Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila
Zdroj: ©Forum Film SK

RECENZIA: John Wick kosí nepriateľov už vo štvrtom filme. Dočkali sme sa strhujúceho akčňáku alebo sklamania?

John Wick: Kapitola 4 dorazí do kín už dnes.

Akčná séria John Wick si doteraz držala poriadne vysokú kvalitu. Pôvodne nenápadný a vlastne celkom komorný akčňák sa rozrástol na poriadne košatý príbeh epických rozmerov a stal sa tiež kritickým a finančným hitom. V časoch, keď akčné filmy de facto nahradili marvelovky a tomuto žánru robí dobré meno snáď len séria Mission: Impossible, išlo o svieži dúšok.

Keanu Reeves dostal úlohu, ktorá mu dokonale sadla, a postupné odhaľovanie mytológie tieňového sveta zabijakov malo šmrnc aj štýl. Nehovoriac, samozrejme, o parádne natočenej akcii. Do slovenských kín sa už dnes dostane štvrtý diel Johna Wicka a my sme ho už mali možnosť vidieť. Dokázala si sága udržať sviežosť? A oplatí sa na film vôbec zájsť do kina?

John Wick verzus… všetci

Profesionálny zabijak John Wick (Keanu Reeves) sa po udalostiach predchádzajúcich troch filmov stále topí v problémoch. Na jeho hlavu je vypísaná odmena niekoľko miliónov, nemá prístup do hotelov Continental a okrem konkurenčných vrahov sa ho snaží zlikvidovať aj Rada.

Tá touto úlohou poverila markíza Vincenta de Gramonta (Bill Skarsgård), a ten sa jej chopil s poriadnym nasadením. Na Wicka totiž nasadil jeho dobrého priateľa Cainea (Donnie Yen), ktorý je síce nevidiaci, ale o to smrteľnejší. Wick teda bude musieť pozbierať všetok svoj um a oprieť sa o tých niekoľko priateľov, ktorí mu ešte ostali. Dozvie sa totiž, že sa môže vykúpiť za pomoci starodávneho duelu na život a na smrť. Cestou k nemu ale bude musieť preliať veľa krvi. Hlavne cudzej.

John Wick 4, Keanu Reeves, recenzia, hodnotenie, filmová novinka
Forum Film SK

Výborný akčňák či trpké sklamanie?

Na štvrtý diel Johna Wicka sme sa tešili. Boli sme tiež zvedaví, či sa režisérovi Chadovi Stahelskimu podarilo udržať nastavenú kvalitu. Predsa len, ide už o štvrtý diel a trochu nás znepokojovala aj takmer trojhodinová stopáž. Po pozretí filmu však musíme konštatovať, že naše obavy sa, našťastie, nenaplnili.

Teda, aspoň väčšina z nich. John Wick: Kapitola 4 je totiž prvotriedne natočeným akčňákom, ktorý vo svojom žánri prakticky nemá konkurenciu. Oproti predchádzajúcim dielom tvorcovia ešte viac pritlačili na neo-noirovej štylizácii, a hoci mytológiu sveta zabijakov už príliš nerozvíjajú, stále je dostatočne zaujímavá na to, aby udržala divákov záujem.

John Wick 4, Keanu Reeves, recenzia, hodnotenie, filmová novinka
Forum Film SK

Samozrejme, človek musí pristúpiť na pravidlá tvorcov a príliš sa nevŕtať v logike či uvažovať o realistickosti celého príbehu. To totiž vôbec nemá zmysel, keďže jednotlivé scény sú až absurdne preštylizované. Zároveň však nie natoľko, aby sa stali nechcenou paródiou.

Stahelskimu sa podarilo nájsť rozumnú mieru, ktorá jednak pôsobí efektne a diváka aj vďaka celkovému tempu a réžii dokáže do príbehu zaangažovať. Nemusí teda uvažovať nad tým, že Wick je v štvorke už v podstate Terminátor, ktorý kosí desiatky protivníkov, pričom tí sú takí neschopní, že ho nedokážu ani raz trafiť… Ale toto všetko je, napokon, súčasťou hry a vyčítať to práve Wickovi by zrejme nebolo celkom fér (špeciálne po minulých troch dieloch).

Slováci budú pracovať len 4 dni, víkend im začne už v piatok. Kedy a kde začne platiť táto novinka

Odporúčame prečítať:

Slováci budú pracovať len 4 dni, víkend im začne už v piatok. Kedy a kde zavedú túto novinku?

Svižné tempo, skvelí herci

Je ale tiež pravdou, že hoci tri hodiny v kine ubehnú pomerne rýchlo, občas sa dostavuje mierna únava a otupenie z nekončiacej akcie. Stahelski sa síce snaží aj o tvorenie napätia a v istých momentoch sa mu to aj darí, ale v zásade je ťažké sa o Wicka báť, keď vidíme, že mu nerobí problém ani horda špičkovo vytrénovaných hrdlorezov.

To ale neznamená, že by akčné scény nestáli za to. Naopak, tie boli vždy výkladnou skriňou série, a inak to nie je ani tentokrát. Čaká ťa famózna choreografia súbojov, použitie rôznych zbraní, to všetko v mimoriadne efektnom audiovizuálnom balení s fantastickou kamerou.

John Wick 4, Keanu Reeves, recenzia, hodnotenie, filmová novinka
Forum Film SK

Keanu Reeves v hlavnej úlohe odohral svoj štandard, dobre sa predviedli aj ďalší starí známi Ian McShane, Laurence Fishburne či nedávno zosnulý Lance Reddick (ktorý však má len malú roličku). Vyslovene výborní sú Donnie Yen ako nevidiaci zabijak Caine a Bill Skarsgård, ktorý si svojho hlavného záporáka vyslovene vychutnal. Za zmienku ale stojí aj niekoľko menších vedľajších postáv, ktoré sa ti však na sto percent vryjú do pamäti, keďže ide už na prvý pohľad o originálne postavičky, ktoré navyše hrajú solídni herci.

Fanúšikovia akčňákov by kino nemali vynechať

Celkovo sa teda žiadny prepad v kvalite či „únava materiálu“ nekonajú. John Wick je aj vo svojej štvrtej kapitole efektne natočený a zábavný akčňák, ktorého tempo je aj napriek masívnej stopáži veľmi svižné. Po hereckej stránke mu veľa vyčítať nemožno, akčné scény sú perfektné (hoci miestami na niekoho môžu pôsobiť až príliš „over-the-top“ či otupujúco) a snímka sa tiež môže oprieť o zaujímavo spracovanú mytológiu.

John Wick 4, Keanu Reeves, recenzia, hodnotenie, filmová novinka
Forum Film SK

Pre hardcore fanúšikov série ide v podstate o povinnosť, ale ujsť by si ju nemal žiadny milovník akčných filmov. V tomto žánri totiž John Wick predstavuje absolútnu špičku a bez preháňania ide o jeden z najlepších akčňákov posledných rokov. V kine sa teda rozhodne nudiť nebudeš. 8/10


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje