Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

RECENZIA: Filmová novinka Tetris o svetoznámej hre je strhujúcim špionážnym trilerom. Nechýba jej však ani humor

Snímku Tetris nájdeš na Apple TV+.


Kto by nepoznal legendárny Tetris? Kultová videohra vznikla v Sovietskom zväze a jej komerčný potenciál veľmi rýchlo vytušili aj za Železnou oponou. Lenže získať licenciu pre západný trh nebolo koncom 80. rokov vôbec jednoduché. A práve o tejto snahe hovorí filmová novinka Tetris od Jona S. Bairda, ktorú čerstvo nájdeš na Apple TV+. Stojí za pozretie?

Henk Rogers (Taron Egerton) je holandsko-americký videoherný programátor a podnikateľ. Na jednom veľtrhu sa náhodou zoznámi s novou videohrou menom Tetris. Padajúce kocky ho uchvátia a veľmi správne odhadne ich masívny komerčný potenciál hry. Aby získal exkluzívnu licenciu pre Nintendo a mohol Tetris predávať, musí vycestovať priamo do Moskvy.

MovieStillsDB / Apple TV+

Tu sa stretáva s Alexejom Pažitnovom (Nikita Jefremov), ktorý Tetris vymyslel. S licenciou a jej poskytnutím to však bude komplikovanejšie. Sú tu totiž aj iní mocní hráči, ktorí majú na videohru zálusk, neohovoriac o prezieravých komunistoch, ktorí tušia pád režimu a chceli by sa zabezpečiť do budúcna…

Špionážny triler o svetoznámej videohre

Pokiaľ sa ti zdá, že príbeh o získaní licencie k svetoznámej videohre pôsobí nedramaticky a vlastne nudne, tvorcovia ťa rýchlo vyvedú z omylu. Film je totiž svižná, poriadne zábavná a dokonca aj napínavá jazda, ktorá si veľmi rýchlo získa tvoje sympatie.

Jednak je zaujímavá už svojou témou a skutočnými udalosťami, z ktorých vychádza (Rogers a Pažitnov sa na snímke podieľali ako producenti), a okrem toho sa Jon S. Baird predviedol ako mimoriadne hravý režisér.

TOP 10 vtipných reels od slovenských tvorcov za posledný týždeň #72

Odporúčame prečítať:

TOP 10 vtipných reels od slovenských tvorcov za posledný týždeň #72

Nielenže filmu dal priam zbesilé tempo, ale obohatil ho aj o originálne 8-bitové animácie, ktoré pôsobia štýlovo a príjemne dokresľujú príbeh. Stojí možno za zdôraznenie, že tvorcovia počítajú s divákom, ktorý je aspoň základne oboznámený s videoherným priemyslom a vie, čo znamenajú výrazy „Nintendo“, „Game Boy“, „arkády“ či „Atari“.

MovieStillsDB / Apple TV+

Pokiaľ o retro hrách nič netušíš (ale naozaj vôbec nič), je možné, že sa v záplave dialógov rýchlo stratíš. Nemusíš byť, samozrejme, vyslovene nerd, ale s tým, že máš aspoň základné znalosti, tvorcovia predsa len počítajú. Príbeh samotný sa im aj pre nehráčov podarilo vyrozprávať prehľadne, hoci jeho svižné tempo je tak trochu dvojsečnou zbraňou.

Divák sa pri ňom síce nenudí, ale na druhej strane niektoré momenty preletí až príliš rýchlo. Vzťahy medzi postavami či ich prerody tak nepôsobia vždy úplne uveriteľne, emocionálne ladené scény zase občas nemajú priestor doznieť. Film má dve hodiny, ale vlastne by mu prospelo takých dvadsať či tridsať minút navyše (aj za cenu toho, že tempo trochu zvoľní).

Platí tiež, že dialógy tu často lietajú s guľometným nasadením (v tomto film trochu pripomenie Fincherovu Sociálnu sieť) a občas môže byť aj pre zasväteného diváka trochu problém zorientovať sa v postavách a motívoch.

Určite si prečítaj:

Depp vs. Heard. Najlepšie memes z celebritného súdneho procesu

Zábava aj napätie

Scenár Noaha Pinka si občas vypomáha rôznymi barličkami a náhodami (napr. postava zahliadne kľúčový moment dôležitý pre vývoj zápletky úplnou zhodou okolností). Napriek tomu však tieto drobnosti sledovanie nekazia a mnoho divákov si ich vďaka svižnému tempu ani neuvedomí.

Čo sa týka hereckej stránky, tam žiadne námietky nemáme. Taron Egerton v hlavnej úlohe predviedol fantastický výkon, rovnako Nikita Jefremov ako Pažitnov, ale výborní sú aj ostatní (napríklad Toby Jones ako obchodník s videohrami Robert Stein či Igor Grabuzov ako slizký komunistický pohlavár Valentin Trifonov).

MovieStillsDB / Apple TV+

Tvorcom sa tiež zaujímavým spôsobom podarilo skĺbiť humor a istú odľahčenosť s politickým (až) špionážnym trilerom. Zdanlivo protichodné žánre sa vďaka schopnému režisérovi vhodne dopĺňajú, hoci humor s pribúdajúcou stopážou ustupuje. To ale vôbec nevadí, keďže film dokáže byť slušne napínavý.

Čo dodať na záver? Tetris by si rozhodne nemal prehliadnuť. Hoci sa ti na prvý pohľad môže téma zdať nudná, rozhodne filmu daj šancu. Dokáže ťa veľmi účinne zaháčkovať a získať si tvoju pozornosť behom niekoľkých minút. No a pokiaľ patríš k milovníkom retro videohier, tak je pre teba Tetris viac-menej povinnosťou. 8/10


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.