Reč tela: vďaka nej môžete byť atraktívny v práci, aj pri randení

Reč tela je najdôležitejší prvok komunikácie. Jej ovládanie nám pomôže v bežných situáciách a môžeme mať vďaka nej navrch.


To ako „rozprávame“ svojim telom je jeden z najefektívnejších spôsobov komunikácie. Fakticky to hrá oveľa dôležitejšiu rolu než slová, ktoré povieme.

 

Psychológ Albert Mehrabian rozčlenil efektívnosť ľudskej komunikácie: 7% hovorené slová, 38% tón a hlas, 55% reč tela. Experti tieto čísla potvrdzujú, zhodujú sa na tom, že reč tela je veľmi podstatná súčasť našej komunikácie. Učiť sa reči tela nám nielenže pomôže zlepšiť našu komunikáciu, ale aj lepšie chápať potreby a pocity ostatných.

Pripravili sme si pre vás nejaké tipy ako správne používať reč tela v každodenných situáciách v práci, na rande, aj pri zoznamovaní sa s novými ľuďmi.

Z čoho sa skladá reč tela?

Reč tela má mnoho podôb, no veľa vecí si človek ani neuvedomuje a robí ich podvedome. Jej chápanie nám pomôže zapôsobiť na ľudí a spraviť okúzlujúci prvý dojem, čo je väčšinou to najdôležitejšie pri prvom stretnutí.

Výrazy tváre, očný kontakt, pohyby tela a gestá spolu s rýchlosťou a tónom hlasu môžu dokopy dávať ľudom signály, či už si to uvedomujeme alebo nie. Ak sa naučíme využívať reč tela v náš prospech, tak budeme mať výhodu v bežnej komunikácii s hocikým v našom občas nudnom živote.

1. Reč tela v práci

Práca je miesto kde chceme ukázať spôsobilosť, sebaistotu a dôveryhodnosť. K tomu nám samozrejme pomôže reč nášho tela.

Tvár: Úsmev je dôležitý pri nadväzovaní kontaktov s ostatnými, a o to viac to platí pri kolegoch a šéfoch. Odhalenie vášho falošného úsmevu je veľmi ľahké, mali by ste si trénovať usmievať sa prirodzene, budete pôsobiť viac priateľsky a dôveryhodne.

Zdroj: lifehack.org

▲ Keď sa usmievate prirodzene, tak nedvíhate len svaly na rohoch úst, ale aj svaly na lícach a obočí.

Oči: Používajte častý a priamy očný kontakt – taký, aby ste dokázali z vášho pohľadu rozoznať farbu očí dotyčného. Skúste techniku prevráteného trojuholníka – pozerať sa od očí dole až po ústa.

Zdroj: lifehack.org

▲ Pozeranie sa ľuďom do očí môže byť občas veľmi trápne (všetci to dobre poznáme!). Pomocou tejto techniky sa trápnosti čiastočne vyhnete a bude to prirodzenejšie.

Gestá: Póza moci (ruky na bokoch) nielenže oklame vašu myseľ aby ste sa cítili sebaistejšie, ale aj odoberie sebaistotu ostatným. Myslite na to, ako použijete svoje ruky – pri podávaní rúk pevne stisnite a pri rozprávaní majte ruky v takej pozícii, aby z vás vyžarovalo nadšenie a zaujatie.

Zdroj: lifehack.org

▲ Tým že dáte svoje ruky v bok, okamžite ukážete ostatným, že ste mocnejší.

Hlas: Vysoký tón hlasu môže ostatným značiť že ste nervózny a slabší. Snažte sa znížiť tón hlasu, rozprávajte pomaly a zreteľne, vtedy z vás bude vyžarovať kontrola a sebaistota.

Zaujímavosť

Všetci ľudia s vyšším postavením chcú pri podávaní rúk stáť na ľavej strane z pohľadu kamery ktorá ich fotí, pretože mať navrch znamená mať ruku vyššie!

Zdroj: youtube.com

Donald Trump, Prezident Spojených štátov amerických má svoje špeciálne techniky ako ukázať že má navrch pri podávaní si rúk, medzi ne patrí napríklad poťapkanie po ruke, či pritiahnutie si ruku dotyčnej osoby. Ako môžete vidieť na videu, jeho technika nestačila len na kanadského premiéra Justina Trudeau.

 

Prekríženie nôh pri sedení stvárňuje sebaistý postoj, no väčšinou tomu tak je len pri mužoch. Vrchná časť tela je opretá viac dozadu, čo ukazuje, že ste zrelaxovaný a pokojný.

Zdroj: lifehack.org

▲ Je to odlišné od obyčajného prekríženia nôh, bohužiaľ táto technika nie je pre ženské pohlavie.

 

Takejto reči tela chlapi rozumejú tiež veľmi dobre:

Zdroj: memehub.sk

2. Reč tela pri randení

Reč teľa určuje ako budete vnímaný osobou s ktorou idete na rande. To najhlavnejšie je ukázať vašu zaujatosť, že ste v pohodičke, že máte všetko pod kontrolou a samozrejme aj vaše túžby po vzájomnom zblížení sa. Ak sa vám na predchádzajúcich schôdzkach nedarilo, môžete skúsiť následujúce triky.

Tvár: Prirodzený smiech vám rozžiari tvár a je to pravý znak toho, že sa cítite v spoločnosti druhej osoby uvoľnene.

Zdroj: lifehack.org

Oči: Otváranie očí doširoka vzbúdza záujem a zároveň zvyšuje šance na pozitívne reakcie druhej osoby. Ženy, ktoré otvárajú oči doširoka sa stávajú atraktívnejšími, vyvolávajú v mužoch potrebu ich chrániť a ponúknuť im lásku. Jej oči sú názorným príkladom.

Zdroj: pinterest.com

Gestá: Pri rozprávaní ukážete ozajstný záujem miernym naklonením sa dopredu. Keď rozpráva druhá osoba, uistite sa že budete prikyvovať a usmievať sa. Rozprávajúcej osobe tým dávate pocit, že vás zaujíma to, čo vám rozpráva (aj keď pri niektorých ľuďoch to je ťažké a myšlienky, čo budete dnes doma jesť na večeru, vám závodia v hlave). Nepatrné dotyky na hornej časti paže môžu vytvoriť pocity intímnosti a zároveň nie sú ani nevhodné, sú to len plusové body pre vás.

Zdroj: lifehack.org

▲ Nezabudnite sa pri rozprávaní trochu nahnúť dopredu, aby ste ukázali ako horlivo počúvate každé slovo, ktoré vyjde z ich úst.

Hlas: Ženy aj muži majú radi hlbší tón hlasu u opačného pohlavia. To neznamená, že by ste všetci mali mať hlboký a chrapľavý hlas, ale jeho prehlbovanie a spomalenie rozprávania sa môže po nejakom tom tréningu zdať vzrušujúce a zvodné.

3. Reč tela pri spoznávaní nových ludí

Ak chcete byť úspešnejší v nadväzovaní kontaktov s ľuďmi a robení si nových kamarátoch, tak je dôležité byť priateľský a taktiež ukazovať, že máte veľa spoločného.

Tvár: Úsmev je samozrejme kľúč k tomu, aby ste sa ostatným zdali priateľský a dostupný. Taktiež sa určite nezabudnite prirodzene smiať, pridá to vášmu úsmevu na originálnosti.

Oči: Okrem dobrého očného kontaktu by ste mohli zvážiť aj mrkanie ako pomocnú techniku pri zoznamovaní sa s ľuďmi. Áno, mrkanie je síce viac spojené s flirtovaním, no nebojte sa mrkať na druhých napríklad pri vtipkovaní. Mrkanie v druhej osobe vzbudí pocit vzájomného prepojenia, budete pre druhého viac zábavný a sebaistý.

 Zdroj: lifehack.org

▲ Mrkanie je pre vášho nového kamaráta signál, že s ním zdieľate nejaké skryté poznatky, dá mu to pocit, že si rozumiete.

Gestá:
Podvedome kopírujeme reč teľa ľudí, ktorých máme radi, ich pohyby, alebo spôsob akým stoja. Takto vedia, že ste chápavý a že vás zaujímajú. Majte otvorený postoj, ukážte im že sa pri nich cítite uvoľnene.

Zdroj: lifehack.org

 

▲ Kopírovanie reči tela vášho nového priateľa vás spojí a budete zdieľať spolu viac vecí.

Hlas:
Ukázať hlasom vašu priateľskosť sa dá správnym intonovaním. Mať viacej tónov hlasu vzbudí záujem, zatiaľčo pri monotónnom rozprávaní vzbudíte u človeka nudu, aj keď to nebol váš zámer. Jasný príklad sú niektorí učitelia v školách, mali by vám stačiť ako odstrašujúci príklad, nerozprávajte ako oni!
h

Reč tela je dôležitá pri bežných rozhovoroch s ľuďmi, často sa nám stáva, že máme podvedomé sklony robiť niečo, čo môže dávať ľuďom tie nesprávne signály. To, že si budeme viac uvedomovať aké gestá robíme, náš hlas, výrazy tváre, kam sa pozeráme očami nás dokáže posunúť vyššie v socializovaní sa s ľuďmi a celkovo v našom živote.


Zdroj:
lifehack.org
Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!

Ľudia práve čítajú

5 znakov, že sa tvoj vzťah stáva až príliš pohodlným

Otvoriť článok
Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
4
Haha
Woow Woow
72
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Reč tela: vďaka nej môžete byť atraktívny v práci, aj pri randení

Prihlásiť sa

Prihláste sa prosím pomocou svojho prihlasovacieho mena a hesla. Prihlasovacie údaje na stránky emefka.sk a memehub.sk sú rovnaké.
Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

reset password

Späť na
Prihlásiť sa
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME