Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 7.12.2023
sk
Ambróz
cz
Ambrož
, Benjamin

RECENZIA: Fenomenálny Loki je najvýstižnejším dôkazom, že MCU má stále prvenstvo na poli superhrdinských projektov

Recenzia na 2. sériu seriálu Loki zo sveta Marvel Cinematic Universe.


Záverečná epizóda 2. série jedinečného seriálu Loki dorazila už minulý týždeň v piatok, a MCU nám tak po rôznych nevydarených projektoch opäť vytrelo zrak. Po premiére prvej série fanúšikovia po celom svete netrpezlivo čakali na jej pokračovanie. Od jej uvedenia ubehli už celé dva roky. Dnes tu máme plnohodnotných 6 epizód, kde sa opäť vyníma Lokiho charakter.

Tento rok máme za sebou premiéru 3 celovečerných snímok a 2 seriálov na Disney+. Ako prvé sa nám predstavilo tretie pokračovanie Ant-Mana, ktoré nedopadlo úplne podľa očakávaní. Začiatkom leta sme dostali skvelý záverečný diel trilógie Guardians of the Galaxy. A iba minulý týždeň mala premiéru opäť slabšia tímovka The Marvels.

Medzitým sa na Disney+ objavil seriál Secret Invasion, ktorý tiež nenaplnil očakávania divákov. Avšak, všetko sa zmenilo dňa 5. októbra, keď dorazila prvá epizóda druhej série mnohými žiadaného seriálu Loki. Od tohto dňa sme mali možnosť každý piatok sledovať jednotlivé epizódy, ktoré nám postupne odkrývali pokračovanie príbehu z 1. série.

Že ide o nadmieru vydarený projekt, už nie je žiadnym tajomstvom. Lokiho 2. séria začína presne v momente, kde končí prvá, a tak sa fanúšikovia môžu tešiť na divokú jazdu chaotickým multiverzom. Loki sa v tomto roku stáva pevným stavebným pilierom, ktorý vyrovnáva pomyselnú hranicu kvality projektov od MCU.

Loki, seriál, recenzia, Marvel, MCU
Marvel Studios / MovieStillsDB

2. séria sa teší veľkej obľube u kritikov a fanúšikov po celom svete

Ako aj pri 1. sérii, máme tu seriálový projekt, ktorý nesie plnohodnotných 6 epizód. Ich časomiera sa pridržiava hranice okolo 50 minút. Príjemným prekvapením časového rozsahu bola záverečná epizóda, ktorá sa teší takmer hodinovej minutáži. V porovnaní so záverečnou epizódou 1. série tu máme celkovo až 14-minútový rozdiel.

Celý seriál sa žánrovo nesie v duchu akčných, dobrodružných, fantasy a sci-fi prvkov. Tvorcom celého projektu je opäť Michael Waldron, pričom režisérmi jednotlivých epizód sa tentokrát stali Justin Benson, Aaron Moorhead, Dan DeLeeuw a Kasra Farahani. Scenár k 2. sérii napísali Eric Martin, Kasra Farahani, Jason O’Leary podľa komiksov od svetových autorov Stana Leeho, Jacka Kirbyho a Larryho Liebera.

Odporúčame prečítať:

HOROROSKOP: Zábavný horoskop na december, ktorý ti prezradí, čo ťa (ne)čaká

V hlavnej úlohe sa predstavili Tom Hiddleston (Loki), Sophia Di Martino (Sylvie), Owen Wilson (Mobius), ktorým sekundovali Gugu Mbatha-Raw (Ravonna Renslayer), Eugene Cordero (Casey), Rafael Casal (Brad Wolfe), Ke Huy Quan (Ouroboros), Jonathan Majors (Kangove varianty), Wunmi Mosaku (Lovkyňa B-15), Tara Strong (hlas Miss Minutes) alebo Kate Dickie (generálka Dox).

Loki sa v 2. sérii objavuje na základni TVA ihneď po udalostiach, ktoré sa odohrali v 1. sérii. Postupne zisťuje, že následky zabitia He Who Remains sú katastrofálne. V stávke je opäť celé multiverzum, ktoré môžu zachrániť iba naši hlavní hrdinovia. Loki tak musí dať opäť dokopy tím ochrancov času, s ktorými sa vydáva na dobrodružstvo plné nečakaných zvratov.

Loki, seriál, recenzia, Marvel, MCU
Marvel Studios / MovieStillsDB

Ako obstáli jednotlivé prvky seriálu?

Ako sme si už vyššie načrtli, scenár k seriálu napísali Eric Martin, Kasra Farahani a Jason O’Leary. Aj v tomto prípade sa rozhodli siahnuť po komiksových predlohách od svetových autorov Marvel Comics Stana Leeho, Jacka Kirbyho a Larryho Liebera. Toto rozhodnutie viedlo k vytúženému úspechu, ktorý momentálne Marvel Studios potrebuje ako soľ.

Scenáristi tak uviedli do deja skvelo napísané charaktery plné emócií, vlastných príbehov a s originálnym prejavom. Na to nadviažeme hereckými výkonmi, ktoré sme mali možnosť v jednotlivých epizódach sledovať. Tom Hiddleston je v úlohe Lokiho absolútne nenahraditeľným. Jeho predstavenie, ktoré sledujeme už od prvého Thora, je skutočne mimoriadnym hereckým výkonom.

Mobiusa, ktorého stvárňuje fantastický Owen Wilson, si už nevieme predstaviť inde ako po boku boha lží. Jeho charakter v seriáli našiel svoje právoplatné miesto. Za pravdu dá tiež dozaista každý divák, že sledovať pozadie jeho postavy s výkonom tohto geniálneho herca bolo jednoducho úžasné. Výnimkou nie je ani Sophia Di Martino s jej Sylviou.

Jej charakter sa spočiatku príbehu niesol v mierne chaotickom rozpoložení, ktoré divákom mohlo jemne prekážať. To sa však v priebehu deja zmenilo a aj jej výkon si vyslúžil uznanie za perfektné prevedenie postavy. Pochvalu za výkon si zaslúži určite aj Eugene Cordero. V jeho prípade je potrebné vyzdvihnúť Caseyho zaujímavý príbeh. Ten sa odvíja od prazvláštnych udalostí z kriminálnej minulosti reálneho sveta.

Loki, seriál, recenzia, Marvel, MCU
Marvel Studios / MovieStillsDB

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Martin Krug
Primárne sa venujem tvorbe článkov na tému Marvel a Marvel Cinematic Universe (MCU). Cudzie mi však nie sú ani témy, ktoré spadajú do fantasy pop-kultúry, od najrôznejších kníh, cez vybrané komiksy, až po samotné filmové a seriálové projekty. Denne prispievam k tuzemskému Marvel spravodajstvu prostredníctvom sociálnych sietí.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.