpečnejších policajných akcií, kde mu neraz ide o holý život.

Uprostred zásahu mu zatelefonuje čudácka stará dáma, ktorá sa predstaví ako autorka trilerov. Presviedča ho, že sa bezpodmienečne musí nalodiť na Sultána, pretože našla dôkaz, čo sa asi prihodilo jeho rodine. Martin sa zaprisahal, že nikdy nevkročí na loď. Keď sa ale dozvie, že sa na lodi objavilo dievčatko s medvedíkom jeho syna v náručí, ktoré zmizlo pred niekoľkými mesiacmi, neváha a vyberie sa na loď.

Knihu Pasažier 23 si môžeš objednať tu.

4. Šialená hra

Hodnotenie: 4,7 (38x, viac o tejto knihe nájdeš tu)

Renomovaná kriminálna psychologička Ira Saminová sa starostlivo pripravila na samovraždu. Cíti sa vinná za smrť staršej dcéry, dolieha na ňu ako neznesiteľné bremeno, nevie ho uniesť. Chýba jej už len Coca-Cola light s citrónom, aby mohla úspešne zavŕšiť svoj smrtonosný plán. Vybehne do najbližšieho obchodu, tam ju však zastihne príkaz, aby sa bezodkladne zapojila ako vyjednávačka do rukojemníckej drámy v rozhlasovom štúdiu.

Do živého vysielania vtrhol psychopat, zajal skupinku návštevníkov a spustil morbídnu hru: telefonuje náhodne zvoleným poslucháčom a žiada od nich heslo. Ak sa volaný ohlási vopred určeným heslom, únosca prepustí jedného rukojemníka. Ak nie, jedného zastrelí.

Únosca chce pokračovať v hre tak dlho, kým do štúdia nepríde jeho snúbenica. Má to však háčik: jeho snúbenica je už niekoľko mesiacov úradne mŕtva. Policajná vyjednávačka Ira sa púšťa do beznádejného vyjednávania, ktoré bez dychu počúvajú milióny rozhlasových poslucháčov.

Knihu Šialená hra si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

3. Izolovaní

Hodnotenie: 4,7 (43x, viac o tejto knihe nájdeš tu)

Ilustrátorka komiksov Linda sa utiahla na ostrov Helgoland v Severnom mori, aby unikla bývalému priateľovi, ktorý ju ustavične prenasleduje. Brat jej zabezpečil útočisko v priateľovom dome, ale Linda si je zrazu istá, že tam nie je sama. Vydesená vybehne von v ústrety blížiacemu sa orkánu, ktorý odrezal ostrov od pevniny, no na pláži objaví mŕtvolu.

Mŕtvy muž má pri sebe pánsku tašku, v ktorej zazvoní mobil, a keď ho Linda zdvihne, na druhej strane sa ozve Paul Herzfeld, súdny lekár a odborník na ťažké prípady. Herzfeld pri obhliadke brutálne znetvoreného ženského tela našiel v lebke mŕtvoly meno svojej dcéry Hannah a číslo mobilu mŕtveho muža na Helgolande. Hannah uniesli, preto Herzfeld okamžite zavolá na nájdené číslo.

Zúfalý súdny lekár prehovorí Lindu, aby urobila obhliadku a pitvu mŕtvoly, či nenájde ďalšie indície, keďže pre neho je cesta na ostrov pre nepriaznivé počasie nemysliteľná. Začínajú sa preteky s časom, ide o každú minútu, aby otec stihol zachrániť život svojej dcéry.

Knihu Izolovaní si môžeš objednať tu.

2. Terapia

Hodnotenie: 4,7 (163x, viac o tejto knihe nájdeš tu)

Josy za nejasných okolností zmizne z ambulancie vyšetrujúceho lekára, zatiaľ čo ju otec čaká v čakárni. Lekár aj sestrička zhodne tvrdia, že tam nikdy nevstúpila. Odvtedy nikto nevie, kde sa dievča zdržiava a čo sa s ňou stalo. O štyri roky neskôr sa utrápený otec odhodlá poskytnúť interview istému týždenníku a utiahne sa do osamoteného víkendového domu na ostrove Parkum, aby si v pokoji premyslel odpovede.

Tam ho vyhľadá záhadná mladá žena, ktorá sa predstaví ako spisovateľka a sťažuje sa, že ju sužujú bludné predstavy. Neustále sa jej zjavuje malé dievčatko, ktoré zmizlo bez stopy, podobne ako psychiatrova dcéra. Neznáma sa odvoláva na odporúčanie Viktorovho kolegu a požiada ho, aby ju liečil.

Viktor spočiatku váha, lebo pod vplyvom traumatizujúcej udalosti zanechal svoju medicínsku prax, no napokon začne s terapiou, ktorá sa mení na čoraz dramatickejší výsluch

Knihu Terapia si môžeš objednať tu.

1. Pacient

Hodnotenie: 4,8 (79x, viac o tejto knihe nájdeš tu)

Pred rokom zmizol malý Max Berkhoff a jeho otec Till odvtedy prežíva nočnú moru. Všetky indície vedú jedným smerom, a tak polícia dospeje k záveru, že Maxa uniesol sériový vrah Guido Tamnitz, a uzavrie pátranie po zmiznutom dieťati. Maxovmu otcovi zostáva jediná cesta, aby sa dozvedel pravdu – sám sa stane pacientom na psychiatrii.

Knihu Pacient si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

Podľa prvých ohlasov od čitateľov to vyzerá tak, že sa novinka Cesta domov onedlho zaradí na popredné miesta v rebríčku, čomu sa nečudujeme. Skalní fanúšikovia po dočítaní dostanú presne to, čo od Fitzekovej tvorby očakávajú, a tí noví sa môžu tešiť na parádny čitateľský zážitok.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Vydavateľstvo TATRAN spol. s. r.o.


Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.