Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka
Zdroj: ©Shutterstock

Rebríček najpredávanejších kníh na Slovensku za rok 2021. Ktoré tituly ovládli knižný trh?

Toto je rebríček najpredávanejších kníh minulého roka podľa vybraných slovenských vydavateľstiev.

Začiatok roka slúži pre mnohých ako výrazný a dôležitý medzník – plánujeme, ako sa staneme lepšími, zdravšími, produktívnejšími, ale zároveň si nenecháme ujsť zhodnotenie predošlého roka. Rôzne „rebríčky naj…“ patria totiž medzi obľúbené guilty pleasure väčšiny z nás. A preto ti v spolupráci s vybranými slovenskými vydavateľstvami prinášame rebríček titulov, ktorým sa minulý rok darilo na knižnom trhu najlepšie.

Tieto knižné tituly patria medzi najpredávanejšie knihy v roku 2021:

Vydavateľstvo Albatros Media:

Vraví sa, že koľko ľudí, toľko chutí, a inak to nie je ani s knihami. Presne tak by sme totiž opísali trojicu najpredávanejších kníh z vydavateľstva Albatros Media. A fakt, že povestný Geralt z Rivie neovládol popredné priečky iba v sledovanosti, ale aj čo sa kníh týka, nás vôbec neprekvapuje!

3. Lenka Vacvalová – Nájdem odvahu

Lenka Vacvalová v tejto publikácii približuje čitateľom svoj osobný príbeh o zdolávaní strachu, každodenných výzvach a nekončiacom hľadaní odvahy na 770 kilometrov dlhej trase. Súčasne mapuje osudy hrdinov, ktorí padli v Slovenskom národnom povstaní, a žien, ktoré v sebe museli nájsť odvahu, aby mohli v ťažkom období povstania pomáhať.

2. Eliska Tanzer – Vyrástla som v Gete

Kniha Vyrástla som v Gete rozpráva o pozoruhodnom príbehu rómskeho dievčaťa o hľadaní lepšej budúcnosti. Eliška, ktorá sa narodila trinásťročnej Rómke a o desať rokov staršiemu neonacistovi, mala šancu spoznať dva úplne rozdielne svety – kruté podmienky rómskeho geta i bežný život východonemeckej rodiny.

1. Andrzej Sapkowski – séria Zaklínač

Bielovlasý lovec netvorov Geralt z Rivie, známy ako Zaklínač, čaká na narodenie prorokovaného dieťaťa. To bude mať moc zmeniť svet, nik však netuší, či sa obráti k dobru alebo k zlu. Nad krajinou sa vznáša hrozba zničujúcej vojny a o hlavu očakávaného dieťaťa bojuje priveľa živlov. Geralt však dostal za úlohu ochrániť dieťa za každú cenu.

Albatros Media

Vydavateľstvo Grada:

Spisovateľský talent Julie Caplin sme už vychválili v recenzii jej poslednej novinky, takže ak máme byť úprimní, jej umiestnenie v rebríčku najpredávanejších kníh sme tak trochu čakali. Netušili sme však, že sa tam ocitne celá séria.

Mohlo by ťa zaujímať:

Voňavý román Cukráreň v Paríži ťa vtiahne do neodolateľne sladkého príbehu

3. Julie Caplin – Cukráreň v Paríži

Nina je mladá a pekná, no v živote tak trochu stratená. Jej veľká rodina je navyše rozhodnutá chrániť ju pred všetkými nástrahami života. Jedného dňa však Nina urobí rázny krok a odíde do Paríža vypomáhať s prípravou cukrárskych kurzov pre začiatočníkov, ktoré vedie starý rodinný priateľ Sebastian, z ktorého sa časom stal večne ufrflaný a arogantný šéfkuchár.

2. Julie Caplin – Pekáreň v Brooklyne

Gastronovinárka Sophie sa vydáva na dobrodružnú cestu do New Yorku, kde sa ubytuje nad maličkou pekárňou sympatickej Belly. Sophie sa u nej cíti ako doma a ani sa nenazdá a všetok svoj voľný čas trávi v jej pekárni, kde Belle pomáha s pečením dobrôt. Veľmi rýchlo sa spriatelí aj s jej mimoriadne šarmantným bratrancom Toddom, ktorý má len jednu chybu – odmieta akýkoľvek vážny vzťah.

1. Julie Caplin – Kaviareň v Kodani

Sny o úspešnej kariére a veľkej láske zrazu visia na vlásku, keď sa Katie dozvie, že jej úžasný priateľ ukradol nápad, vďaka ktorému ho povýšili namiesto nej. Tak sa Katinou poslednou nádejou stáva cesta do Kodane, kde sa musí pokúsiť získať nového klienta. Spočiatku otravný výlet s hŕstkou ešte otravnejších novinárov sa postupne mení na jedno úžasné dobrodružstvo, ktoré nakoniec všetkým zmení život.

Grada

Vydavateľstvo IKAR:

Tiež si občas vravíš, aké by boli Vianoce bez Harryho? Špeciálny box ilustrovaný šikovným Adrianom Machom by doma nemal chýbať žiadnemu milovníkovi tejto ságy. Vlastnenie predošlých vydaní nie je prekážkou – tento box je predsa jedinečný a jednoznačne si zaslúži prvé miesto!

3. Táňa Keleová-Vasilková – Skúšky

Autorka v príbehu zachytáva osudy piatich rodín na pozadí súčasného diania, vrátane pandémie koronavírusu, ktorá mnohé zmenila. Podstatné v tomto príbehu je všetko to, čo dláždi cestičku všedných dní – láska a neláska, problémy a neproblémy, šťastie a nešťastie… V časoch, keď ľudí ovplyvňuje pandémia, zákazy a nekonečné zmeny, je všetko oveľa ťažšie a komplikovanejšie. Ako si hrdinovia so zmenami poradia?

2. Jozef Banáš – Som Baťa, dokážem to!

Keď Baťovi na základnej škole učiteľ ponúkol namiesto nedostatočnej dostatočnú, ak zreálni slohovú prácu s témou Môj sen, Tomáš odmietol: „Vy si nechajte svoju dostatočnú a ja si nechám svoj sen.“ Vyjadril ho jedinou vetou: „Raz budem obúvať celý svet.“ O štyridsať rokov ten svet už obúval. Ako to dokázal? Hlbokou vierou vo svoj cieľ, v seba samého, vo svoju vôľu a odvahu. Nekupoval mozgy a ruky ľudí, ale získaval si ich srdcia.

1. Joanne K. Rowling – Harry Potter box 1-7 (20. výročie vydania)

Sova, ktorá drží v zobáku záhadnú obálku, pozýva do Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. Panoramatický pohľad na vlak prináša prekvapujúce momenty a láka postupne vytiahnuť z boxu knižky, ponoriť sa do pôsobivých scén na obálkach a objavovať skrytý význam symbolov a čarovných predmetov, ktoré sa viažu k deju.

Vydavateľstvo Slovart:

Dominik Dán patrí medzi najobľúbenejších slovenských autorov už pekných pár rokov, takže nie je prekvapením, že jeho minuloročné novinky obsadili prvé dve priečky nášho rebríčka. Trojicu dopĺňa novinka od rovnako obľúbeného Juraja Červenáka.

3. Juraj Červenák – Pre hrsť dukátov

Kapitán Stein a notár Barbarič vyšetrujú zločin v kremnickej mincovni, kde z pokladnice zamknutej na tri zámky zmizli razidlá. Štiavničan dúfa v rýchle vyriešenie záhady, lenže ku krádeži želiez pribudne lúpež mincí zo zásielky stráženej chýrečnými striebornými jazdcami a vzápätí aj prvá vražda. Na dôvažok Barbariča vyhľadajú kapitán Stein a seržant Jaroš a ich prítomnosť celý prípad ešte viac skomplikuje.

2. Dominik Dán – Bremeno minulosti

Nová vražda a zase v piatok! Krauz mal na poobedie úplne iné plány, no záhadná smrť vysokoškolského profesora mu ich prevrátila hore nohami. Namiesto vytúženého voľna sa dvojica detektívov z ničoho nič ocitne uprostred dvoch závažných prípadov, lebo Burger sa im priznal so starým hriechom, s hriechom z minulosti, ktorý postavil vyšetrovanie kostrového nálezu do úplne iného svetla.

1. Dominik Dán – Mačacia stopa

Z hlbín minulosti opäť vyplávala Hilda Wolfová, psychologička s kamennou tvárou a prísne racionálnym myslením, chladnokrvné monštrum, ktorú Burger s Hanzelom podozrievajú z vrážd mladých chlapcov, zo série ťahajúcej sa ešte z čias socializmu. A aby toho nebolo dosť, v ten istý deň cestou zo školy unesú trinásťročného syna vysokého štátneho úradníka. Unesú ho iba pár krokov od domu Hildy, čo nikto z detektívov nepovažuje iba za náhodu.

Slovart

Vydavateľstvo Tatran:

Vydavateľstvo Tatran prinieslo minulý rok na knižný trh niekoľko skvelých motivačných kníh, ktoré sme si obľúbili aj napriek tomu, že sme sa motivačnej literatúre dovtedy úspešne vyhýbali. Aj to je dôvod, prečo nás teší, že dve miesta „top trojky“ obsadili práve tituly z tohto žánru.

3. Stephenie Meyer – Polnočné slnko

Po takmer pätnástich rokoch prichádza prerozprávanie príbehu veľkej lásky z Edwardovho pohľadu. Ikonický príbeh Belly a Edwarda nadobúda temný podtón. Pre Edwarda je to najzaujímavejšia udalosť, akú zažil počas svojho dlhého života. Bellin príchod ho znepokojí a fascinuje, s podobným pocitom sa za celé tie roky v podobe upíra ešte nestretol.

2. James Nestor – Dych

Novinár James Nestor cestuje po svete a pátra po tom, prečo ľudia nevedia správne dýchať a ako to napraviť. Vyhľadáva ľudí skúmajúcich vedu ukrytú za starovekými dýchacími technikami, ako pránájáma, sudaršana-krijá či tummo, a spolupracuje s nadšencami dýchania, ktorých nazýva pneumonauti, aby vedecky preveril dávno existujúce teórie dýchania.

1. James Clear – Atómové návyky

Publikácia Atómové návyky ponúka overený návod, ako sa každý deň zlepšiť o jedno percento bez ohľadu na svoje ciele. Popredný svetový odborník na tvorbu návykov James Clear odhaľuje praktické stratégie, ktoré ťa do detailov naučia, ako si dokonale osvojiť drobné prejavy správania, ktoré vedú k pozoruhodným výsledkom.

Tatran

Vydavateľstvo Venupress:

Venupress je mladé slovenské vydavateľstvo, ktoré sa zameriava na kvalitné príbehy o silných hlavných hrdinkách od domácich autorov, ktoré dokážu konkurovať aj tvorbe zahraničných autorov. Čítanie titulov z tejto „top 3“ ťa presvedčí, že aj na Slovensku vychádzajú skvelé knihy.

3. Baja Dolce – Placebo

V trilógii Placebo nie je nič tak, ako to vyzerá na prvý pohľad. Ponor sa do príbehu, v ktorom strach pomáha rásť, bolesť dodáva odvahu, slzy očisťujú, nenávisť mení, predsudky spájajú a láska lieči. Dokážu sa traumatizovaná Ema a charizmatický Christopher navzájom vyliečiť a vymaniť jeden druhého z tmavých hlbín minulosti? Alebo to bude len klamlivý a krátkodobý placebo efekt?

2. Vladimíra Šebová, Ivica Ďuricová, Vanda Kys, Michaela Zamari, Baja Dolce – Azaelov pád

Unikátny projekt piatich slovenských autoriek – kniha Azaelov pád – je výnimočný z viacerých dôvodov. Príbeh tejto autorskej štafety nebol vopred naplánovaný – ovplyvňovali ho interaktívne indície od čitateľov.

Keď patologička Rosalie prijme ponuku na utajený výskum, jej život sa otočí naruby. Podľa inštrukcií v obálke má nájsť tajomného architekta Sebastiana. Charizmatický muž jej však odhalí sprisahanie, na ktorom sa údajne podieľa aj ona. Rosalie a Sebastian pomyselne stoja na opačných stranách brehu, no ťahá ich k sebe silná príťažlivosť. Ak chcú ochrániť nevinných a svoju rodinu, musia spojiť sily.

1. Baja Dolce – Habibi

Harry žije dvojitý život. Cez deň zastáva váženú funkciu redaktora v rodinnom vydavateľstve, v noci je manažérom pochybného nočného klubu. Habibi, ako ho prezývajú v podniku nerestí, balansuje na tenkej hrane zákona a morálky. Čo sa stane, keď sa jeho dva úplne odlišné svety prepoja vďaka spolupráci s mladou a ambicióznou Cassie? Zmení sa počiatočná iskra medzi nimi na spaľujúci oheň?

Baja Dolce

Či už si niektorú zo spomenutých kníh čítal, alebo sa ešte len chystáš, dúfame, že budeš spokojný, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť